سرمایه گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی در احداث نیروگاه برق برای رفع محرومیت
سرمایه گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی در احداث نیروگاه برق برای رفع محرومیت

تلاش های بنیاد مستضعفان و هلدینگ برق و انرژی صبا در صنعت نیروگاهی با هدف ایجاد ارزش افزوده در سرمایه ای است که بصورت امانت از سوی مستضعفین به ما سپرده شده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)محسن امیری مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا صبح امروز در یک کنفرانس خبری با […]

تلاش های بنیاد مستضعفان و هلدینگ برق و انرژی صبا در صنعت نیروگاهی با هدف ایجاد ارزش افزوده در سرمایه ای است که بصورت امانت از سوی مستضعفین به ما سپرده شده است.
به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)محسن امیری مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا صبح امروز در یک کنفرانس خبری با اشاره به فعالیت های بنیاد مشتضعفان در حوزه محرومیت زدایی در کشور گفت:همکاری های موفق نیروگاهی با مپنا و دیگر شرکت های ایرانی در بنیاد مستضعفان ادامه خواهد یافت و ۱۴ هزار میلیارد تومان نیروگاه توسط هلدینگ برق و انرژی صبا احداث می‌شود و این درحالی‌ست که بخش بزرگی از این سرمایه گذاری نیروگاهی در نیروگاه خرمشهر هزینه خواهد شد.

 مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا همچنین اظهار داشت: این هلدینگ در سال ۸۴ با ماموریت هم افزایی و همدلی با دولت حمایت و کمک به صنعت برق تاسیس شد.

وی ادامه داد: هلدینگ برق و انرژی صبا که زیر مجموعه بنیاد مستضعفان است از همان سال ۸۴، سه نیروگاه را بصورت مستقل اداره کرد و بعد هم سه نیروگاه دیگر را از سازمان خصوصی‌سازی خریداری کرد.

امیری افزود: تا پایان امسال ۴۰ مگاوات نیروگاه های مقیاس کوچک به ظرفیت استان هرمزگان اضافه می‌کنیم.

مدیر عامل هلدینگ برق و انرزی صبا بیان کرد: از اول فروردین ماه امسال تا ۱۹ خرداد ۵ میلیون و ۲۹۰ هزار مگاوات ساعت آماده تزریق به شبکه هستیم که بر اساس نیاز شبکه ۳ میلیون و ۹۴۲ هزار مگاوات ساعت انرژی تولید و تحویل شبکه دادیم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه با توجه به مشکلاتی که در صنعت نیروگاه داری وجود دارد و بدهی های وزارت نیرو به تولیدکنندگان برق نیز این مشکلات را افزایش داده است چه توجیهی برای احداث نیروگاه جدید در بنیاد وجود دارد گفت: بدهی وزارت نیرو به بنیاد مستضعفان چیزی در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان است که تسویه این طلب ها مثل دیگر بخش های طلبکار از دولت خواهد بود و این در حالی است که قرار نیست همه ۱۴ هزار نیلیارد تومان بصورت مستقیم و نقد در احداث نیروگاه هزینه شود بلکه با روش های مختلفی مانند تهاتر وارد کار خواهیم شد و وزارت نیرو نیز تا کنون در این زمینه همکاریهای مطلوبی با بنیاد داشته است.

وی با بیان این‌که برنامه‌ای برای خرید نیروگاه ندارد،‌ گفت: در واقع عملا بنیاد مستضعفان صرفا در زمینه احداث نیروگاه‌ها سرمایه‌گذاری خواهد کرد و در خرید نیروگاه برنامه‌ای نداریم.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا با اعلام این‌که محرومیت زدایی هدف اصلی بنیاد مستضعفان است، اظهار کرد: سرمایه‌ بنیاد دارایی است که مردم مستضعف آنرا به‌صورت امانی در اختیار بنیاد قرار داده‌اند و باید تلاش کنیم برای این دارایی ارزش افزوده ایجاد کنیم. بر این اساس در سال جهش تولید این موضوع را محقق خواهیم کرد و کل ارزش افزوده ایجاد شده از طریق هلدینگ برق و انرژی و بنیاد علوی به جیب خانواده‌های مستضعف بازگشته است.

امیری با اعلام این‌که خارج شدن صنایع از رکود یعنی مصرف برق، اظهار کرد: ۲۰ درصد نیروگاه‌های کشور مستهلک هستند و باید بدون قید و شرط در این بخش سرما‌یه‌گذاری داشته باشیم، تصریح کرد: باید به سرمایه‌گذار بخش خصوصی اجازه دهند با کشورهای همسایه مذاکره کنند تا بتوانند به این کشورها صادرات برق داشته باشند. الان افغانستان به شدت نیازمند برق است، در پاکستان نیز وضعیت همین‌گونه است.

وی همچنین به همکاری های مطلوب با شرکت های ایرانی اشاره کرد و گفت: بعد از اجرای این رویکرد که واردات به حداقل برسد در زمینه نیروگاهی با شرکت گروه مپنا در زمینه پره هاس نیروگاهی که جایگزین انواع یرند میتسوبیشی ژاپن بشود بسیار موفق عمل کردیم و برای تهاتر بیشتر یازهن با مپنا، آذر آب و ایران ترانسفو همکاری های بیشتری خواهیم داشت تا بدین ترتیب هم در مپنا و دیگر شرکت ها اشتعال‍زایی ایجاد کنیم و هم جلوی ارزبری در صنعت نیروگاهی را بگیریم.

وی در پایان گفت: شاید برای بعضی نیروگاه هایمان از حالت شراکت بت دیگران خارج شویم و از پول بدست آمده خودمان نیروگاههای جدیدی احداث کنیم تا سهم تولید هلدینگ برق و انرژی صبا را در مجنوعه تولید برق کشور بالا ببریم .