رئیس‌جمهور گفت: فکر نمی‌کنم هیچ‌وقت هیچ کشوری نسبت به هیچ ملتی دارو را تحریم کرده باشد، آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند که دارو را تحریم نکرده‌اند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم تقدیر از برگزیدگان سی‌و‌هفتمین جایزه کتاب سال و بیست و هفتمین جایزه جهانی […]

رئیس‌جمهور گفت: فکر نمی‌کنم هیچ‌وقت هیچ کشوری نسبت به هیچ ملتی دارو را تحریم کرده باشد، آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند که دارو را تحریم نکرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم تقدیر از برگزیدگان سی‌و‌هفتمین جایزه کتاب سال و بیست و هفتمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، تأکید کرد: به‌رغم فشارهای آمریکا، روند پیشرفت کشور متوقف نشده است و رشد اقتصادی بدون نفت ما امسال مثبت خواهد بود.

رئیس جمهور گفت: در برخی از امور از جمله صنعت، تورم تولیدگر ما منفی است و در برخی امور ۷دهم درصد است.

متن سخنان روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد للّه ربّ العالمین و صلّی اللّه علی سیّدنا و نبیّنا محمّد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که در ایام مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی، در جمع فرهیختگان، اندیشمندان و نویسندگان و اهل قلم حضور دارم.

تردیدی نداریم که رشد و افتخار دیروز، امروز و آینده ما هم در سایه علم، دانش و اندیشه و ماندگاری آن هم در سایه کتابت و کتاب هست و هدف از همه اینها آن است که پیشِ‌روی جامعه و انسان‌ها مسیر را برای مردم روشن کنیم.

این خیلی نکته مهم است که رسالت و وظیفه ما تا کجاست، و مردم ما تا چه‌حد اختیار و حقوق آن را دارند که مسیری را برگزینند و انتخاب کنند.

قرآن مجید به ما می‌گوید: “اللَّهُ وَلِیُّ الَّذینَ آمَنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النّورِ”، ولایت خداوند برای این است که مردم را از تاریکی‌ها برهاند و نور و روشنایی را در مسیر راه مردم قرار دهد.

این خیلی نکته مهمی است که خداوند می‌گوید من می‌خواهم مسیر را روشن کنم و این شما هستید که باید برگزینید و انتخاب کنید. انتخاب‌گر بودن و این‌که انسان بتواند مسیر را خود برگزیند، بسیار اهمیت دارد و اتفاقاً یکی از مشکلات جامعه امروز ما هم این است که برخی فکر می‌کنند بالاتر از نور وظیفه دیگری هم به‌عهده ماست، انتخاب به‌عهده مردم است و این‌که بپذیرند یا نپذیرند در اختیار مردم است، اما ما باید مسیر را روشن کنیم و نگذاریم تاریکی‌ها بماند.

دیگر بالاترین کتاب ما که قرآن مجید است خداوند راجع‌به همین کتاب می‌گوید که چرا این کتاب را نازل کردیم؛ “لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ” همه کتاب و هدایت پیامبران و هدایت الهی برای این بوده که مسیر روشن بشود تا مردم بتوانند راحت‌تر برگزینند و انتخاب کنند.

انقلاب بزرگ ما که این روزها برای چهل و یکمین بار به استقبال آن روز و جشن آن روز می‌رویم، بر مبنای آگاهی مردم و در اثر کتاب و کتابت و روشنگری بود و چیز دیگری نبود. از آن اولین لحظه نهضت اسلامی که مربوط می‌شود به سال ۴۱، از اعلامیه علما یعنی همان صفحه مکتوبی که به‌دست عالمان بزرگ و بزرگان جامعه و فرهیختگان نوشته شده بود و نشر پیدا کرد، انقلاب ما با آن آغاز شد و همه جا بیان بود و همه جا زبان بود و همه جا کتاب بود و همه جا نشر بود که توانست مردم ما را در یک مسیر صحیح و درست برای آزادی قرار دهد.

دو نکته اینجا گفته شد که هر دوی آنها مهم است من به آن اشاره می‌کنم؛ نکته اول اینکه کتاب را بنویسیم، به آن ارج نهیم و کتاب را نقد کنیم، حالا ایشان بیان کردند که جایزه و انتخاب و نحوه انتخاب نقد شود بله آن هم جای نقد دارد ولی مهم‌تر نقد خودِ کتاب است.

