سخنگوی دولت گفت: همه از مردم درخواست دارند که علی‌رغم گله‌ها در انتخابات شرکت کنند. هیئت وزیران معتقدند هیچ کس نباید با صندوق رای قهر کند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز در دولت از شخص رئیس جمهور […]

سخنگوی دولت گفت: همه از مردم درخواست دارند که علی‌رغم گله‌ها در انتخابات شرکت کنند. هیئت وزیران معتقدند هیچ کس نباید با صندوق رای قهر کند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز در دولت از شخص رئیس جمهور تا اعضای دولت از حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن تقدیر کردند و همچنین انتخابات ۲ اسفند مورد بحث قرار گرفت. همه از مردم درخواست دارند که علی‌رغم گله‌ها در انتخابات شرکت کنند. هیئت وزیران معتقدند هیچ کس نباید با صندوق رای قهر کند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: اصل حفظ صندوق به عنوان محل خاص تغییرات برای شیوه اداره کشور است؛ بنابراین شرکت در انتخابات، رای به خود انتخابات و رای به بقای صندوق است. در این انتخابات پیروز نهایی صندوق رای خواهد بود.

ربیعی همچنین در رابطه با FATF و تلاش دولت برای برگرداندن این لوایح گفت: این موضوع در دولت بحث شد و ما کلیه تلاش‌های خود را انجام دادیم که کمترین آسیب در مورد این موضوع متوجه کشور شود. ما تلاش خود را ادامه خواهیم داد که کشور به بهترین نتیجه دسترسی پیدا کند. دولت یازدهم کشور را از لیست سیاه خارج کرد و تلاش خواهیم کرد اگر به لیست سیاه رفتیم خروجمان امکان پذیر باشد.

وی افزود: هر اتفاقی در جلسه رخ دهد قرار است اقتصاد طوری طراحی شود که آسیبی نبیند. حتی با رفتن به لیست سیاه اتفاق خاصی رخ نخواهد داد. رئیس کل بانک مرکزی هم این موضوع را خوب توضیح دادند.

سخنگوی دولت در رابطه با آخرین مرحله بررسی جعبه سیاه اوکراینی، بیان کرد: وقتی پذیرفتیم اتفاق غیرعمد بوده بالاترین چیزی که باید حاصل شود را پذیرفتیم. اینکه موافقت نکردند امکانات را برای خواندن جعبه سیاه فراهم نکردند جای سوال دارد.ما اصرار داشتیم با قواعد بین المللی این امر در کشوری که سانحه صورت گرفته این کار صورت خواهد گرفت.

ربیعی ادامه داد: ما مشکلی نداریم که این بازخوانی در کشورهای دیگر انجام شود. ما پیشنهاد دادیم از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم. خواندن جعبه برای ما هم مهم است. مایل هستیم نرم افزار فراهم شود که در داخل خوانده شود اما برای خواندن در بیرون از کشور مانعی نداریم.

وی در مورد ارائه آمار کشته‌شدگان آبان ماه گفت: آنچه آقای رئیس جمهور گفتند بر این اساس بوده که پزشکی قانونی مرجع اعلام آمار و صدور رای است. براساس اعلام پزشکی قانونی بابد منتظر ارائه آمار می‌ماندیم. آمار دقیق همراه با چگونگی اقدام به زودی از سوی مراجع ذیربط طی چند روز آینده اعلام خواهد شد. مرجع اصلی اعلام پزشکی قانونی بود که صورت گرفت و گزارش به دولت ارائه شد.

سخنگوی دولت درمورد آخرین اقدام در مورد ویروس کرونا تأکید کرد: متأسفانه چند وقت پیش نامه‌ای جعلی دیدم که باید جامعه را از طریق رسانه‌ها آماده کنیم. تصمیم بر آن است که حتی اگر یک مورد اتفاق افتاد به صورت شفاف اعلام شود. تا به امروز به موردی نرسیدیم اما همین امروز بحث شد آنفولانزای نوع B شایع شده است. رعایت شست و شوی دست و امور بهداشتی توصیه می‌شود.

وی در رابطه با ادعای برایان هوک مبنی بر اینکه انتخابات در ایران آزاد نیست، افزود: این ادعا جدید نیست. بر اساس ادعاهای او قرار بود چهلمین سال انقلاب را نبینیم. چیزی که سال ۹۶ هم در ایران تبلیغ کردند، همین بود. این اظهارات برای ما تازگی ندارد و ما امیدواریم با حضور مردم در انتخابات ابطال این دیدگاه‌ها نیز روشن شود. حمایت آمریکا از دولت‌های غیرانتخاباتی است.

ربیعی تأکید کرد: آمریکا با چنین دولت بی‌آبرو و رسوایی شایسته اظهار نظر در مورد ایران نیست.

وی در پایان در رابطه با تصمیم گیری در مورد سهمیه بندی بنزین نوروزی اظهار داشت: ما اگر بخواهیم ۴۰ را به ۶۰اضافه کنیم بیش از ۳ هزار میلیارد بار مالی دارد و چون تصمیم گرفتیم هر چه از فروش بنزین به دست می‌آید صرف ۶۰ میلیون نفر شود و این موضوع تصمیم را دشوار می‌کند. بنابراین تصمیم با مشکل روبرو شده است.

  • منبع خبر : تسنیم