مدیرعامل آبفای جنوب شرقی استان تهران گفت: در شرایط موجود روندکاهش سرانه مصرف آب،کُند است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva)وبه نقل از شرکت آبفای استان تهران،علیرضا کارگری افزود: سرانه مصرف آب در حوزه شهرهای جنوب شرقی استان تهران کم‌تر از ۲۰۰ لیتر در شبانه‌روز است در حالی که طبق استانداردی که از سوی […]

 مدیرعامل آبفای جنوب شرقی استان تهران گفت: در شرایط موجود روندکاهش سرانه مصرف آب،کُند است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva)وبه نقل از شرکت آبفای استان تهران،علیرضا کارگری افزود: سرانه مصرف آب در حوزه شهرهای جنوب شرقی استان تهران کم‌تر از ۲۰۰ لیتر در شبانه‌روز است در حالی که طبق استانداردی که از سوی شرکت مهندسی آبفای کشور اعلام شده، سرانه مصرف خانگی ۱۸۰ لیتر در شبانه‌روز و در مصوبه هیئت وزیران برای شرایط خشک و تغییر اقلیم در شهرهای بالای ۱۰۰هزار نفر جمعیت ۱۰۵ لیتر در شبانه‌روز در نظر گرفته شده است.
او ادامه داد: با این شرایط باید به سمت اصلاح مصرف به سوی الگوی استاندارد برویم و عدد کم‌تر از ۲۰۰ لیتر را به ۱۵۰ لیتر در شبانه‌روز و در مرحله بعدی به ۱۰۵ لیتر در شبانه‌روز برسانیم.
کارگری با بیان این‌که واقعی‌شدن تعرفه‌های آب در کاهش مصرف سرانه آب بسیار مهم است، گفت: بر اساس آمار سازمان برنامه کشور سهم آب‌بها در سبد خانوار کم‌تر از نیم‌درصد است، در نتیجه شهروندان برای استفاده از تجهیزات کم‌مصرف ترغیب نمی‌شوند و منابع مالی انجام پروژه‌های مدیریت مصرف آب تامین نمی‌شود.
در سال گذشته ۳۶۰۰ رشته انشعاب غیرمجاز شناسایی شد
کارگری با بیان این‌که‌ در مناطقی که در حاشیه حوزه خدمات شهری هستند انشعاب‌های غیرمجاز را مدیریت کرده‌ایم، گفت: انشعاب‌های غیرمجازی که در خارج از محدوده پوشش شرکت و در حوزه خطوط آب خام بوده‌اند با هماهنگی با فرمانداری‌ها و دادگستری جمع آوری شده است.
او تاکید کرد: در سال گذشته ۳۶۰۰ رشته انشعاب غیرمجاز را شناسایی کردیم که تنها در ۱۰۰ مورد آن نیاز شد از ظرفیت‌های قانونی استفاده کنیم و ۳۵۰۰ مورد با استفاده از ظرفیت‌های محلی حل و به انشعاب‌های مجاز بدل شد.
۴۰ درصد از شبکه توزیع آب نیاز به اصلاح دارد
کارگری با بیان این‌که در شرایط موجود۴۰درصد از ۱۴۰۰ کیلومتر شبکه توزیع آب در آبفای جنوب شرقی استان تهران نیاز به اصلاح دارد، گفت: بازسازی شبکه‌های توزیع آب، نه تنها پاشنه آشیل شهرهای جنوب شرقی استان تهران است بلکه در بسیاری از شهرهای کشور وضعیت همین‌گونه است.
او ادامه داد: در کشور بیش‌ترین لوله‌هایی که در شبکه‌های توزیع آب شهری استفاده می‌شود از جنس پلی‌‌اتیلن و میانگین عمر آن‌ها در تاسیسات ما ۲۰ سال است که برای حفظ شرایط موجود شبکه‌های توزیع آب، باید سالانه حدود پنج درصد از آن‌ها را اصلاح کنیم که با توجه به پایین‌بودن قیمت آب‌بها برای این کار محدودیت منابع مالی داریم.
۳۰ میلیون متر مکعب از آب سد ماملو صرف شهرهای جنوب شرقی استان تهران می‌شود
مدیرعامل آبفای جنوب شرقی استان تهران گفت: ۳۰ میلیون متر مکعب در سال ظرفیت استفاده از طرح آب‌رسانی ماملو برای شهرهای جنوب شرقی استان تهران است که در حال حاضر به دلیل این‌که مدول نخست تصفیه‌خانه هفتم آب تهران در حال بهره‌برداری است، قرچک و بخشی از پاکدشت از ۱۵ میلیون متر مکعب آب این سد برخوردارند و با راه‌اندازی مدول دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران در امسال ۱۵میلیون متر مکعب دیگر از آب این سد به استفاده شهرهای باقرآباد‌، ورامین و بخش دیگری از شهر پاکدشت خواهد رسید.
کارگری افزود: در شهرهای زیر پوشش آبفای جنوب شرقی استان تهران، سالانه حدود ۶۵ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی استفاده می‌شود که با استفاده از طرح آب‌رسانی ماملو برداشت از آب‌های زیرزمینی کم‌تر خواهد شد.
او تاکید کرد: نیاز آبی جمعیت زیر پوشش ما در امسال ۸۰ میلیون متر مکعب است که با توجه به شرایط دشت ورامین باید رویکرد مدیریت مصرف و سازگاری با اقلیم را در پیش بگیریم.

منبع:شرکت آبفای استان تهران