سخنگوی دولت گفت: انتخابات و رجوع به صندوق رأی یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)  علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران که ظهر امروز برگزار شد، گفت: در چند روز گذشته پس از روزهای تلخ، مواضع و رویکرد دلجویانه رهبر معظم […]

سخنگوی دولت گفت: انتخابات و رجوع به صندوق رأی یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)  علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران که ظهر امروز برگزار شد، گفت: در چند روز گذشته پس از روزهای تلخ، مواضع و رویکرد دلجویانه رهبر معظم انقلاب در قبال آسیب‌دیدگانی که به‌تعبیر ایشان از مصادیق شهید و جانباز به‌حساب می‌آیند، مهم و راهگشا بود.

وی افزود: قطعاً این وقایع نیازمند علت‌یابی علمی و دقیق از ماجراست. من می‌خواهم بار دیگر از همین تریبون به ملت شریف و به‌خصوص خانواده‌های آسیب‌دیدگان تأکید کنم که همه ما در غم و شادی‌ها کنار هم هستیم، این رمز ماندگاری ایران در طول تاریخ بوده و خواهد بود. باید از این فراز و نشیب‌ها گذر کرده و متحد با یکدیگر رو به آینده حرکت کنیم. فراموش نکنیم که در وضعیتی به‌نام تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته‌ایم که اقتصاد و معیشت و حتی ارتباط ما با جهان را تحت تأثیر خود قرار داده است.

سخنگوی دولت گفت: طی روزهای اخیر اگرچه شاهد پایکوبی و شادی تحریم‌گران آمریکایی و دنباله‌روهای رسانه‌ای آنان بودیم که به‌زبان‌های مختلف می‌گفتند: “دیدید تحریم‌ها چه بر سرتان آورد؟”، اما در سوی دیگر شاهد وجدان بیدار بشری هم بودیم که در خود آمریکا حاکمان خود را نقد می‌کردند و می‌گفتند “اگر ما به عهد خود و به برجام متعهد بودیم و تحریک‌ها و تحریم‌های ضدانسانی علیه مردم بی‌گناه اعمال نمی‌کردیم، یک ملت چنین تحت فشار قرار نمی‌گرفت”. من می‌خواهم بگویم که ملت ایران همه این واکنش‌ها را می‌بیند و شاهد است که در چنین روزهای دشواری چه‌کسانی کنار ملت ایران است و رنج یک ملتِ در معرض تحریم را می‌بیند و با آن همدلی می‌کند و چه‌کسانی “عید خون” می‌گیرند.

ربیعی اظهار داشت: دولت معتقد است اتفاقاتی که رخ داد باید به‌طور اساسی ریشه‌یابی شود. ما مثل همیشه باید متکی بر سرمایه اجتماعی همه ایرانیان باشیم و در همین جهت رئیس‌جمهور و رئیس شورای امنیت ملی نخست کمیته‌ای را در دولت سامان دادند و سپس از طریق دبیرخانه شورای امنیت ملی گزارشی به مقام معظم رهبری ارائه شد که منتج به آن دستور راهگشای رهبر معظم انقلاب شد. دستورات مقام معظم رهبری توسط همین کمیته پیگیری خواهد شد و نیز ابعاد مختلف موضوع را بررسی خواهد کرد و گزارشی از اقدامات خود به ملت شریف ایران ارائه خواهد  کرد.

