رئیس‌جمهور گفت: پیام‌ها و درخواست‌هایی که به‌صورت خصوصی برای مذاکره می‌فرستند خلاف شعارهایی است که به‌صورت عمومی مطرح می‌کنند و اروپایی‌ها که واسطه هستند نیز این را می‌دانند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، روز سه‌شنبه و همزمان با روز جهانی افراد دارای معلولیت در دیدار صمیمی با جمعی از […]

رئیس‌جمهور گفت: پیام‌ها و درخواست‌هایی که به‌صورت خصوصی برای مذاکره می‌فرستند خلاف شعارهایی است که به‌صورت عمومی مطرح می‌کنند و اروپایی‌ها که واسطه هستند نیز این را می‌دانند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، روز سه‌شنبه و همزمان با روز جهانی افراد دارای معلولیت در دیدار صمیمی با جمعی از افراد دارای معلولیت، نخبگان معلول و نمایندگان تشکل‌های فعال در حوزه معلولان، این دیدار را فرصتی ارزشمند توصیف کرد و اظهارداشت: مهمترین مسئله در این زمینه نگاه مردم و مسئولان به این قشر از جامعه است.

وی کار و خدمت به افراد دارای معلولیت را موجب افتخار دانست و تأکید کرد: وظیفه ما مهارت‌آموزی و توانمندسازی افراد دارای معلولیت، ایجاد فرصت برابر برای آنان و مهیاکردن فضایی است که این عزیزان بدون دغدغه و با آرامش به زندگی و فعالیت‌های اجتماعی خود ادامه دهند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه افراد دارای معلولیت حدود ۱۰ درصد از مردم جامعه را تشکیل می‌دهند، گفت: نگاه ما نسبت به این بخش از جامعه باید نگاه انسان‌های والا و فرهیخته‌ای باشد که با مشکلات بیشتری زندگی را می‌گذرانند.

روحانی با تأکید بر اینکه  مقام و جایگاه معلولان عزیز از نگاه  انسانی، اسلامی و اجتماعی با سایر افراد متفاوت نیست، افزود: تفاوت بین افراد دارای معلولیت با سایر اقشار جامعه این است که آنها با سختی و فشار بیشتری زندگی خود را می‌گذرانند و ممکن است محدودیت‌های بیشتری در فعالیت‌های خود داشته باشند.

وی با تصریح به اینکه “هیچ‌گونه محدودیتی از لحاظ اجتماعی، شغلی و فعالیت علمی نباید برای این عزیزان وجود داشته باشد، تأکید کرد: اگر وزارتخانه یا دستگاهی برای این قشر از جامعه محدودیتی قائل شده که دقیق نبوده و ناصواب است، از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌خواهم بررسی و این نواقص را برطرف کند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ممکن است در دستورالعمل‌های اجرایی نواقصی وجود داشته باشد که باید برطرف کنیم تا برای افراد دارای معلولیت مشکلی ایجاد نشود.

روحانی موفقیت ۱۴ نفر از دانش‌آموزان معلول را در کسب رتبه دورقمی آزمون سراسری دانشگاه‌ها در سال جاری بسیار مهم و ارزشمند دانست و گفت: برای دولت افتخار است که بتواند برای همه مردم مخصوصاً کسانی که دارای محدودیتی هستند، کار و تلاش کند.

وی با اشاره به اینکه دولت‌های یازدهم و دوازدهم نسبت به جامعه معلولان با حساسیت برخورد و تلاش کرده در حد توان خود خدمت بیشتری به این قشر از جامعه انجام دهد، خاطرنشان کرد: البته به‌دلایل مختلف نتوانستیم همه اهداف خود را اجرایی و عملیاتی کنیم.

رئیس‌جمهور در تشریح مشکلات پیشِ‌روی دولت یازدهم و دوازدهم، اظهارداشت: در دو سال اول دولت یازدهم در تحریم قرار داشتیم، بعد از آن با کاهش شدید قیمت نفت مواجه شدیم به‌طوری که قیمت نفت به‌طور میانگین از ۱۱۲ دلار در هر بشکه به کمتر از ۳۰ دلار رسید و فشار اقتصادی زیادی به دولت وارد شد.

روحانی گفت: البته اواخر سال ۹۴ و در سال ۹۵ با اجرایی شدن توافق برجام توانستیم نفت بفروشیم و روابط بانکی و تجاری با کشورها داشته باشیم و سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی موفق به سرمایه‌گذاری در کشور شدند و شرایط بهتر شد اما دوباره با خروج غیرقانونی آمریکا از برجام با مشکل تحریم و فشار اقتصادی بی‌سابقه‌ای مواجه شدیم.

وی در ادامه با توجه به وقوع حوادث و بلایای طبیعی همچون زلزله کرمانشاه و سرپل‌ذهاب در سال ۹۷ و سیل گسترده اوایل سال جاری که ۲۵ استان کشور را در بر گرفت و خسارت‌های فراوانی ایجاد کرد، افزود: همه تلاش دولت در سال‌های اخیر این بوده که به‌رغم مشکلات اقتصادی خسارت‌های عظیم زلزله و سیل در کشور را جبران کند.

