سخنگوی دولت گفت: برای مقابه با شیوع بیماری کرونا باید به مراجع رسمی، پزشکی و علمی کشور اعتماد کرده و از خبرهای بی‌اساس و التهاب‌آفرین دوری کنیم. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود که به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: مدارس تا پایان این هفته […]

سخنگوی دولت گفت: برای مقابه با شیوع بیماری کرونا باید به مراجع رسمی، پزشکی و علمی کشور اعتماد کرده و از خبرهای بی‌اساس و التهاب‌آفرین دوری کنیم.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود که به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: مدارس تا پایان این هفته تعطیل خواهد بود و برای هفته آینده نیز در روز پنج‌شنبه و جمعه نتیجه‌گیری می‌شود.

وی همچنین گفت: در دولت مصوب شد پرداخت دو ماه اقساط بانکی مرتبط با فعالین اقتصادی تا دو ماه به تعویق بیفتند که در شورای پول و اعتبار هم باید مصوب شود.

ربیعی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم، درباره اینکه چرا دولت پیش از نامه وزیر بهداشت به رئیس جمهور برای برخورد با محتکران اقلام مورد نیاز مردم در بحث شیوع بیماری کرونا اقدامی انجام نداده بود و برخی اعتقاد دارند دولت در زمینه برخورد با محتکران قدری تنبل بوده، گفت: سوالتان خوب است ولی نوع سوالتان نباید تردید ایجاد کند. قطعا دولت در خط مقدم اول است و از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است، شاید در بخش هایی سوداگری وجود داشته باشد ولی دولت همواره تلاش خود را می‌کند که مانع آنان شود.

وی افزود: ما در روز چهارشنبه اولین مرگ ناشی از کرونا را اعلام کردیم. روز پنجشنبه به دلیل مشکل یکی از بستگان به داروخانه رفتم و قیمت ماسک ۲۵ هزار تومان بود که این سوداگری است، ولی این که دولت بعد از انتشار نامه دارد تلاش می‌کند قطعا این طور نیست.

سخنگوی دولت اظهار داشت: از روز اول تعزیرات متمرکز شد و اقدامات گسترده ای در این راستا انجام شده است. علاوه بر این انبارها به صورت آنلاین ملاحظه می‌شوند و هر تولیدی که هر جا صورت می‌گیرد به صورت آنلاین نشان داده می‌شود که این اقدام در شرایط بازار نامتعادل انجام می‌شود.

ربیعی گفت: با وجود این اقدامات دکتر نمکی از قوه بزرگتر از خود در نامه ای درخواست مساعدت کرد که به این مساله کمک می کند زیرا قوای بیشتری نیاز بود. در این راستا وزارت اطلاعات ماموریت پیدا کرده که گزارش آنلاین بدهد و با انسجامی که امروز داریم قطعا موفقیت‌های زیادی برای مقابله با سوداگری ها خواهیم داشت.

وی با تشکر از سازمان‌های مردم نهاد ابه طرح دستیار هلال احمر  اشاره کرد و ضمن قدردانی از آن گفت: سازمان های مردم نهاد نیز در این راستا به میدان آمدند که این سازمان‌ها در تهران زیر نظر دکتر زالی و در شهرستان‌ها زیر نظر مسوولان استانی کار می‌کنند. در کنار همه این زیبایی ها، سوداگری هایی وجود دارد که باید با آن مقابله کنیم.

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ویروس کرونا بدون شک مسئله‌ اول کشور و البته تمام دنیا شده است، افزود: این ویروس با قدرتِ شیوع گسترده در اقصی نقاط دنیا قربانیانی گرفته است.  دولت از ابتدای قطعی شدن نتیجه تست کرونا در کشور، آن را به دور از برخی حاشیه‌سازی‌ها به صورت شفاف اطلاع‌رسانی کرد چرا که ما هم معتقدیم در مسئله سلامت عمومی و جان مردم، صداقت یکی از بدیهیات و پیش‌درآمدهای اصلی است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ناگفته پیداست که فشار تحریم‌ها و تروریسم اقتصادی آمریکا بر سیستم درمانی و دارویی کشور و همچنین بر سلامت مردم اثرات منفی گذاشته است، اما پس از مشاهده این ویروس در کشور، دولت و تمام دستگاه‌های بهداشتی و درمانی، تولیدی و صنعتی و حتی نظامی برای مقابله، کنترل و رفع این اپیدمی وارد عمل شدند که دستاوردهای بزرگی نیز به همراه داشت.

