متخصصان مدیریت اجتماعی پژوهشگاه نیرو، آثاراجتماعی ریزگردها و اختلال در خدمات رسانی آب و برق را مورد بررسی قرار دادند. به گزارش “دیپلماسی”درهمین زمینه عضو هیات علمی گروه مدیریت علوم اجتماعی پژوهشگاه نیرو در حاشیه کنفرانس بین المللی گفت: نتایج این پژوهش در یک نشست تخصصی در این کنفرانس ارائه خواهد شد. اشرف السادات پسندیده […]

متخصصان مدیریت اجتماعی پژوهشگاه نیرو، آثاراجتماعی ریزگردها و اختلال در خدمات رسانی آب و برق را مورد بررسی قرار دادند.
به گزارش “دیپلماسی”درهمین زمینه عضو هیات علمی گروه مدیریت علوم اجتماعی پژوهشگاه نیرو در حاشیه کنفرانس بین المللی گفت: نتایج این پژوهش در یک نشست تخصصی در این کنفرانس ارائه خواهد شد.
اشرف السادات پسندیده با اشاره به این که این بررسی به عنوان یک تحقیق موردی شناخته می شود، خاطرنشان ساخت: این تحقیق نخستین بررسی از این نوع است که سعی کرد ابعاد گسترده ای از علل، آثار و پیامدهای پدیده ریزگردها را مورد بررسی قرار دهد.
پسندیده گفت: بهمن ماه ۱۳۹۵، استان خوزستان با یکی از بی سابقه‌ترین بحران‌های خود در چند دهه اخیر مواجه شد که بخشی از نارضایتی‌های ناشی از وقوع این بحران به همراه نارضایتی‌های انباشته شده از سایر مسائل این استان در سال‌های گذشته خود را در روز‌های بعد نشان داد.
وی ادامه داد: در این روز با از مدار خارج شدن تعداد زیادی از پست‌های فشار قوی و نیروگاه‌های مهم استان، برق بیش از ۹۰ درصد مشترکان استان قطع و به دلیل وابستگی عملکردی، تجهیزات تامین آب شرب استان نیز از مدار خارج و آب بخش قابل توجهی از مشترکان استان نیز قطع شد
عضو هیات علمی گروه مدیریت علوم اجتماعی پژوهشگاه نیرو ادامه داد: به دلیل آنکه بیشتر زیرساخت های حیاتی با برق گره خورده است، همزمان با قطع برق شاهد اختلال گسترده در خدمات رسانی و تامین آب، اینترنت وارتباط دستگاه های تلفن بودیم.
پسندیده اضافه کرد: باوجود آنکه در خوزستان شاهد مدیریت بحران فوق العاده ای از سوی وزارت نیرو و به ویژه صنعت برق بودیم، اما این موضوع درذهن مردم به روشنی چیزی که مدیران تصور می کردند، نبود.
وی با بیان این که احساسات مختلفی مانند تبعیض و احساس کم توجهی باعث تشدید این شرایط و نارضایتی شد، تاکید کرد:بررسی های صورت گرفته بیانگر خسارت حدود ۲ هزار میلیارد تومانی ریزگردها بر اقتصاد است.
پسندیده با اشاره به این که در سابقه مطالعه در خصوص ریزگردها به اوایل دهه ۸۰ برمی گردد، گفت: اینکه چرا توجه کافی نسبت به این مطالعات صورت نگرفته است، جای بحث دارد.
برپایه این گزارش؛ انباشت ذرات گرد و خاک حاوی ترکیبات و املاح خاص بر روی مقره‌ها یکی از شروط لازم برای وقوع حادثه نهایی بوده است. وقوع پدیده ریزگردها در چند دهه گذشته و تشدید این پدیده در سال‌های اخیر در کنار مه شدید و رطوبت بالا، شرط لازم دیگر برای وقوع حادثه نهایی بوده است. با رسیدن میزان رطوبت در خوزستان به نزدیک صد درصد، خاک انباشت شده بر روی مقره‌ها بواسطه تجمیع ذرات گرد و غبار، به گل
تبدیل شده و نهایتا موجبات کاهش ظریب عایقی مقره‌ها، اتصال کوتاه و قطعی برق را باعث می شود.

منبع:روابط عمومی شرکت توانیر

انتهای پیام/