رئیس‌جمهور در این همین رابطه به گزارش ارائه‌شده از سوی رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درمورد بازسازی و ساخت واحدهای مسکونی ویران‌شده بر اثر زلزله اشاره و ابراز کرد: با تلاش‌ها و اقدامات انجام‌شده تاکنون ۷۰ هزار واحد مسکونی بازسازی شده و از ۶۶ هزار واحد احداثی نیز حدود ۵۵ هزار واحد مسکونی تکمیل شده و واحدهای باقی‌مانده نیز به‌زودی آماده و تحویل داده خواهد شد.

روحانی در ادامه با یادآوری تحریم بی‌سابقه آمریکا علیه ملت ایران با خروج از برجام و اعمال فشار اقتصادی سنگین به ملت گفت: این تحریم‌های بی‌سابقه که به‌گفته خودشان سخت‌ترین فشار اقتصادی بوده است با این هدف انجام شد که به‌خیال خودشان تا پایان سال ۹۸ ما را به زانو درآورند و نه‌تنها آمریکا  که کشور جانی و تروریست است، سایر کشورها نیز فکر می‌کردند این اتفاق در مورد ایران خواهد افتاد.

وی افزود: به‌رغم همه این فشارهای اقتصادی سنگین و تحریم‌های ناعادلانه، مردم ایران عزت خود را حفظ و با مقاومت و تحمل سختی‌ها، از شرایط سخت ایجادشده عبور کرده پیروز شدند و نشان دادند که با ایستادگی و مقاومت خود اجازه نخواهند داد دشمن به اهدافش دست یابد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه با مقاومت ملت، امروز شرایط به‌گونه‌ای است که آنها خودشان به‌دنبال گفت‌وگو و مذاکره هستند و پیام‌های خصوصی می‌فرستند، گفت: پیام‌ها و درخواست‌هایی که به‌صورت خصوصی  برای مذاکره می‌فرستند خلاف شعارهایی است که به‌صورت عمومی مطرح می‌کنند و اروپایی‌ها که واسطه هستند نیز این را می‌دانند.

روحانی با تأکید بر اینکه “همه تلاش ما این است که فشار را بر قشر آسیب‌پذیر کاهش دهیم”، گفت: علت اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین این بود که با افزایش بی‌رویه مصرف، در شرایط تحریم  نیازمند واردات بنزین نشویم.

وی با اظهار اینکه “با ادامه روند افزایش مصرف بنزین، در سال ۱۴۰۰ دوباره به واردکننده بنزین تبدیل می‌شدیم”، اضافه کرد: برای اینکه بتوانیم خودکفا باشیم و مصرف بنزین را کنترل کنیم، طرح سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین اجرا شد و درآمد حاصل از این طرح که حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان است نیز به‌طور کامل در اختیار اقشار آسیب‌پذیر جامعه قرار می‌گیرد.

رئیس‌جمهور با ابراز اینکه “همه تلاش ما این است که مقابل فشار دشمنان بایستیم”، گفت: اما در عین حال روند توسعه و پیشرفت کشور را فراموش نکرده‌ایم و افتتاح راه‌آهن میانه ــ بستان‌آباد که در روزهای گذشته انجام شد و اتصال ۵ استان کشور به راه‌آهن سراسری، افتتاح طرح‌های بزرگ زیرساختی در استان‌های مختلف کشور دلیل آن است.

روحانی با بیان اینکه “قبول داریم به‌دلیل فشارهای بی‌سابقه دشمنان، حرکت توسعه کند شده است”، گفت: به‌رغم همه مشکلات این حرکت متوقف نشده و ما دنبال توسعه راه‌آهن چابهار به زاهدان هستیم و سعی خواهیم کرد تا آخر دولت این طرح افتتاح شود.

وی ادامه داد: این دولت در همین شرایط سخت گاز را به زاهدان رساند و در همین شرایط سخت بود که خط ترانزیت ریلی از جمهوری آذربایجان و روسیه تا رشت و بندرعباس و در آینده چابهار ادامه می‌یابد.

رئیس‌جمهور با تأکید به اینکه “باید بیشتر به‌فکر اقشاری که در سختی و مشکلات هستند باشیم”، گفت: متأسفانه بر اثر حوادث طبیعی و غیرطبیعی گوناگون از جمله تصادفات، سیل و زلزله  و بیماری‌های ژنتیکی و غیرژنتیکی که جامعه با آن درگیر است  معلولیت‌ها رخ می‌دهد پس ما باید کاری کنیم  که این علت‌ها کاهش یابد و با قوانین کارآمد مانع از بروز معلولیت‌های جدید شویم.

روحانی از انجام غربالگری توسط سازمان بهزیستی به‌عنوان یک کار مهم و ارزشمند که می‌تواند از بروز معلولیت پیشگیری و جلوگیری کند نام برد و افزود: درمان، خدمات اورژانس و ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی همگی برای جلوگیری از معلولیت تأثیرگذار است.