وی ادامه داد: متاسفانه در روزهای نخست بروز این ویروس، برخی سودجویانِ همیشگی کاسب جان مردم شدند و با ایجاد شایعات گسترده از یک سوی، و احتکار اقلام مورد نیاز مردم از سوی دیگر، مطامع و سودجویی‌های خود را دنبال کردند؛‌ با این حال بعد از گذشت آن التهاب اولیه، مردم شاهد بودند که ما هم از نظر امکانات درمانی و بیمارستانی و هم از نظر تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز، در وضعیت با ثباتی قرار داریم و نتیجه آن هم در کنترل این بیماری مشهود است.

ربیعی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار رسمی سازمان بهداشت جهانی، ایران توانسته پس از چین دومین کشور موفق در کنترل و درمان بیماری کرونا باشد و بیشترین تعداد بیمار مبتلا را درمان کند و در واقع بر اساس این آمار، ایران در درمان بیماری کرونا در جهان بالاتر از کشورهای سنگاپور، ایتالیا، ژاپن و کره جنوبی قرار دارد.

سخنگوی دولت گفت: البته نباید چند نکته را فراموش کنیم، اول اینکه ما همچنان در روزهای آینده با این اپیدمی روبرو هستیم  در این دو هفته سخت، الزاما تعداد بیماران بیشتر نخواهد شد و حتی ممکن است روند ابتلا با شیب بسیارقابل قبولی کاهشی باشد. اما به دلیل افزایش حساسیت بیشتر مردم عزیز در مورد کرونا و افزایش مراجعات از یک سو و افزایش چشمگیر امکانات تشخیصی از سوی دیگر، بسیاری از عزیزانی که در چند روز قبل مبتلا شده و بی خبر بوده‌اند شناسایی و آمارشان اعلام می‌شود.

وی افزود: دوم آنکه به مراجع رسمی، پزشکی و علمی کشور اعتماد کنیم و از خبرهای بی‌اساس و التهاب‌آفرین دوری کنیم. ما با توان علمی و پزشکی و با همراهی مردم، کرونا را کنترل می‌‌کنیم اما آنچه را نمی‌توان کنترل کرد، شایعه است، مگر آنکه مردم خودشان این شایعات را نادیده بگیرند و به آن دامن نزنند. البته که ما نقدها را می‌پذیریم و قبول داریم کاستی‌های وجود داشته که با شنیدن نقدهای مردم و رسانه‌‌ها در جهت رفع آن‌ها برآمدیم اما مردم خودشان مانع انتشار اخبار کذب شوند.

ربیعی اضافه کرد: سوم آنکه بدانیم در حال حاضر باید به توصیه‌های درمانی و بهداشتی عمل کنیم و مطمئن باشیم با مراقبت‌های بهداشتی به راحتی می‌توانیم از ابتلا به کرونا جلوگیری کنیم و نکته دیگر آنکه، شیوع کرونا، با همه رنج‌ها و دشواری‌هایی که برای کشور و مردم به همراه داشته، آزمونی برای ما خواهد بود آزمونی برای همدلی و در کنار هم بودن؛‌ ما هر کاری بخواهیم انجام بدهیم، بدون مردم موفق نیستیم. در این دو هفته نیز، یکدیگر را تنها نمی گذاریم. از این چند روز هم مثل همه روزهای سختی که پشت سر گذاشته ایم، عبور خواهیم کرد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: در آخر باید از تمامی کادرهای پزشکی، درمانی و بهداشتی اعم از پزشکان، پرستاران، بهوَرزان و همه نیروهای خدماتی مشغول به فعالیت در این مراکز، قدردانی و سپاس ویژه داشته باشیم که انجام وظایفشان این روزها با نوعی فداکاری بی‌نظیر همراه بوده است.

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره بسته شدن مرزهای ایران با کشورهای همسایه و تاثیر آن بر اقتصاد کشور و تمهیدات دولت در این باره گفت: بخشی از صادرات ما در شرایط تحریم‌های ظالمانه با همسایگان بوده است. در عین حال وجود فرهنگ مشترک و فاصله کم زمینه ای شد که ما بخشی از مراودات خود را برای تامین ارز مورد نیاز با همسایگان انجام دهیم.

