مشاور ارشد وزیر خارجه ایران در مقاله ای نوشته شرایط فعلی از کاسته شدن نقش نه چندان موفق سازمان ملل در حل بحرانهای جهانی خبر می‌دهند و این به معنی آن است که نظم مورد نظر آمریکا در جهان نیز در آستانه فروپاشی است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)،«مهدی سنایی» مشاور ارشد وزیر […]

مشاور ارشد وزیر خارجه ایران در مقاله ای نوشته شرایط فعلی از کاسته شدن نقش نه چندان موفق سازمان ملل در حل بحرانهای جهانی خبر می‌دهند و این به معنی آن است که نظم مورد نظر آمریکا در جهان نیز در آستانه فروپاشی است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)،«مهدی سنایی» مشاور ارشد وزیر خارجه ایران در مطلبی نوشت، همه گیری ویروس کرونا باعث سقوط نظم جهانی موجود نمیشود، اما از نقش سازمان ملل که در مقابله مؤثر با بحرانها ناتوان بوده خواهد کاست.

به گزارش خبرگزاری «تاس» مهدی سنایی در مقاله ای که برای موسسه مطالعاتی «ولدای» در روسیه ارسال کرده، نوشته است:«صحبت از برقراری نظم نوین جهانی بسیار زود است زیرا با وجود همه مشکلاتی که کرونا بر بشر تحمیل کرده، این بحران قادر نیست اثرات تخریبی بر نظم جهانی موجود بگذارد.»

این دیپلمات ایرانی معتقد است که بحران کرونا زخمهایی را باز خواهد کرد که مدتها قبل ازهمه گیری کرونا  گسترش یافته بودند.

سنایی که در سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ سفیر ایران روسیه  بود در این مقاله  پیش بینی کرد با توجه به شرایط موجود سازمان ملل ضعیفتر خواهد شد و اختلاف بین ایالات متحده و تا حدودی اروپا از یک طرف و همچنین چین ازطرف دیگر بیشتر خواهد شد.

این دیپلمات تاکید کرد که نظم جهانی مدتها پیش مسیر خود منحرف شده ، در حالی که الگوی روابط بین الملل توصیه شده توسط ایالات متحده نیز به ورطه نابودی رسیده است.

«اندیشکده بلفر» نیز اواخر هفته گذشته با گرد‌آوری تحلیل‌هایی از متخصصان و اندیشکده‌های مختلف، مقاله‌ای را منتشر کرد و در آن به بررسی اختلافات بین آمریکا و چین به خصوص در هفته‌های اخیر پرداخت.

این اندیشکده نوشت، بحران کرونا، شکاف در ساختار رهبری آمریکا را نمایان کرد. ویروس کرونا همچنین  رقابت نگران‌کننده بین آمریکا و چین را شدید‌تر و تفاوت‌های ساختاری آنان را آشکار ساخته است.

 

  • منبع خبر : فارس