امیرکربلایی-صدای دیپلماسی(idva):هر نمایشی به یک فیلمنامه یا متنی از پیش تنظیم شده نیاز دارد.این متن که اصطلاحا سناریو نامیده می شود اخیرا در مباحث سیاسی چه داخلی و چه خارجی مشتریان خاص خود را دارد. این سناریوها معمولا نیازمند جریان رسانه ای بسیار قوی از تلویزیون گرفته تا روزنامه های زنجیره ای و شبکه های […]

امیرکربلایی-صدای دیپلماسی(idva):هر نمایشی به یک فیلمنامه یا متنی از پیش تنظیم شده نیاز دارد.این متن که اصطلاحا سناریو نامیده می شود اخیرا در مباحث سیاسی چه داخلی و چه خارجی مشتریان خاص خود را دارد.

این سناریوها معمولا نیازمند جریان رسانه ای بسیار قوی از تلویزیون گرفته تا روزنامه های زنجیره ای و شبکه های اجتماعی  هستند.افشاگری های سیاسی و یا تغییر ساختار یک حکومت، حذف نفرات یا شروع هر جنگ و اتفاقی غیر معمول، یک سناریو یا برنامه ای از پیش تنظیم شده را درخود دارد.

فتنه سال ۸۸ شاید یکی از موارد خاص و شاخصی باشد که عملا شروع آن با یک سناریو با سر خط رمز تقلب آغاز شده و کمیته صیانت از آرا بازیگر اصلی این سناریو بود.

عده خواسته یا ناخواسته در گرداب این فتنه اسیر و از چرخ انقلاب پیاده شدند.در موارد مشابه همچون برجام نیز می توان اشاره کرد که عملا در فصل هشتم سریال آمریکایی ۲۴ که چند سال قبل از دوره یازدهم ریاست جمهوری ساخته شده بود، موضوع انتخاب شخصی به نام حسن و آغاز مذاکرات ایران با قدرت های جهان و توافقی با ساختار فعلی برجام در آن نشان داده شده بود.

درموضوع شهردار سابق تهران هم می توان گفت سناریوهای مختلفی در پشت پرده این اتفاق وجود داشته است. از قضیه پرستوها تا بحث جاسوسی و حفظ ساختاری پنهان و حذف فیزیکی را نیز  در این ماجرا ببینیم.

 اما جالب ترین موضوع سناریو سازی مربوط است به دولت فعلی آمریکا که از هر روشی برای متهم کردن ایران استفاده می کند.

از سناریوهای  پیش پا افتاده که توسط کشورهای مرتجع منطقه طراحی می شود یا نمایش فیلم های سیاه و سفید و هدف گیری های اشتباه که محل برخورد موشک پهپاد را به اشتباه محل انفجار مین های دریایی نشان میدهد.

دولت آمریکا با طرح و اجرای این سناریوها سعی در تقویت جایگاه و قدرت فرامنطقه ای خود در خلیج فارس دارد تا با ایران هراسی منافع مادی خود را از ایجاد بحران ساختگی تامین کند. اما این نکته را لازم است بداند که ایران بازیگر اصلی  و قدرت برتر در منطقه است و این سناریوها درمقابل پیش دستی های به موقع ایران کاری از پیش نخواهد برد.