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگرِ پیشِ‌روی ما انتخابات مجلس شورای اسلامی است. همه باید بدانیم که مسیر نجات کشور از انتخابات می‌گذرد. انتخابات و رجوع به صندوق رأی یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است و در عین حال تنها راه و بهترین راه موجه برای ایجاد تغییرات مورد نظر بین‌نسلی است. امسال انتخابات مجلس را پیشِ‌رو داریم و کاندیداهای انتخابات در روزهای گذشته برای حضور در این عرصه ثبت‌نام کردند؛ هرچند امیدوار بودیم چهره‌های سیاسی بیشتری در این انتخابات حضور داشته باشند با این حال، میان ثبت‌نام‌کنندگان، چهر‌ه‌های سیاسی و نخبگانی از جناح‌های مختلف دیده می‌شوند که باید امکان رقابت سالم میان آن‌ها را فراهم کنیم. دولت به‌عنوان مجری انتخابات، همه توان خود را برای برگزاری هرچه بهتر این انتخابات و دفاع از رأی مردم که به‌مثابه، حق‌الناس است به‌کار خواهد گرفت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما معتقدیم تنها راه نجات کشور از شرایط دشواری که در آن قرار دارد، فراهم کردن امکان رقابت انتخاباتی برای همه سلیقه‌ها از هر اندیشه و مرام و جناحی است که رؤیای ساختن آینده ایران را برای همه مردم ایران در سر می‌پروراند. در انتخابات امسال ۱۶ هزار و ۱۴۵ نفر ثبت‌نام کرده‌اند. سهم مشارکت زنان در ثبت‌نام در انتخابات ۳۰درصد رشد داشته‌اند. ۲۹ درصد داوطلبان نسبت به دور قبل بیشتر شده‌اند و به‌ازای هر کرسی مجلس ۵۲ نفر ثبت‌نام کرده‌اند. تهران و البرز بیشترین و هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد کمترین نامزد را دارند. ۳۶ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان کمتر از ۴۰ سال دارند. ثبت‌نام‌کنندگان اهل‌سنت هم افزایش داشته‌اند، ۳۸ نفر از نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی هم ثبت‌نام نکرده‌اند.

ربیعی گفت: دولت خواهان مشارکت حداکثری ایرانیان است و فضا را برای رقابت سالم ایجاد خواهد کرد و امیدواریم سایر نهادهای ذی‌ربط در انتخابات نیز با درک شرایط در هم‌افزایی با دولت و در مسیر هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن انتخابات نهایت تعامل را داشته باشند.

ربیعی همچنین درباره برخی گمانه‌زنی‌ها از اینترنت ملی گفت: با وجود اینکه بسیاری این موضوع را پیگیری می‌کردند ولی دولت مخالف چنین طرحی است، نمی‌توانیم و اعتقادی به این طرح نداریم و دولت بنای جزیره کردن ایران در دنیا نیست.

وی در پاسخ به اظهارات و حمایت‌های آمریکا از ناآرامی‌های اخیر در کشورمان، تصریح کرد: بدون تردید اظهارات صریحی که این روزها مقامات آمریکایی درمورد اتفاقاتی که در ایران روی داده و محدود کردن آن به تلاش‌های خودشان صورت داده‌اند، یک جنایت جنگی و یک جرم بین المللی محسوب می‌شود. آنها بی‌پروا، صریح و گستاخانه بیان می‌کنند که ما کاری کردیم در ایران این چنین مسائلی رخ دهد. قطعا موضع ما در عمل، ایجاد همبستگی بیشتر در داخل کشور، ایجاد فضای آرامش در داخل کشور و گذار از این اتفاقات به سمت درک علت اتفاقات و ساختن آینده‌ای بهتر در یک حرکت و جنبش داخلی است.

سخنگوی دولت ادامه داد: پاسخ دیگر ما در کنار هم در گذار از سختی‌ها، افزایش مقاومت و پویایی اقتصادی است و نهایت اینکه پاسخ ما قطعا از طریق مجامع بین المللی دنبال خواهد شد. ایرانیان همانطور که قبلا آمریکا را ناکام گذاشتند الان هم از بعد ماجرای تلخ به این ادراک رسیده‌اند که آمریکایی‌ها چگونه به قول خود در داغ کردن زمین برای پریدن و جهش کار کردند و بنابراین برای رفتار هوشمندانه و تفکیک اعتراض از سایر مسائل کمک باید کرد.

