سخنگوی وزارت خارجه روسیه با غیرقانونی خواندن اقدام آمریکا که تنها پس از حمله موشکی به عراق از شورای امنیت خواستار ارزیابی اوضاع شد، گفت: ترور (سردار سلیمانی) به دستور سیاستمدارانی انجام شد که تنها به فکر منافع خود در انتخابات آتی آمریکا هستند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری […]

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با غیرقانونی خواندن اقدام آمریکا که تنها پس از حمله موشکی به عراق از شورای امنیت خواستار ارزیابی اوضاع شد، گفت: ترور (سردار سلیمانی) به دستور سیاستمدارانی انجام شد که تنها به فکر منافع خود در انتخابات آتی آمریکا هستند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “ماریا زاخارووا” سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه، این اقدام ایالات متحده را محکوم کرد که ابتدا حمله موشکی به فرودگاه بغداد را انجام داده و تنها پس از آن، از شورای امنیت سازمان ملل خواست حمله به سفارت آمریکا در عراق و اقدام احتمالی تلافی جویانه در پاسخ به آن را ارزیابی کند.

زاخارووا شب گذشته در یک برنامه زنده از شبکه تلویزیونی «راسیا-۲۴» گفت: «قضیه به این شکل می شود که در ابتدا یک حمله موشکی به خاک کشور ثالثی صورت گرفته که چنین اقدامی از لحاظ حقوق بین الملل و در واقع هر قانونی، اقدامی غیر قانونی محسوب می شود و پس از آن و تنها پس از آن آنها درخواست ارزیابی از وضعیت بوجود آمده در اطراف سفارت [آمریکا] از سوی شورای امنیت را کرده‌اند. مطمئناً چنین است، چنین برخوردی اوج بدبینی است.»

این دیپلمات روس تاکید کرد: «ارزیابی حقوقی از حمله به سفارت یک کشور و همچنین اقدامات تلافی جویانه احتمالی در ارتباط با این حادثه از سوی سایر کشورها، صرفاً حق انتخاب شورای امنیت سازمان ملل است. واشنگتن در مواجه با این حادثه برای تشکیل نشست اضطراری و فوق العاده شورای امنیت هیچ درخواستی نداد و تنها پس از حمله موشکی به خاک عراق درخواست ارزیابی حمله به سفارت آمریکا در بغداد به دفتر شورای امنیت رسید.»

به گفته وی، واشنگتن مسئله محکوم کردن حمله به سفارت در بغداد را در شورای امنیت مطرح نکرد، برای اینکه واکنش سایر کشورهای جهان به این حادثه برای آمریکا اهمیتی ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ابراز عقیده کرد: «ترور ژنرال قاسم سلیمانی (یکی از فرماندهان ارشد نظامی ایرانی) در عراق، بدون تردید جلوه‌ای از واقعیت جدید خواهد بود که از این پس به قتل رساندن و ترور یک مقام رسمی کشور ثالثی، آنهم بدون هیچگونه مبنای قانونی امکان پذیر است. این وضعیت بسیار جدی و نگران کننده‌ای است که می‌تواند شرایط روابط در جهان حاضر را کاملاً تغییر دهد.»

زاخارووا این نکته را نیز مورد توجه قرار داد که حمله موشکی به بغداد به دستور سیاستمداران آمریکایی انجام شده که تنها به منافع خودشان فکر می‌کنند، با توجه به اینکه امسال مبارزات انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده جریان خواهد داشت.

این دیپلمات همچنین این مسئله را رد نکرد که موضوع حمله آمریکا به فرودگاه بغداد در شورای امنیت سازمان ملل مورد بررسی قرار بگیرد.

وی هشدار داد، این اقدام آمریکا به‌غیر از افزایش وخامت اوضاع در منطقه، که مطمئناً میلیون‌ها نفر از مردم خاورمیانه را درگیر خواهد کرد، هیچ نتیجه‌ دیگری نخواهد داشت.