وی دربخش اقدامات دولت برای افراد دارای معلولیت به تصویب قانون حمایت از معلولان در این دولت اشاره و ابراز کرد: درمورد این قانون اصرار ما این بود که به‌عنوان وظیفه کار کنیم زیرا اعتقاد داریم معلولان سرور و عزیز ما هستند و ما خدمتگزار و خادم آنها هستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “برای معلولان عزیز هر کاری انجام دهیم وظیفه قانونی، انسانی و شرعی ما است”، گفت: البته بخش بزرگی از کار در اجرا و عمل توسط خانواده معلولان، سازمان‌ها و گروه‌های مردم‌نهاد فعال در این حوزه انجام می‌شود که بسیار ارزشمند است.

روحانی با یادآوری اینکه از لحاظ دینی و فهم اسلامی انجام هرعملی که سخت‌تر است، اجر و پاداش بیشتری نزد خداوند دارد، گفت: جای هیچ تردیدی نیست که فعالیت معلولان که با سختی فراوانی انجام می‌شود، اجر و پاداش بیشتری نزد خداوند دارد.

وی با تءکید بر اینکه همه دستگاه‌ها برای فراهم کردن امکانات و شرایط برای افراد دارای معلولیت وظیفه دارند، اضافه کرد: ما باید در همه بخش‌ها امکانات آسایش معلولان عزیز را فراهم کنیم و با همین هدف لایحه جامعی برای حمایت از معلولان در دولت تهیه، تصویب و به مجلس تقدیم شد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه قانون مصوب حمایت از ایثارگران نیز سال‌ها بعد از تصویب و اجرایی نشدن در دولت گذشته، توسط دولت یازدهم و در آغاز به کار این دولت اجرا شد، افزود: قانون حمایت از معلولان را نیز عملیاتی و اجرایی می‌کنیم و در همین سال سخت، ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای اجرای آن اختصاص دادیم تا اجرایی شود و سال آینده نیز با اختصاص اعتبار لازم، گام بعدی را برمی‌داریم.

روحانی با اظهار اینکه معلولان عزیز کارهای بسیار بزرگی در جامعه انجام داده‌اند و در صحنه‌های مختلف اجتماعی، علمی، ورزشی  افتخار آفریده‌اند و در شرکت‌های دانش‌بنیان نیز فرصت خوبی برای حضور این قشر فراهم شده است، گفت: وظیفه ما توانمندسازی معلولان و دادن فرصت برابر است که در این صورت خود این عزیزان مشکلات‌شان را حل خواهند کرد.

وی با اشاره به اقدام خوب انتخاب برخی از مدیران سازمان بهزیستی از جامعه معلولان کشور، گفت: امیدوارم تا پایان دولت تدبیر و امید بتوانیم خدمات بیشتری به عزیزان دارای معلولیت داشته باشیم.

پیش از سخنان رئیس جمهور، وحید قبادی دانا معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی طی سخنانی به تشریح اقدامات انجام‌شده از سوی این سازمان در حمایت و رسیدگی به وضعیت افراد دارای معلولیت و حل مشکلات این قشر از جامعه، تصویب قانون حمایت از معلولان و اختصاص اولین بودجه برای اجرای این قانون در هفته گذشته را نشان از توجه ویژه دولت تدبیر و امید به معلولان دانست.

وی افزود: مستمری معلولان مددجو در دولت تدبیر و امید ۳ تا ۵ برابر شده است و از ۱۱۶ هزار مسکن تهیه‌شده از ابتدای تأسیس سازمان بهزیستی تاکنون برای معلولان نیازمند، نزدیک به ۸۰ هزار واحد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ساخته شده است.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در سخنان کوتاهی با ابراز اینکه وقت سخنرانی خود را به نمایندگان معلولان داده است، ضمن تبریک روز جهانی معلولان، گفت: ۳۳ هزار معلول در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل و تحقیق و پژوهش هستند و ۱۴ دانش‌آموز معلول در آزمون سراسری امسال رتبه دورقمی کسب کرده‌اند.

وی تأکید کرد که برای خدمت به افراد دارای معلولیت افتخار می‌کند و همیشه آماده شنیدن حرف آنان است.

در ادامه محمودنژاد مشاور رئیس سازمان بهزیستی و مدیرعامل انجمن دفاع از معلولان، آیدین نعمتی مؤسس اولین دانشگاه مجازی معلولان و سهیل مدنی مدیرعامل شبکه ملی نابینایان و مدیر مسئول ایران سپید به‌نمایندگی از سوی جامعه معلولان در سخنانی به بیان دیدگاه و طرح مشکلات و نیازهای افراد دارای معلولیت در کشور پرداختند.

خارج شدن عصا و ویلچر معلولان از شمول کالاهای لوکس در قانون واردات، بیمه توانبخشی معلولان به‌ویژه کودکان معلول، رفع تبعض از معلولان و ایجاد فرصت‌های برابر برای این قشر، استفاده از درآمد حاصل از حذف یارانه دهک‌های برخوردار برای کمک به معلولان نیازمند و ممانعت از تعدیل نیروهای معلول در شرکت‌های دولتی  از جمله خواسته‌های مطرح‌شده از سوی این افراد بود.

  • منبع خبر : تسنیم