دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 26 February , 2024
گروه : داخلی / سیاست
پ
 • شناسه : 11881
 • 04 فوریه 2020 - 9:14
 • 2 دیدگاه
 • ارسال توسط :

روح‌الله زم؛ از شایعه پراکنی در کانال آمدنیوز تا سقوط در دام اطلاعات سپاه

روز گذشته علی القاصی‌مهر، دادستان تهران اعلام کرد کیفرخواست روح‌الله زم صادر شده و دادگاه وی هفته آینده آغاز خواهد شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) روزنامه وطن‌امروز نوشت: بعد از ماه‌ها بی‌خبری از «روح‌الله زم» که خبر دستگیری‌اش، مهرماه تبدیل به سوژه داغ رسانه‌های خبری شده بود، سرانجام روز گذشته علی القاصی‌مهر، […]

روز گذشته علی القاصی‌مهر، دادستان تهران اعلام کرد کیفرخواست روح‌الله زم صادر شده و دادگاه وی هفته آینده آغاز خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) روزنامه وطن‌امروز نوشت: بعد از ماه‌ها بی‌خبری از «روح‌الله زم» که خبر دستگیری‌اش، مهرماه تبدیل به سوژه داغ رسانه‌های خبری شده بود، سرانجام روز گذشته علی القاصی‌مهر، دادستان تهران در جمع خبرنگاران اعلام کرد کیفرخواست روح‌الله زم صادر شده و دادگاه وی هفته آینده آغاز خواهد شد.

با این اوصاف انتظار می‌رود سرانجام جعبه سیاه این پرونده مهم امنیتی بعد از ماه‌ها بازجویی، در فضای عمومی بازگشایی شود و اطلاعات جدیدی پیرامون چگونگی عملیات دستگیری زم و شبکه نفوذی که به خط‌دهی این سایت خبری پرداخته است، منتشر شود.

*حکایت یک پرونده مافوق سری

۲۲ مهر سال جاری بود که سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای خبر از دستگیری روح‌الله زم مدیر سایت خبری آمدنیوز داد و گفت: «نامبرده به‌رغم اینکه تحت هدایت سرویس اطلاعاتی فرانسه و حمایت و پشتیبانی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و مرتبط با سایر سرویس‌های اطلاعاتی قرار داشت و به صورت شبانه‌روزی با روش‌های پیدا و پنهان و در پوشش‌های گوناگون و چند لایه‌ای مورد حفاظت قرار می‌گرفت، در دام فرزندان ملت ایران در سازمان اطلاعات سپاه افتاد».

خبر دستگیری روح‌الله زم که کانال تلگرامی‌اش نقشی غیرقابل انکار در عمده آشوب‌های سال ۹۶ داشت و تبدیل به مهم‌ترین تریبون شایعه‌پراکنی گروه‌های ضدانقلاب شده بود، از همان ساعات اولیه بحث و گمانه‌های زیادی را پیرامون شیوه و نتیجه این اتفاق در فضای سیاسی و عمومی کشورمان ایجاد کرد؛ از بحث‌های توئیتری یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حسام‌الدین آشنا و اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه خطاب به شبکه نیرو‌های داخلی که با این کانال خبری همکاری داشته‌اند تا شایعاتی که بخش جدانشدنی اخبار مهم سیاسی کشور هستند.

زم که در زمان فعالیتش سعی می‌کرد با چرخش‌های عجیب در مواضع کانال تلگرامی تحت مدیریت خود و در پیش گرفتن استراتژی‌های گمراه‌کننده فضای تردید اجتماعی را در همه سطوح بالا ببرد، به گونه‌ای که در برهه‌ای با در پیش گرفتن ادبیاتی اصلاح‌طلبانه و سعی در مدیریت فضای انتخابات به سمت جریان اصلاحات تبدیل به یکی از مهم‌ترین تریبون‌های انتخاباتی این جناح می‌شد و چند ماه بعد با برجسته کردن ادبیاتی براندازانه به دنبال جا انداختن گزاره تشریفاتی بودن انتخابات می‌رفت، خود نیز در فضایی مشابه با کانال خبری‌اش به یکباره در دام نیرو‌های امنیتی افتاد و خبر دستگیری او موجی از بحث‌ها و گمانه‌های سیاسی را به‌وجود آورد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی مدتی بعد از دستگیری زم گفت: طرحی که توانست زم را در دام پیش‌بینی شده سپاه پاسداران گرفتار کند موضوع مهمی است، چون روح‌الله زم توسط سرویس‌های امنیتی نظام سلطه حمایت و پشتیبانی می‌شد.

وی همچنین سرویس امنیتی فرانسه را پشتیبان اصلی زم دانست که حتی برنامه‌های سفر او را تنظیم می‌کرد که کجا برود و کجا نرود.

