به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)  سرخط مهمترین اخبار بین الملل یکشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۷ را می توانید در ادامه بخوانید: معاون رئیس جمهور ایران به سوریه سفر می کند           اسحاق جهانگیری  معاون رئیس جمهور ایران روز دوشنبه(۸ بهمن ماه) در صدر هیاتی به دمشق پایتخت سوریه سفر خواهد کرد. وی در این سفر با بشار […]

 به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)  سرخط مهمترین اخبار بین الملل یکشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۷ را می توانید در ادامه بخوانید:

معاون رئیس جمهور ایران به سوریه سفر می کند          

اسحاق جهانگیری  معاون رئیس جمهور ایران روز دوشنبه(۸ بهمن ماه) در صدر هیاتی به دمشق پایتخت سوریه سفر خواهد کرد. وی در این سفر با بشار اسد  رئیس جمهور وعماد خمیس نخست وزیر سوریه دیدار خواهد کرد. دو طرف راه های گسترش روابط در حوزه های مختلف را در جریان دیدارهای خود بررسی خواهند کرد.

وزرای خارجه تونس و روسیه در کنفرانس خبری مشترک خواستاربازگشت سوریه به اتحادیه عرب شدند.

برکناری سفیر کانادا در چین  

“جاستین ترودو” نخست وزیر کانادا سفیر این کشور در چین را به دلیل اظهارات جنجالی اش در مورد  بازداشت مدیر مالی شرکت هو آوی در کانادا از کار برکنار کرد. “جان مک کالوم” گفته بود “مِنگ وان‌ژو” مدیر مالی شرکت هوآوی مدارک محکمی برای مخالفت با درخواست آمریکا جهت استرداد وی به واشنگتن در اختیار دارد.

رویترز از انفجار دوبمب کنار جاده ای  در مسیر کاروان نیروهای پلیس عراق خبر داده است. تاکنون ۴ نفر کشته و ۱۱ نفر زخمی شده اند. این حملات در شمال عراق اتفاق افتاده اند.

آسوشیتدپرس از وقوع انفجار در جنوب فیلیپین و در حوالی یک کلیسا خبر داده است. آمارها حکایت از کشته شدن ۲۱ نفر و زخمی شدن بیش از ۷۰ نفر دارند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، به مصر سفر می کند. قرار است وی در این سفر راه های مختلف تقویت روابط با مصر را بررسی کند. این اولین سفر مکرون به مصر از زمان به دست گرفتن قدرت در سال ۲۰۱۷ می باشد.

آسوشیتدپرس از کشته شدن ۶۸ نفر و آوار شدن بیش از ۷۰۰۰ نفر بر اثر سیل، رانش زمین و طوفان در  جزیره سولاوسی اندونزی  خبر داده است. سیل به بیش از ۵۰۰۰ منزل مسکونی، مدرسه، مکان های مقدس و همچنین هزاران هکتار مزرعه برنج آسیب رسانده است.

عمر البشیر  رئیس جمهور سودان برای دیدار و گفتگو با همتای مصری خود عبدالفتاح السیسی به مصر سفر می کند. این دومین سفر خارجی عمرالبشیر پس از آغاز ناآرامی ها در این کشور در تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ بوده است.

نیچروان بازرانی نخست وزیر اقلیم کردستان از  پ ک ک خواست هر چه سریع تر به حملات خود علیه ترکیه از طریق خاک این اقلیم خاتمه دهد. وی پ ک ک را به دلیل اقدام نظامی علیه ترکیه که موجب می شود آنکارا به اقلیم کردستان حمله هوایی کند، سرزنش کرد

 سوریه حضور نظامی ترکیه در شمال این کشور را محکوم کرد          

وزارت خارجه سوریه حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه را محکوم و آن را نقض پروتکل ادنا دانسته که در سال ۱۹۹۸ میان ترکیه و سوریه به امضا رسیده است.