سئوال اساسی اینجاست که اولویت امروز و مهم شهرداری تهران دیپلماسی شهری و مقاله نویسی است یا حضور ستادی و میدانی در مقابله با بحران. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) امیر حمزه نژاد: این روزها رویه تازه ای از سوی برخی از مسئولان کشور دیده می شود. مدیریت تزئینی و نمایشی چاشنی کار […]

سئوال اساسی اینجاست که اولویت امروز و مهم شهرداری تهران دیپلماسی شهری و مقاله نویسی است یا حضور ستادی و میدانی در مقابله با بحران.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) امیر حمزه نژاد: این روزها رویه تازه ای از سوی برخی از مسئولان کشور دیده می شود. مدیریت تزئینی و نمایشی چاشنی کار بسیاری از مدیران شده است. این نقصیه مدیریتی کاری کرده است که برخی از مدیران کار و وظیفه اصلی خود را به کنار نهاده و دست به اقداماتی برای دیده شدن بیشتر بزنند. در این حوزه به نوعی شاهد ظهور پدیده ای چون «مدیر سلبریتی» یا «سلبریتی مدیر» هستیم.

شبکه های اجتماعی و رسانه ها ابزاری برای گزارش دهی و شفاف سازی و پاسخگویی به مردم از سوی مسئولان هستند اما دیده می شود که از این موارد به نوعی برای خودنمایی و مدیریت نمایشی استفاده میشود. از این بابت دیده می شود که حتی جنگ روانی در این حوزه با بگو و مگوهای اینترنتی بوجود می آید. یا اینکه برخی از مدیران با ورود به عرصه رسانه ها مواردی را مطرح می کنند که اولویت کاری آنان نیست و بسیار کار بر زمین مانده، مانده است که این مدیران بایستی به آنها رسیدگی کنند.

شهرداری تهران این روزها با توجه به شیوع بیماری کرونا روزهای شلوغ تری را طی می کند. وظیفه شهرداری کلانشهری مانند تهران بیشتر و بیشتر شده است. مردم در وسایل نقلیه عمومی با توجه به اینکه بایستی زنجیره این بیماری با رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی قطع شود بیشتر نگران هستند. اما در همین باب دیده می شود که در واگن های مترو و اتوبوس های شهری این موضوع رعایت نمی شود وهر روز شاهد هشدار متولیان ستاد مقابله با بحران در این خصوص هستیم. جالب است که اغلب هم کار به مردم واگذار می شود و مردم هستند که بایستی کمبود واگن های مترو و حجم جمعیت در وسایل نقلیه عمومی را کنترل کنند.

در این شرایط شهردار تهران دست به کارهای جالب توجهی می زند. از نوشتن سرمقاله در رسانه انگلیسی تا گفتگوی مجازی با شهرداران جهان از جمله شهردار لندن.

در این میان اخیرا، شهردار تهران در ادامه دیدار و گفتگوهای مجازی با شهرداران جهان، با صادق خان، شهردار لندن تماس ویدئویی برقرار کرد. دیداری که بیشتر به تعارفات مدیریتی گذشته است. حناچی در این حوزه بیان کرده است که «مسئولان ایرانی تمام تلاش خود را کرده‌اند که بحران کرونا را پشت سر بگذارد.»

وی به شهردار لندن گفت که ایران همزمان با دو ویروس تحریم و کرونا مقابله می کند.
صادق خان، شهردار لندن نیز، بیان گفته که « تهران از نظر مقابله با کرونا از ما جلوتر است و از این بابت به مسئولان ایرانی تبریک می‌گویم. بسیاری از تدابیری که در لندن برای مقابله با کرونا اندیشیده شد شبیه اقدامات ایران است و حتی ایران در این زمینه جلوتر است.»

حناچی پیشتر در روزنامه انگلیس گاردین مقاله ای منتشر کرده بود و از تحریم های فلج کننده ایران سخن گفته بود. حناچی درحالی در روزنامه انگلیسی پالس ضعف کشورمان در تحریم ها را به غربی ها می دهد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان آنها را در تحریم بیشتر ایران مصر و محکم تر می کند که در بیمارستان ها و مراکز درمانی پرستاران و کادرهای پزشکی با شعار «مدافعین سلامت» که در کنار «مدافعان حرم» روی لباس مخصوص آنها درج شده است، پیام مقاومت را می دهند. مقاومتی که امروز توانسته کمک بسیاری در مقابله با شیوع و درمان ویروس منحوس کرونا بکند.

این درست است که تحریم ها ما را دچار مشکل کرده است. اما رویکرد خود اتکایی وزارت بهداشت و کادر درمان در مقابله با کرونا باعث شده که اتفاقا وضعیت ایران در مدیریت کرونا، خدمات دهی به بیماران و کاهش تلفات خیلی بهتر از کشورهای اروپایی باشد. اما اینکه چرا در این شرایط که شهردار تهران بایستی به طور ستادی و میدانی در صحنه باشد پای ماینتور قرار دارد و ژست های دیپلماتیک می گیرد از تحریم ها و فلج شدن کشوردر این حوزه سخن می گوید.

با این اوصاف سئوال اساسی اینجاست که اولویت امروز و مهم شهرداری تهران دیپلماسی شهری و مقاله نویسی است یا اینکه حضور ستادی و میدانی در مقابله با بحران و یاری رساندن و نظارت مستمر در کار خدمت رسانی بهداشتی و شهری به مردم تهران برای خروج از بحرانی که اقتصاد کشور و اقتصاد خانواده ها را با مشکل روبرو کرده است و هر چقدر زودتر کشور از این بحران خارج شود مشکلات بیشتری از سر راه مردم برداشته می شود.

  • منبع خبر : جهان‌نیوز