روح‌الله زم نیز شخصا در تنها ویدئویی که بعد از دستگیری‌اش منتشر شد به صورت تلویحی اعلام کرد از سوی آمریکا، اسرائیل، عربستان و ترکیه حمایت می‌شده است: «فکر نمی‌کردم بازداشت شوم؛ مجموعا اعتماد به دولت‌ها اعتماد صحیحی نیست، مخصوصاً دولت‌هایی مثل آمریکا، اسرائیل، عربستان و ترکیه که نشان می‌دهند با جمهوری اسلامی رابطه خوبی ندارند».

***نقاط قوت عملیات دستگیری روح‌الله زم چه بود؟

در چنین فضایی شاید برجسته‌ترین و مهم‌ترین نکته قابل تاملی که در سوژه روح‌الله زم می‌توان به آن اشاره کرد کیفیت پروژه امنیتی قبل و پس از دستگیری وی بود، به گونه‌ای که از یک‌سو در این عملیات، شخصی محوری در پروژه ناامن‌سازی کشورمان که رسانه تحت مدیریتش مرجعیتی بی‌رقیب در میان رسانه‌های ضدانقلاب پیدا کرده بود، در خارج از کشور دستگیر شد و از سوی دیگر بعد از دستگیری مراقبت و حراست از او به شکلی حساب‌شده مدیریت شد که حتی در محافل خصوصی سیاسیون هم هیچ‌گونه اطلاعاتی از جریان بازجویی‌های وی درز نکرد.

حراست از بازجویی‌های زم و مدیریت فضای رسانه‌ای کشور نسبت به این سوژه باعث شد با عدم نشر محتوای این بازجویی‌ها، شبکه ضدانقلاب داخلی که ارتباط مستمر و بالایی با وی داشته است و این ارتباط از طریق جریانات ضدانقلاب خارج‌نشین نیز تقویت می‌شده است نسوزد و مجاری امنیتی و شبکه‌های فعالی که در جریان فعالیت سایت و کانال خبری آمدنیوز نقش پررنگی در جهت‌بخشی به آن داشتند کماکان در تور امنیتی و رصد گروه‌های اطلاعاتی کشورمان باقی بماند. با این تفاسیر انتظار می‌رود با توجه به بکر نگاه داشتن سوژه دستگیرشده و اطلاعاتی که از سایر گروه‌ها در این زمینه داشته است، شروع دادگاه این متهم امنیتی باعث رو شدن اطلاعات جدیدی در زمینه شبکه‌سازی جریانات ضدانقلاب حول محور این سایت و کانال خبری شود.

 

برچسب ها

راه غلبه بر مشکلات تکیه بر جمهوریت و اسلامیت است 26 فوریه 2024
رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره 24 هزار شهید خوزستان تأکید فرمودند:

راه غلبه بر مشکلات تکیه بر جمهوریت و اسلامیت است

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر شنبه در دیدار دست‌اندرکاران کنگره ۲۴ هزار شهید استان خوزستان، حماسه و معجزه مردم خوزستان در دوران دفاع مقدس را نتیجه ترکیب همت مردمی و ایمان اسلامی دانستند و با اشاره به دقت نظر امام بزرگوار در انتخاب تعبیر «جمهوری اسلامی» گفتند: آنچه که باعث پایداری و پیشرفت نظام اسلامی و غلبه آن بر بسیاری از موانع و توطئه‌ها شد، جمع بین «اعتماد به جمهور مردم و اسلام» بود و در آینده نیز راه غلبه بر مشکلات استمرار همین تفکر است.

اهالی غزه ۱۳۰ روز حماسه بی‌سابقه‌ای را رقم زدند/ رژیم اشغالگر ریشه همه بحران‌های منطقه بوده و هست 13 فوریه 2024
سید حسن نصرالله:

اهالی غزه ۱۳۰ روز حماسه بی‌سابقه‌ای را رقم زدند/ رژیم اشغالگر ریشه همه بحران‌های منطقه بوده و هست

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: دشمن صهیونیست جز انتقام گرفتن وحشیانه از غیرنظامیان و افراد بی‌گناه کاری از پیش نبرده است. اوضاع ساکنان غزه باید وجدان بشری را به حرکت درآورد.

انتخابات؛ سنگر ملت 07 فوریه 2024

انتخابات؛ سنگر ملت

نظام جمهوری اسلامی یک نظام مستقر است و انتخابات به تنهائی تأثیری در وضع یک نظام مستقر نمی‌گذارد اما در وضع ملت اثر می‌گذارد. انتخابات پیش‌رو میزان‌الحراره‌ای است که اگر در تراز باشد، دشمن را از فشار بر مردم مأیوس می‌کند و اگر نباشد، دشمنی علیه ملت افزایش می‌دهد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • Cozy Coffee Shop

  تاریخ : 10 - اکتبر - 2023

  Cozy Coffee Shop


  پاسخ

 • see this

  تاریخ : 15 - ژانویه - 2024

  ۸۹۴۶۵ ۷۳۰۹۲۱Last month, when i visited your weblog i got an error on the mysql server of yours. ~, 694737


  پاسخ