رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: تاکنون با هدایت و نظارت ستاد ملی مقابله با کرونا بیش از ۵۸ میلیون نفر توسط این متخصصین غربالگری شده‌اند که امیدواریم در روز‌های آتی تمام مردم عزیز کشورمان توسط این تیم‌ها غربالگری شوند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)  جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا (ع) […]

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: تاکنون با هدایت و نظارت ستاد ملی مقابله با کرونا بیش از ۵۸ میلیون نفر توسط این متخصصین غربالگری شده‌اند که امیدواریم در روز‌های آتی تمام مردم عزیز کشورمان توسط این تیم‌ها غربالگری شوند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)  جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا (ع) نیرو‌های مسلح با هدف ارزیابی اقدامات نیرو‌ها در کمک به ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پیشگیری و مقابله با «ویروس کرونا» با حضور سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح و همچنین رؤسای کمیته‌های این قرارگاه و با انجام مذاکرات تصویری زنده با فرماندهان کل ارتش، سپاه و ناجا و نیز وزیر دفاع، در محل این ستاد برگزار شد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در این جلسه با تبریک اعیاد شعبانیه، روزهای پاسدار، جانباز و آزادگان و قدردانی از ایثار و فداکاری جانبازان و آزادگان ایران اسلامی اظهار داشت: از همان نخستین ساعات تشکیل و فعالیت قرارگاه امام رضا (ع) که به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی تشکیل شد، تقسیم کار مناسبی صورت گرفت و فعالیت‌ها با انسجام بیشتری با بسیج تمامی امکانات توسعه پیدا کرد.

سرلشکر باقری ادامه داد: مردم و مسئولین شاهد هستند که نیرو‌های مسلح به‌ عنوان بازوی توانمند فرمانده معظم کل قوا و ملت بزرگ ایران در این شرایط در حال انجام وظیفه در ابعاد مختلف هستند.

وی درباره خدمات درمانی نیرو‌های مسلح در این ایام گفت: نیرو‌های مسلح در این روز‌ها چهار هزار و ۲۰۰ تخت آماده دارند که با احتساب یک هزار و ۲۰۰ بیمار بستری شده، سه هزار تخت بیمارستانی خالی در بیمارستان‌های نیرو‌های مسلح، شرایط پذیرش بیمار را دارند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: ظرفیت تخت‌های نقاهتگاهی آماده، با اضافه شدن دو هزار و ۲۰۰ تخت توسط ارتش در تهران، به بیش از ۱۱ هزار تخت رسیده است که عمدتاً خالی بوده و آماده خدمت‌رسانی به مردم کشورمان هستند.

سرلشکر باقری با اشاره به اینکه اقدام بسیار ارزشمندی این روز‌ها در زمینه غربالگری در کشور در حال انجام است، تصریح کرد: طرح غربالگری، طرح ملی و عظیمی است که توسط بسیجیان جامعه پزشکی و دیگر دستگاه‌ها انجام می‌شود و حدود ۴۰۰ تیم سه یا چهار نفره از متخصصین، مشغول این کار هستند و تاکنون با هدایت و نظارت ستاد ملی مقابله با کرونا بیش از ۵۸ میلیون نفر توسط این متخصصین غربالگری شده‌اند که امیدواریم در روز‌های آتی تمام مردم عزیز کشورمان توسط این تیم‌ها غربالگری شوند.

وی با اشاره به اینکه طرح غربالگری می‌تواند در کاهش شیوع بیماری کرونا و درمان هرچه بهتر بیماران کاملا مؤثر باشد، خاطرنشان کرد: در روز‌های اخیر با اجرای طرح غربالگری، با افراد مشکوک به بیماری کرونا تماس گرفته شده و آن‌ها برای مراجعه به بیمارستان یا قرنطینه در منزل راهنمایی شدند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه بیش از ۵۰ هزار نفر از بازنشستگان و کارکنان نیرو‌های مسلح برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا شناسایی و برای کمک و نقش‌آفرینی در اجرای برنامه‌های پیشگیری و مقابله با کرونا به‌کارگیری شده‌اند، در خصوص طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» گفت: این طرح از زمان شروع اجرا در بامداد جمعه هشتم فروردین ۹۹، با همت مضاعف نیروی انتظامی و کمک بسیج و سایر نیرو‌ها تأثیر چشمگیری در کاهش تردد در جاده‌ها داشته است و قطعا در توسعه بهداشت و درمان و در نتیجه کاهش بیماری نیز مؤثر خواهد بود.

سرلشکر باقری با اشاره به اینکه ۷۰۰ هزار نفر از بسیجیان، این روز‌ها در ابعاد مختلف در حال خدمت‌رسانی هستند، تصریح کرد: در این روز‌ها دو مجموعه رزمایش بزرگ را داشته‌ایم؛ رزمایش نیروی زمینی ارتش که در ایجاد نقاهتگاه و پاکسازی معابر به نمایش گذاشته شد و همچنین رزمایش دفاع بیولوژیک و عملیات پاکسازی محیطی شهدای مدافع سلامت که توسط نیروی زمینی سپاه با ایجاد بیمارستان شهید صدوقی (ره) در تهران و پاکسازی سه هزار نقطه در سراسر کشور، از روز پنجشنبه آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

وی با تأکید بر اینکه از جمله وظایف ما این است که ابعاد مختلف این مأموریت را برای رزمایش دفاع بیولوژیک سازماندهی کنیم، افزود: باید در خصوص مستندسازی مجموعه اقدامات سازمان‌ها و تبدیل آن به یک سند عام رزمایش دفاع بیولوژیک اقدام شود، تا نکته‌ای را از دست ندهیم و بتوانیم از این بحران و بیماری، فرصت‌هایی را برای تقویت و آماده‌سازی ظرفیت‌های مربوط به این حوزه فراهم سازیم.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تأکید کرد: از دیگر فرصت‌هایی که این بیماری برای ما به‌وجود آورد، مسئله ارتقای دانش و آگاهی‌های بهداشتی و درمانی نیرو‌های مسلح است که باید قدر بدانیم و حتی به متون آموزشی اضافه کنیم، چون ممکن است در دوره‌های زمانی مختلف، کشور و نیرو‌های مسلح با چنین شرایطی مواجه شود که باید از این تجربه استفاده کرد.

در این جلسه پس از ارائه گزارش توسط رؤسای کمیته‌های قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا (ع) نیرو‌های مسلح، سرلشکر باقری از طریق ویدئوکنفرانس با فرماندهان کل ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی و وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، در جریان آخرین وضعیت و روند اقدامات و برنامه‌های رسیدگی به بیماران بستری و درمان آن‌ها و همچنین مجموعه فعالیت‌ها برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا قرار گرفت.

  • منبع خبر : تسنیم