سخنگوی دولت بسته شدن مرزهای همسایگان برای اقتصاد کشور را زیانبار عنوان کرد و گفت: اولین تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا، فعال شدن همزمان وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت بود و هیات‌هایی با عراق، ترکیه امارات و افغانستان مذاکراتی صورت دادند. هم اکنون گمرکات عراق باز شده است و بر اساس پروتکل به تفاهم رسیده‌ایم تا ایزولاسیون کالاها و رعایت تمام مسائل بهداشتی برای آسوده خاطر بودن مصرف کنندگان انجام شود.

وی ادامه داد: ۲۵۰ ماشین به سمت افغانستان ارسال شده است و برای اطمینان بخشی، کنترل‌های وزارت بهداشت در پایانه‌ها هم مرز با همسایگان شروع شده و پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود. از ترکیه هم یکسری کامیون وارد شده است. علاوه بر این مرزهای آذربایجان فعال و ورودی و خروجی‌ها کنترل میشود و با پاکستان مذاکراتی صورت گرفته تا این کشور هم بپیوندد.

ربیعی خاطرنشان کرد: ارتباط نمایندگان ما با کشورهای میزبان  فعال شده و استانداردهای مرزی زیاد شده است تا این اطمینان بخشی برای همسایگان ما صورت بگیرد. نمایندگی‌های ما با کشورهایی که مراوداتی داشتیم و همچنین سایر کشورهای جهان، برای امضای تفاهم نامه دوجانبه درباره مسائل بهداشتی و اینکه طرف مقابل اطمینان کافی داشته باشد که کامیون‌ها و کالاهای ایرانی مشکلی ندارند هم  آمادگی وجود دارد.

سخنگوی دولت افزود: در فرودگاه امام خمینی (ره) هم تمهیدات بسیار جدی در خصوص ورود و خروج کالاها آغاز کردیم و وزیر راه در این زمینه گروه‌های ویژه‌ای را فعال کرده است.

وی همچنین در خصوص دریافت کمکهای بین المللی برای  مقابله با کرونا گفت: ما هرگونه پیشنهاد صادقانه برای ملحق شدن به جامعه پزشکی که برای مهار جهانی کرونا ویروس فعال هستند، دست رد نمی زنیم؛ همان هنگام هم که در کانون یک محور چند ملیتی در حال مبارزه با داعش و تروریسم بودیم نیز این کار را انجام دادیم؛ امروز هم در این بیماری همانند تروریسم که در کانون آن قرار داشتیم، امروز نیز جزو کشورهای مبتلا هستیم و برای جلوگیری از اپیدمی آن با همه کشورهای دنیا  همکاری می کنیم.

ربیعی با بیان اینکه یک کشور به تنهایی نمی‌تواند با همه‌گیری ویروس و ابعاد دیگری مانند تروریسم مقابله کند، گفت:  ایالات متحده آمریکا صداقت لازم را در این زمینه را نیز نداشته است، بهتر است به جای بیان اظهاراتی در تحقیر ملت ایران و همچنین عملیات روانی علیه کشور ما، اگر می خواهند پیشنهادی دهند به طور عملی باشد، آنها می‌توانند تحریم ها را بردارند حتی می‌توانند تحریم‌های مشخص را بردارند.

سخنگوی دولت در مورد رفتار آمریکا در قبال ایران افزود: آمریکایی در بحث کانال سوئیس که آن را خبری کردند وقتی اجازه نمی دهند پول انتقال یابد، ریاکارانه عمل می کنند، اجازه دهید پول انتقال یابد، اجازه دهید پول های خود ما انتقال یابد؛ ما در این موارد دست رد به سینه هیچ کس نزدیم، اما اگر صادقانه هر کشوری جلو بیاید، ما باز هم این روند را با آن کشورها خواهیم داشت.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی تولید کنندگان از گرانی و نبود مواد اولیه شکایت دارند، آیا وزارت صمت تمهیداتی برای آنها در نظر گرفته است یا خیر، گفت: در مورد واردات مواد اولیه تخفیفات روی سود بازرگانی در حال انجام است در مواردی که نیاز به قانون باشد، از مراجع قانونی آن را دنبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: در جلسه‌ای که با وزیر صمت برگزار شد به رغم گران شدن برخی مواد اولیه، تعهد ضد عفونی کننده این بود که سه ماه افزایش قیمت در این زمینه نداشته باشند و برای تخصیص ارز  در واردات ضد غفونی کننده‌ها و ماسک – که حتما نیاز داریم- اگر نیاز باشد از طرف رییس جمهوری به بانک مرکزی دستور داده شد و آقای همتی قول مساعد دادند که تخصیص ارزی در این زمینه صورت گیرد.

