نوزدهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه در حالی برگزار شد که به گفته اسماعیلی حکم اعدام امیر رحیم پور به جرم جاسوسی برای سرویس «سیا» از سوی دیوان عالی کشور تأیید شده است و این فرد به زودی به سزای عملش می‌رسد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) نوزدهمین نشست غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه […]

نوزدهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه در حالی برگزار شد که به گفته اسماعیلی حکم اعدام امیر رحیم پور به جرم جاسوسی برای سرویس «سیا» از سوی دیوان عالی کشور تأیید شده است و این فرد به زودی به سزای عملش می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) نوزدهمین نشست غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه امروز سه شنبه ۱۵ بهمن در محل دفتر سخنگوی قوه قضائیه آغاز شد.

وی در این نشست پاسخگوی سوالات خبرنگاران خواهد بود.

اسماعیلی در ابتدا با گرامیداشت این ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی را تبریک گفت و یاد فجرآفرینان بویژه بنیانگذار جمهوری اسلامی را گرامی داشت.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی به رهبری امام عظیم الشأن به عنوان مهمترین پدیده در جهان شناخته شده و فریاد استکبارستیزی و مبارزه با ظلم و فساد و تحقق عدالت در جامعه ایران اسلامی بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: همه ما وظیفه داریم در چهله دوم انقلاب و در عملیاتی کردن بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب تلاشهای خود را برای استمرار نهضت انقلاب انجام داده و در این مسیر قدم برداریم.

ثبت دو حماسه از سوی مردم

وی تصریح کرد: خدارا شاکریم که مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب در برهه های حساس وظیفه خود را به نحو شایسته در مقابل این نظام مقدس انجام دادند و باید از این مردم آگاه، بصیر و انقلابی تشکرد کرد.

اسماعیلی گفت: در یک‌ماهه اخیر علی رعم تلاش دشمنان و گلایه جمعی از شهروندان از برخی اقدامات شاهد خلق دو حماسه بزرگ و یوم الله ثبت شده هستیم.

وی در توضیح این حماسه ها گفت: یکی از این حماسه ها مراسم آیینی تشییع پیکر سردار شهید سلیمانی و همرزمانش در کشور بود و یوم الله دیگر اقامه نماز جمعه به اقامت مقام معظم رهبری با حضور میلیونی نمازگزاران تهرانی بود.

دو یوم الله و حماسه دیگر پیش روی نظام

سخنگوی قوه قضائیه گفت: البته کار تمام نشده و دو حماسه دیگر را پیش رو داریم که انتطار داریم مردم مثل دو حماسه قبلی پرشور در آن ظاهر شوند.

اسماعیلی افزود: اولین حماسه حضور مجدد مردم در مراسم راهپیمایی یوم الله ۲۲بهمن و راهپیمایی سراسری در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است که با یاد سردار سلیمانی و به نیابت از او و همه شهدا و در بیان حمایت از گفتمان مقاومت در برابر دشمنان، حصور حماسی را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: انتظار بعدی حضور در حماسه دوم اسفند و پرشور برگزار شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی است که حتما مردم فهیم و انقلابی کشور حضور همیشگی را به نمایش می گذارند.

کاندیداها و هوادارانشان قانون را رعایت کنند

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه سخنانش به داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی و هواراداتشان توصیه کرد که قانون و مقررات قانونی را در فرایند انتخابات مورد توجه قرار داده و آن را رعایت کنند.

وی ادامه داد: کسانی که بناست در سنگر خدمتگزاری به مردم باشند خود باید نماد احترام به قانون بوده و رقابت جوانمردانه را با بیان ویزگی های مثبت خود در پیش بگیرند و از تخریب و اتهام زنی به رقیبان اجتناب کنند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: جامعه ما از فصای اتهام زنی بی مورد خاطره خوشی ندارند و نمی پسندند و عرصه انتخابات نباید عرصه اتهام زنی به رقیبان باشد.

قوه قضائیه آماده شنیدن سخنان مردم

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امروز قوه قضائیه بدنبال این است که حرف مردم را بیش از پیش بشنود و از خواست آنها مطلع شده و در چهارچوب قوانین برای رفع مشکلات تلاش کند و کار بی وقفه انجام دهد و به همین دلیل در پایان این هفته سفر استانی ریاست قوه قضائیه و مسولان قضائی را به بوشهر خواهیم داشت.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: یکی از موضوعات مهمی که امروز بیش از هر زمانی مورد توجه مسؤولان قوه قضائیه قرار دارد موضوع زندان و زندانیان است.

اسماعیلی گفت: اگر نگاهی به بخشنامه ها و پیگیریهای رییس قوه قضائیه داشته باشید متوجه می شوید که این موضوع بیشترین فراوانی را در برنامه ها و پیگیری‌های امروز دستگاه قضایی داشته است.

