نماینده روسیه در اتحادیه اروپا گفت که این کشور از درخواست دبیر کل سازمان ملل برای لغو تحریم‌های بین‌المللی در دوره شیوع ویروس کرونا حمایت می‌کند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) «ولادیمیر چیزوف» نماینده روسیه در اتحادیه اروپا گفت که روسیه از فراخوان «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل برای لغو تحریم‌ها در […]

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا گفت که این کشور از درخواست دبیر کل سازمان ملل برای لغو تحریم‌های بین‌المللی در دوره شیوع ویروس کرونا حمایت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) «ولادیمیر چیزوف» نماینده روسیه در اتحادیه اروپا گفت که روسیه از فراخوان «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل برای لغو تحریم‌ها در دوران شیوع ویروس کرونا حمایت می‌کند.

وی که با «راشاتودی» مصاحبه می‌کرد،‌ گفت: « لغو تحریم‌ها در دوران شیوع همه گیری کرونا چیزی است که دبیر کل سازمان ملل آن را مطرح کرده و این درخواست با حمایت بسیاری از کشورها همراه شده است. روسیه نیز از این فراخوان در عالی ترین سطح حمایت می‌کند.»

چیزوف در پاسخ به این سوال که آیا رویکرد اتحادیه اروپا درباره این موضوع تغییری کرده، گفت: «هنوز درباره موضوع موسوم به تحریم‌ها با اتحادیه اروپا صحبتی نکرده‌ایم. ما نبوده‌ایم که این تحریم‌ها را اعمال کرده باشیم و لغو این تحریم‌ها به ما مربوط نمی شود. اجازه دهید ببینیم وجدان آنها چه چیزی به آنها می گوید.»

علیرغم فشارهای جامعه بین‌الملل به آمریکا برای لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و دیگر کشورها از جمله ونزوئلا در پی شیوع ویروس کرونا، واشنگتن نه تنها حاضر به لغو تحریم‌های خود نشده بلکه در برخی موارد، تحریم‌های خود علیه ایران را نیز تشدید کرده است.

با اینحال، اتحادیه اروپا تأکید کرده است که تحریم‌ها نباید در مسیر مقابله با ویروس کرونا مانع‌تراشی کند و دیپلمات‌های اتحادیه اروپا تصریح کرده‌اند که اگر هرگونه اقدامات تحریمی و تنبیهی به توانمندی کشورهای تحت تحریم برای مقابله با کرونا آسیب وارد کند، معافیت‌های تحریمی به سادگی قابل ایجاد است.

«آرانچا گونزالس لایا» وزیر امور خارجه اسپانیا در یک کنفرانس خبری ویدئویی اعلام کرد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در یک نشستی که روز جمعه از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد از ایجاد معافیت تحریمی برای دسترسی کشورهای در حال توسعه به تجهیزات پزشکی و دارویی برای مقابله با کرونا موافقت کردند.

  • منبع خبر : فارس