اگر ما کتابی را نقد کنیم به‌معنی اهمیت آن کتاب است نه به‌معنی نقص آن کتاب. من این را در پرانتز فقط به‌عنوان یک مثال می‌گویم؛ خیلی وقت پیش در یک مسجدی که امام جماعت آن یک عالِم فرهیخته‌ای بود من چند شب سخنرانی داشتم و منبر می‌رفتم، بعد از منبر مرا صدا می‌زد و برخی از نکات را نقد می‌کرد، برایم عجیب بود یعنی خیلی سابقه نداشت که ما مسجدی منبر برویم و امام جماعت آن بیاید نقد کند، فردا شب و شب بعد هم همین‌طور، شب آخر به من گفت “در مسجد من در طول سال خیلی‌ها منبر می‌روند و من با هیچ‌کدام آنها نه صحبت و نه نقد می‌کنم، تنها صحبت‌های شما هست که من شایسته بحث و نقد می‌دانم”. این عالِم خیلی برای من مشوق بود چون معتقد به علمیت و جایگاه او بودم.

نقد کتاب به‌معنای آن است که آن کتاب در خور بحث و تضارب آرا و در خور انتقاد است و این بسیار ارزشمند است هم برای نویسنده کتاب و هم برای نقاد و وقتی نقد می‌کنیم، مردم را به خرید و مطالعه آن کتاب تشویق می‌کنیم.

گاهی وقتها اصلاً معروفیت یک کتاب در سایه نقد می‌شود وقتی ما آن را نقد می‌کنیم باعث می‌شود که مردم توجه کنند و بگویند مطلب و مبنای آن چه بوده و این یکی از راه‌های تشویق است.

نکته دومی که مطرح شد و به‌نظر من بسیار حائز اهمیت است این‌که ما در روزهای سخت راه را گم نکردیم و این خیلی مهم است. ما در این دو سالی که تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی از طرف دشمنان‌مان و به‌ویژه آمریکا بودیم که یک کار غیرقانونی، خلاف تعهدات و مقررات بین‌المللی و خلاف قطعنامه سازمان ملل متحد بود. این اولین بار است که در برابر آمریکا رودرروی هم قرار می‌گیریم قطعنامه سازمان ملل حامی ماست در دفعات پیش مختلف بوده گاهی وقت‌ها هم قطعنامه‌ها خیلی حامی ما نبود ولی این بار قطعنامه سازمان ملل حامی ماست و آمریکا به‌خلاف قطعنامه‌ای که خودش هم رأی داده و آن قطعنامه به‌اتفاق آرا در شورای امنیت تصویب شده روبه‌روی آن قطعنامه قرار گرفت و برای اولین بار ــ آن مقدار که من یاد دارم ــ در تحریم‌ها است که قدرت بزرگی یک ملت ۸۳میلیونی را تحریم می‌کند، نه فرد خاص و گروه خاص را. این‌که آمریکایی‌ها هرازگاهی چند نفر را اسم می‌برند و تحریم می‌کنند این از فریبکاری آنهاست، آنها ۸۳ میلیون را تحریم کردند، بدون استثنا.

این‌که اینها نمی‌گذارند ما قطعات مورد نیاز یک کارخانه را وارد کنیم، یعنی علیه کارگران و تولید ما دارند تلاش می‌کنند، این‌که نمی‌گذارند نیازمندی‌های کشور خریداری و وارد کشور شود به‌معنای آن است که در برابر خواست و نیاز مردم ایستاده است و آنها را در فشار قرار می‌دهند.

فکر نمی‌کنم هیچ وقت هیچ کشوری نسبت به هیچ ملتی دارو را تحریم کرده باشد، آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند که دارو را تحریم نکرده‌اند. آنها وقتی مسیر بانک‌ها را به‌روی ایران تحریم و مسیر فروش صادرات ما را با مشکل مواجه می‌کنند و برخی آنها را که مبنای خرید و قدرت خرید ماست تحریم می‌کنند، یعنی عمل تروریستی انجام می‌دهند. آمریکا اقدام تروریستی علیه ایران انجام می‌دهد و اینجا جایی است که با کتاب و نشر و سخن گفتن و بیان، این واقعیت را باید برای مردم باز کنیم.