ربیعی گفت: رقمی آمریکایی‌ها که گفتند مثل همیشه غیرواقعی است و هیچ شاهدی برای آن ارائه نکردند و ما بنابر توصیه‌ای که مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مقام معظم رهبری فرمودند،‌ صادقانه سعی در تفکیک داریم و این تفکیک انجام می‌شود و آمار نیز با هماهنگی قوه قضاییه و وزارت کشور اعلام خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره دلایل بازداشت پیوندی رئیس سابق هلال احمر تصریح کرد: فرایند استعفای رئیس هلال احمر باید به اطلاع شورای عالی و تایید رئیس‌جمهور برسد که هنوز این فرایند تکمیل نشده است. معمولا در بازداشت مقام‌های عالی با مسئولان رده بالا و حکم‌دهنده هماهنگی‌هایی صورت می‌گیرد که هنوز صورت نگرفته و امیدواریم براساس حقوق شهروندی با او برخورد شود. هنوز چیزی درباره اتهامات رئیس سابق هلال احمر به دولت ارائه نشده و قطعا مقامات قضایی در این زمینه اظهارنظر خواهند کرد.

سخنگوی دولت درباره برخی اخبار مبنی بر ریاست خود بر این سازمان اظهار داشت: این موضوع شایعه‌ای است که مطرح شده، چنین پیشنهادی به من نشده و بودن من در کنار شما و حرف زدن با مردم در این شرایط را بهترین کار می‌دانم. خیلی به حرف زدن نیازمندیم و کسری حرف زدن درست و ناامید کردن مردم را داریم.

ربیعی درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا اظهار داشت: پیشنهاد مبادله زندانیان یکسال پیش از طرف ایران و در جریان برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مطرح شد آن زمان دولت آمریکا از قبول آن خودداری کرد. برای آزاد کردن آقای مسعود سلیمانی که در مهرماه ۹۷ به اتهام واهی دور زدن تحریم‌ها بازداشت شد رایزنی صورت گرفت در حالی که وی یک محقق سرشناس در سلول‌های بنیادی بود را ادامه می‌دادیم. از طرف دیگر ما به دلایل انسان‌دوستانه تصمیم گرفتیم که بنابر پیامی که سال گذشته از یکی از مقام‌های سابق آمریکا درباره آمادگی برای مبادله آورده بود قرار شد در مورد سلیمانی مبادله‌ای را داشته باشند. اصل ما همه در مقابل همه بود. هنوز براساس همین اصل اصرار داریم. به هر حال ما پذیرفتیم که در مقابل سلیمانی تبادلی را انجام بدهیم.

وی ادامه داد: خرسندیم که آمریکا در این مورد با آزاد کردن یک ایرانی بی‌گناه تصمیم درست را گرفت و از حسن نیت دولت سوییس هم قدردانی می‌کنیم. همانطور که گفتیم آماده بازگرداندن همه ایرانیانی که به ناحق در آمریکا زندانی هستند نیز آمادگی داریم ولی تاکید می‌کنم که این مبادله براساس مذاکره صورت نگرفت اما بسط این گفت و گوها به سایر مسائل باز هم به آمریکا بستگی دارد. آمریکا همین امروز می‌تواند با توقف تحریم‌هایی که انجام داده و ظالمانه دنبال کرده همانگونه که قبلا نیز اعلام کردیم زمینه را برای ۱+۵ آماده کند. این تصمیم در اختیار آمریکاست وگرنه ما بر سر تبادل زندانی بحث و مذاکره نخواهیم داشت اما باز هم رئیس‌جمهور اعلام کرده‌اند چنانچه آمریکا همه تحریم‌ها را لغو کند و آماده باشد ما کماکان همانطور که اعلام کردیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن نشست ۱+۵ در قالب ۱+۵ باز هم تکرارپذیر خواهد بود.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی درباره تدوین بودجه آن بدون اتکا به نفت، گفت: اصلاح ساختار اقتصادی در بودجه هم در دوران تحریم و هم در دوران غیرتحریم و رونق می‌تواند دنبال شود ولی در دوران تحریم قطعا با بودجه محدود که باید حقوق و دستمزد کارمند و بازنشسته هم تامین شود، با دشواری‌هایی روبرو خواهیم بود. اما بردن درآمدهای نفتی به بودجه عمرانی طبق روال قبلی خواهد بود. ما کارهایی که در اصلاح ساختار می‌توانستیم انجام دهیم را عملی کردیم، کارهایی مانند درآمدهای پایدار، هزینه های کارا، ثبات بخشی به توسعه و عدالت و سعی کردیم مراحل بودجه‌ریزی را مراعات کنیم.