سخنگوی دولت اظهارداشت: همچنین برای اقتصاد کرونا زده، تصمیماتی اتخاذ شده که تا آخر هفته اعلام خواهد شد.

ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار «ایران پرس» درباره پیشنهاد ایران برای نشست سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه  و تاثیر آن در حل مشکلات سوریه گفت: جناب آقای دکتر روحانی در یکی دو روز گذشته تماس‌های تلفنی مکرر هم با روس‌ها  و هم ترکیه صورت – اردوغان و پوتین- داشته‌اند و مذاکرات مفصلی در این زمینه صورت گرفت، هیات هایی از وزارت امور خارجه و نیرو به روسیه خواهند رفت.

وی ادامه داد: وضعیت نگران کننده ادلب را به دقت تحت نظر داریم  و نسبت به توافقنامه آستانه نگران هستیم و معتقدیم توافقات آستانه می‌تواند مبنای بسیار خوبی در این زمینه باشد؛ پیشنهاد ایران برای مذاکرات سه جانبه با ترکیه و سوریه در جهت این بود که آمادگی ایجاد شود و قطعا با همکاری های آستانه مذاکرات را پیش می‌بریم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه مذاکرات سه جانبه می تواند کمک بسیار زیادی برای حل بحران باشد، گفت: وقوع بحران انسانی جدید در سوریه که خارج از تحمل جامعه زخم دیده سوریه است، ما را نگران می‌کند همه  طرف‌ها را به طور جدی به خویشتن داری دعوت می‌کنیم از دولت‌های دوست درگیر در این بحران می خواهیم که به حقوق حاکمیتی سوریه و توافقات پیشین احترام بگذارند و به جای استفاده از زور و مسائل نظامی به گفت و گو بازگردند؛ همه تلاش ما بازگشت به گفت و گو ها است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات آموزش و پرورش برای آموزش آنلاین دانش‌آموزان گفت: وزارت آموزش و پرورش از همه ظرفیت‌های خود برای توسعه آنلاین بهره گرفته است که آموزش دانش آموزان عقب نیفتد. ما از کرونا عبور خواهیم کرد و جامعه ای سرشار از شادابی و دانش را باید پسا بحران داشته باشیم بنابراین مساله اصلی وزارت آموزش و پرورش این است که به هیچ عنوان آموزش تعطیل نشود. این استراتژی بود که در دولت بر آن تاکید شد که مدارس تعطیل شوند اما آموزش تعطیل نشود.

ربیعی افزود: صدا و سیما یکی از روش های این آموزش است که هماهنگی بسیار خوبی دارد و بنابر گزارش وزیر آموزش و پرورش تقریبا تمامی مدارس به امکان آموزش آنلاین مجهز شدند و تعدادی کمی مانده است که آنها هم در اسرع وقت به آموزش آنلاین مجهز خواهند شد و دبیران هم اعلام آمادگی کردند که در کنار این آموزش آنلاین باشند.

سخنگوی دولت با بیان این که چند دستاورد خوب در پسابحران بدست آورده ایم، گفت: ما دستاوردهای خوبی در آموزش آنلاین و سبک زندگی همراه با سلامت بدست آوردیم. برای این که مردم در خیابان آشغال نریزند و چیزی از ماشین به بیرون پرت نکنند خیلی  خیلی آموزش می دادیم اما امروز که این نگرانی بوجود آمد همه این را مراعات می کنیم و نوعی زیست با سلامت را پسابحران تجربه می کنیم.

وی تاکید کرد: سازمان های مردم نهاد ما در این بحران خیلی خوب وارد شدند و تجربه خوبی برای سازمان‌های مردم نهاد در بحران‌های اینچنینی بود که کمتر در خصوص بیماری های واگیردار وارد می‌شدند.