آمریکا امروز به‌عنوان دشمن یک حکومت و تقابل با یک قدرت مطرح نیست، آمریکا امروز تروریست است و در حال انجام اقدام تروریستی است و یک ملت بزرگ فرهنگ‌دوست و فرهنگ‌ساز و ملتی را که در طول قرن‌ها و هزاره‌ها، بر گردن تمام جهانیان و علم و دانش حق دارد، تحت فشار و تحریم قرار می‌دهد.

اما خیلی مهم است که این فشار نگذاشته ما مسیرمان را عوض کنیم، آمریکا تمام فشارش برای این بود که ما مسیر را عوض کنیم و از مسیری که می‌رفتیم پشیمان شویم و مسیر نویی که آنها می‌خواستند برگزینیم و انتخاب کنیم و ملت ما با هوش و تدبیر و صبر فراوان در طول این دو سال در برابر این فشارها ایستاده است.

برخی از دوستان گاهی به من می‌گویند که “شما این همه فشار سیاسی و اجتماعی را فکر نمی‌کردید که کاندیدا شدی؟”، نقد می‌کنند که اگر آدمی این همه فشار را پیش‌بینی می‌کند، نباید کاندیدا بشود، اتفاقاً به‌عکس، اگر ما روزی می‌بینیم دوران سخت هست آن وقت به صحنه آمدن و بار مسئولیت به‌دوش گرفتن هنر است.

امروز تمام مردم ما و تمام تولیدکننده‌های ما این بار را بر دوش گرفتند. این‌که شما می‌بینید علی‌رغم همه  این فشارها در طول این ۱۰ ماه، ۷۲ میلیارد دلار تجارت ما هست، یعنی صادرات و واردات ما هست، بدان معنا است که ما عقب نمانده‌ایم، نه از پارسال و نه از سال‌های گذشته. این‌که آمار نشر اینجا بیان شد خیلی مهم است چون ما وقتی راجع‌به تولید کشاورزی صحبت می‌کنیم همه می‌گویند این ضرورت روزمره ماست، به هر حال نمی‌شود بدون غذا و امنیت غذایی زندگی کرد، اما می‌شود بدون کتاب و نشر زندگی کرد. این‌که ما امسال نسبت به پارسال و سال‌های گذشته، در همه امور در علم، در تحصیلات، در دانش، در مقاله‌نویسی و نوشتن کتاب بهتر از قبل است،  این نشان می‌دهد که ما مسیر را گم نکردیم. در تمام اضلاع هنر و فرهنگ این‌چنین هستیم. این‌گونه نیست که امسال وضع ما در کتاب بهتر باشد در فیلم، تئاتر و شعر وضع ما بدتر باشد، ما در تمام رشته‌های علمی و هنر، ملت ما پیشتاز است و وضع امسال ما از پارسال بهتر است.

من این نکته را خدمت شما عرض می‌کنم چون با خیلی‌ها ناچار بودم، با اقتصاددان‌ها حرف بزنم، با اقتصاددان‌های خیلی معروف، اقتصاددان‌هایی که شاید بهترین‌ها در ایران هستند، من در سال گذشته اواخر سال با این‌ها راجع‌به امسال صحبت می‌کردم، هیچ‌کدامشان پیش‌بینی وضع امروز را برای ایران نمی‌کردند که ما قادر باشیم تورم را از حدی که اول سال است در ماه دهم کاهش دهیم. هیچ‌کدام از این  اقتصاددان‌ها که با من صحبت و بحث کردند فکر نمی‌کردند که امسال رشد اقتصادی بدون نفت ما مثبت باشد، هیچ کدام‌شان به من نگفتند.

آنها گفتند “با این وضعی که دارد ادامه پیدا می‌کند، سال ۹۸ وضع ما از امسال بدتر خواهد بود و ما نمی‌توانیم رشد مثبت داشته باشیم”. پیش‌بینی می‌کنیم امسال رشد اقتصادی بدون نفت ما (که رشد اقتصادی سال ۹۸ آمارش سال آینده باید منتشر شود) مثبت خواهد بود و وضع تورم ما در پایان سال، بهتر از اول سال خواهد بود و من امروز در سخنرانی دولت اعلام کردم در برخی از امور، تورم تولیدگر ما آن که برای آینده است و آثارش در آینده ظاهر می‌شود و پیش‌نگر است، دربرخی از موارد، منفی است، در صنعت منفی است. در صنعت، تورم تولیدگر ما نسبت به ماه قبل منفی است و در برخی از امور سرجمع که همه امور را حساب کنیم، ۷دهم درصد است این بدان معناست که ما در ماه‌های آینده، شرایط بهتری را تجربه خواهیم کرد.