وی به اقدامات و برنامه‌های قوه قضاییه در این حوزه اشاره کرد و گفت: دیدار چهره به چهره با زندانیان تمام کشور در دست اقدام است تا بتوانیم وضعیت زندانها را تحولی چشمگیر ببخشیم.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: زندان محلی است که جداسازی افراد حاضر در آن از مردم ضروری بوده است و جمعی از افراد ناسازگار در زندانها حضور دارند و بررسی وضعیت انها در حال انجام است و می بینیم که آمار جمعیت کیفری زندانیان سیر نزولی طی می کند.

وظایف مجتمع قضایی مفاسد اقتصادی تشریح شد

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود به اهداف تشکیل مجتمع قضایی مبارزه با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: در این مجتمع قضایی در حوزه پیشگیری، نظارت و مطالبه گری از بخش‌های فعال حوزه اقتصادی اعم از دولتی و خصوصی اقداماتی انجام خواهد گرفت.

وی افزود: همچنین در این مجتمع رسیدگی‌های قضایی و همچنین بکارگیری شورای مشورتی برای حل مشکلات را شاهد خواهیم بود.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در این راستا اطلاع رسانی مستمر و انتشار آرا در چهارچوب قوانین هم بخش دیگری از شرح وظایف محوله به این مجتمع قضایی است.

اسماعیلی به فعال شدن سامانه اطلاعاتی مجتمع قضایی اشاره کرد و گفت: این سامانه کمک می کند هم اطلاع رسانی و گزارشگری فساد انجام شود و هم ارتباط مردم با این واحد قضایی محقق شود.

باید متولی بارگزاری عکس و فیلم مشخص شود

وی همچنین در مورد بخشنامه رئیس قوه قضائیه و اخذ مجوز درباره مصادیق صوت و تصویر تصریح کرد: این موضوع جدید نبوده و مسؤولیت آن برعهده صداوسیما بوده و بخشنامه داخلی بود اما اشتباه نشود که هر فعالیت بارگزاری عکس و فیلم در شبکه های اجتماعی مشمول این بخشنامه نیست.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: امروز در سطح کشور پیام رسان‌هایی داریم که در این حوزه کار می‌کنند.

اسماعیلی ادامه داد: برای رسیدگی در پرونده ها و استعلام و اینکه مجوزهای لازم را دارند مورد بحث است نه محدود سازی، بلکه بحث روشن شدن متولی امور صوت و تصویر بوده است.

آزادی عیسی شریفی دروغ است

وی همچنین در مورد آخرین وضعیت عیسی شریفی و اخباری که درباره آزاد شدن وی به گوش می‌رسد نیز گفت: خبر آزادی این فرد دروغ است و به کسانی که چنین اخباری را منتشر می‌کنند توصیه می‌کنیم که صحت خبر مورد نظرشان را پیش از انتشار بسنجند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در خصوص این فرد در دادسرا کیفرخواست صادر و رسیدگی به آن شروع شده و کار دادسرایش تمام شده و برخی جلسات دادگاه بصورت مستمر در سارمان قضایی نیروهای مسلح در حال برگزاری است.

حکم اعدام برای رحیم پور به جرم جاسوسی برای سیا

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوالی درباره دستگیری اخیر تعدادی از جاسوسان گفت: در طول سالیان گذشته دشمنی آمریکا مصادیق متعددی علیه ما داشته است.

وی ادامه داد: مصادیق این دشمنی از جنگ تحمیلی تا زدن هواپیمای مسافربری ایران و در این چهل سال، تحریم‌ها نمونه این دشمنی هاست و همینطور شهادت سردار سلیمانی.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: استفاده از جاسوس نیز یکی دیگر از اقدامات خبیثانه‌ای است که انجام می‌دهند اما با توانمندی بخشهای امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی و هوشیاری مردم تاکنون در این زمینه توفیقی برای آنها حاصل نشده است.

اسماعیلی افزود: امیر رحیم‌پور که جاسوس سیا بود و دستمزدهای کلان می گرفت و تلاش میکرد بخشی از اطلاعات هسته ای ایران را در اختیار سرویس امریکایی قرار دهد محاکمه و به اعدام‌ محکوم شده بود و اخیرا دیوان عالی حکمش را تایید کرد و بزودی سزای عملش را خواهد دید.

وی گفت: دو نفر دیگر از جاسوسانی که در قالب بنیاد خیریه فعالیت می کردند و به جمع آوری اطلاعات برای کشور آمریکا اقدام می‌کردند هم محاکمه شده و به ۱۰ سال حبس به دلیل جاسوسی و ۵ سال حبس به جرم اقدام علیه امنیت محکوم شدند.

  • منبع خبر : فارس