ربیعی گفت: معتقدیم اگر در شرایط فروش نفت بهتر قرار داشتیم بودجه می‌توانست با نگاه توسعه‌ای بهتر طراحی شود، بودجه در اختیار مجلس است و مجلس نباید سقف را افزایش دهد. چون هر گاه سقف افزایش یافت موجب بهم ریختن ساختار شدولی مجلس می‌تواند اصلاحات مدنظر را اعمال کند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره سخنان معاون اول رئیس‌جمهور درباره تاثیر تحریم‌ها بر مشکلات کشور، گفت: توضیح دادن درباره این مسئله برای من هم سخت است. دولت مصلحت ندیده که درباره فشارهای تحریم و اثرات آن زیاد صحبت کنیم. هیچ‌گاه نمی‌خواستیم تلخی‌ها و نگرانی‌ها به جامعه تزریق شود، دولت در خیلی موارد می‌توانسته مشکلات مربوط به تحریم‌های ضدبشری آمریکا را تشریح کند و حتی خودش را از زیر بار انتقادها برهاند ولی حاضر به این کار نشد. متاسفانه برخی، از مصلحت‌سنجی‌های ملی و مصلحت‌سنجی‌هایی که براساس منافع ایران صورت گرفته سوءاستفاده کرده‌اند، دولت ملاحظاتی داشته و نمی‌توانسته در این مورد صحبتی کند ولی برخی نهایت بهره‌برداری سیاسی و جناحی را صورت داده‌اند. متأسفانه حتی برخی از این وضعیت که دولت به‌دلیل تحریم‌ها در فشار و مضیقه خوشحال بوده و لذت هم می‌برند.

ربیعی گفت: اظهارات خوبی در برخی دانشگاه‌ها نشنیدیم؛ البته نمی‌خواهم مقایسه کنم ولی می‌گویم که اگر آنان با این شرایط تحریم‌ها و فشارها و با این جریانات اجتماعی بودند، چه می‌کردند و آیا کارنامه‌ بهتری داشتند؟. به اعتقاد من آقای جهانگیری دائما در زمینه افزایش تولید داخل، کاهش واردات و حتی اشتغال‌های کوچک و متوسط تلاش می‌کند و تصمیم‌گیری‌های خوبی انجام داده است و این را مدیون فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی به ریاست آقای جهانگیری هستیم.

وی ادامه داد: دائما از مقاومت بحث می‌کنیم؛ به اعتقاد من آقای جهانگیری ذره‌ای از این واقعیت را بیان کرده و تاکید داشته که این سختی‌ها به‌هرحال وجود دارد و نمی‌توان تحریم‌ها و جنایات آمریکا را انکار کرد. آقای جهانگیری از اینکه ما ایجاد آمادگی و مقاومت کردیم و این را ادامه خواهیم داد هم صحبت کرده است. نمی‌دانم چرا عده‌ای اینگونه بی‌محابا به صحبت‌های آقای جهانگیری حمله کرده‌اند و گاهی گفتند که ما به خارج علامت می‌دهیم. شمایی که این همه نارسایی‌هایی را که هست و نیست را بزرگنمایی می‌کنی، آیا این علامت دادن به بیگانگان نیست؟ اگر بخشی از یک واقعیت تلخ را که دولت به جان خریده و دنبال می‌کند را علامت دادن به بیگانگان می‌دانید قطعا روش درستی نیست.

  • منبع خبر : تسنیم