این به‌معنای ایستادگی یک ملت است. آمریکا فکر می‌کرد، ملت ما به زانو در می‌آید؛ نه الآن که تقریباً ۲۰ ماه است که تحت فشار هستیم، بلکه فکر می‌کرد در ۳ماهه اول ما به زانو در می‌آییم. فکر می‌کرد تقاضای مذاکره از آمریکا می‌کنیم و مذاکره به آن مفهومی که آنها می‌خواهند نه به آن مفهومی که ما می‌خواهیم. ما می‌خواهیم در یک فضای آزاد منطق ما غالب باشد که این چنین است که حق با ما است.

آنها می‌خواهند در یک مذاکره ظالمانه و نابرابر و غیرعزتمندانه ما را به تسلیم بکشانند و این کار امکان‌ناپذیر است برای ملت ایران، هر حکومتی و حاکمی و رئیس‌جمهور و دولتی باشد، ملت ما زیر بار تسلیم نخواهد رفت و این به‌معنی توانمندی این ملت است.

در همه زمینه‌ها محکم ایستادیم و مقاومت کردیم، آیا شما در این سال‌های اخیر، یادتان می‌آید که یک هواپیمای آمریکایی توسط پدافند یک کشور در این منطقه سرنگون شده باشد و این به‌دست شجاعان این سرزمین انجام شد. شما یادتان می‌آید در سال‌های اخیر و حتی در دهه‌های گذشته، پایگاه آمریکا توسط یک کشور موشک‌باران شده باشد، ولی توسط شجاعان این سرزمین انجام شد، شما در تاریخ دیده بودید، آمریکا علیه یک کشوری توطئه بکند و همه کشورهای جهان به‌استثنای ۲، ۳ کشور کوچولو همه آمریکا را محکوم کنند. در این مسئله تحریم، در این مسئله زیر پا گذاشتن تعهد هسته‌ای آمریکا و ۶ کشور دیگر، کسی در دنیا جز ۲، ۳ کشور، همه آمریکا را محکوم کردند. در سازمان ملل و غیرسازمان ملل و در مجمع عمومی و یا شورای امنیت.

این به‌معنای پیروزی ملت بزرگ ما در سیاست است. ما ۳ بار در طول یک سال گذشته در دادگاه بین‌المللی لاهه آمریکا را محکوم کردیم و در ۳ مرحله حاکم شدیم و همین دادگاه آمریکا را ملزم کرد که حق ندارد در امور غذایی، دارویی و نیازمندی‌های ضروری مردم، تحریم را اجرا کند، الآن کاری که آمریکا انجام می‌دهد، هم خلاف بشریت، هم خلاف مصوبه شورای امنیت و هم خلاف مصوبه دادگاه بین‌المللی است.

ما در زمینه حقوقی و سیاسی هم پیروز شدیم. البته در فشار هستیم وقتی در برابر یک ابرقدرتی که به‌ناحق علیه ما اعمال فشار می‌کند. همین یکی دو روز پیش با مسئول هماهنگی سیاست خارجی اروپا ملاقات داشتم به‌صراحت آنها کار آمریکا را غلط و غیرقانونی می‌دانند با همین صراحت در مذاکره رسمی و به‌صراحت عذرخواهی می‌کنند با یک زبانی که اروپا نتوانست به وظایف خودش در این تعهد عمل کند.

کار بسیار عظیم و بزرگی است که یک قدرت بزرگی در دنیای امروز آن هم به‌معنی اتحادیه اروپا یا از طرف ۲۷ کشور این‌چنین حرف بزند.

پس همه شاخص‌های ما نشان می‌دهد که در برابر این فشار تسلیم نشدیم و تسلیم نخواهیم شد. روزهای بلندی پیشِ‌رو داریم و در این روزهای بلند، البته هم باید مردم را تشویق کنیم و هم اگر یک جایی لازم است باید نقد کنیم.

نه کتاب، نه یک نهاد و نه دولت غیر قابل نقد هستند، تمام نهادها قابل نقد هستند. ما نهاد و جمعی را که بگوییم نقد بر او جایز نباشد، در کشور و دنیا نداریم. اگر نقد بحقی داریم،‌ باید نقد کنیم اما این نقد ما به آن معنا نیست که مردم ما از مسیری که باید پیش بروند و حقوقی که پیشِ‌روی آنهاست، از آن حقوق‌شان صرف‌نظر کنند و یا خسته و دلسرد بشوند، مسیرمان را باید ادامه دهیم و تردید نداریم در این مسیر پیروز هستیم.

نکته آخر را می‌خواهم در چند جمله خلاصه کنم.

در این سال‌های اخیر، با ۳ مسئله مهم که هر یک از آنها به‌معنای جنایت آمریکاست، روبه‌رو بودیم، تحریم ملت ایران،‌ یکی از آن جنایات بزرگ بود که توسط آمریکا انجام گرفت. ظلم به منطقه و نوعی حمایت از تروریسم، ظلم بزرگی بود که به کل منطقه روا داشته شد و شما دیدید که آن کسی که در طول سال‌های گذشته با تروریسم مبارزه کرد، به‌دست آمریکایی‌ها ترور شد و این به آن معناست که آمریکا همواره در سال‌های اخیر، نخواسته تروریسم در این منطقه از بین برود و به یک نوعی از تروریسم حمایت کرده است.

مسئله سوم تحقیر ملت‌های منطقه بوده است، تعبیراتی که آمریکا راجع‌به حامیان خودش راجع‌به کشورهایی که وابسته او هستند، کرد به‌معنای تحقیر همه ملت‌های منطقه بود که گاو شیرده یکی از تعبیراتی بود که نسبت به ملت‌های منطقه اظهار کرد و جنایت اخیر نسبت به ملت بزرگ فلسطین و آنچه اسم گذاشتند، تحت عنوان، معامله قرن و در واقع جنایت قرن و آن چیزی است که امروز ما می‌بینیم کاری که آمریکا انجام داد جز چند کشور باز هیچ کس آن را نپذیرفت حتی اتحادیه اروپا. این هم باز از کارهای ناشیانه‌ای بود که در این حکومت فعلی آمریکا شاهد آن بودیم. در برابر همه این توطئه‌ها ملت‌های منطقه ایستادند و ما هم به حول و قوه الهی خواهیم ایستاد.

ازشما فرهیختگان، صاحب‌نظران و اهل قلم می‌خواهم، دولت و نظام را یاری کنید. ملت خودتان را یاری کنید. با نوشتن بیشتر و با اینکه ما مسیر آینده را روشن‌تر کنیم، هر جمله‌ای که نوری بتابد آن همان کتابی است که مورد نظر قرآن است.

اگر هر کتابی آینده و مسیر را روشن کند، ابهامی، اجمالی را بردارد، نقطه تاریکی را از بین ببرد، آینده‌ای را روشن کند، مسیر و راه را برای مردم بازتر کند، آن به‌معنای همان کتابی است که قرآن و تاریخ ما بر آن تأکید می‌کند و افتخار ما در طول تاریخ بوده است این هم نکته مهمی است دشمن‌های ما می‌دانند که فرهنگ برای ما عزیز است وقتی می‌خواهند تهدید کنند می‌گویند ۵۲ نقطه تاریخی و فرهنگی شما را بمباران می‌کنیم. آنها می‌دانند که برای مردم فرهنگ چقدر عزیز است. تهدید آنها علیه فرهنگ ملت بزرگ؛ ملتی که در طول سالیان دراز ابن‌سیناها، خوارزمی‌ها، سعدی‌ها، مولاناها و آن همه اندیشمندان، صاحب‌نظران، نویسندگان و شعرا به گردن فرهنگ جهانی و فرهنگ منطقه حق داشتند و امروز مردم ما همان مسیر و همان راه را به‌حول و قوه الهی ادامه خواهند داد.

یک بار دیگر از حضور و تلاش شما در زمینه فرهنگ و هنر تشکر می‌کنم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.