دو و نیم ساعت مصرف برق شهر تهران توسط نیروگاه ری تامین می‌شود و این در حالی است که مصرف برق این شهر پنج هزار مگاوات است و بر این اساس می توان گفت تامین ۱۰ درصد برق تهران به عهده این نیروگاه قدیمی کشور است. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)حمید بادرستانی مدیر […]

دو و نیم ساعت مصرف برق شهر تهران توسط نیروگاه ری تامین می‌شود و این در حالی است که مصرف برق این شهر پنج هزار مگاوات است و بر این اساس می توان گفت تامین ۱۰ درصد برق تهران به عهده این نیروگاه قدیمی کشور است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)حمید بادرستانی مدیر عامل شرکت مدیریت تولید برق ری پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری در این خصوص اظهار کرد:با نوسازی و بهسازی این نیروگاه همچنان که راندمان این واحد تولید نیروی برق در شهر تهران بالا خواهد رفت با اضافه شدن بخش های تولیدی جدید ظرفیت نیروگاه ری از ۸۱۸ به ۱۴۵۰ مگاوات افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در طرح توسعه نیروگاه ری هدف گذاری شده تا حدود ۱۰۷۰ مگاوات بلوک سیکل ترکیبی نصب شود و افزایش ظرفیت به این ترتیب محقق خواهد شد.

بادرستانی در ادامه با اشاره به تاریخچه شکل گیری واحداث نیروگاه ری گفت: این نیروگاه در سال ۱۳۵۵ با ظرفیت ۱۲۰۰ مگاوات در ۴۳ واحد گازی به بهره‌برداری رسید، در حالی که در آن زمان ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های ایران به طور کلی ۵۰۰۰ مگاوات بود؛ به عبارتی این نیروگاه در آن زمان بیش از ۲۵ درصد توان نصب شده نیروگاه‌های کشور را شامل می شد.

وی ادامه داد:با توجه به شرایط آن زمان، ۲۰ واحد از ۴۳ واحد طی سال‌های ۶۲ تا ۶۵ به شهرهای مختلف منتقل شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق ری با بیان این که در حال حاضر ۲۳ واحد در نیروگاه ری در مدار است گفت: از نیروگاه ری به عنوان دانشگاه نیروگاه‌های کشور یاد می‌کند زیرا تنوع تکنولوژی و تعداد واحد در این نیروگاه بسیار زیاد است و از تکنولوژی شرکت‌های مختلف از جمله میستوپیشی، فیات آسک، جنرال الکترنیک، هیتاچی استفاده شده است.

وی افزود: در طی سالهای ۶۲ تا ۶۵ شمسی، طی صلاحدید مدیران وقت صنعت برق کشور، ۲۰ واحد گازی از مجموع ۴۳ واحد این نیروگاه به شهرهای مختلفی چون اصفهان، نوشهر، بندرعباس و برخی مناطق دیگر منتقل شد و از آن زمان تاکنون این نیروگاه با ۲۳ واحد و ظرفیت تولیدبرق ۷۸۱۰ مگاوات در مدار بهره برداری است.

مدیرعامل نیروگاه ری با بیان اینکه “این نیروگاه دانشگاه نیروگاه‌های گازی کشور است”، گفت: در پیک تابستانی که گذشت این نیروگاه با ظرفیت بیش از ۵۰۰ مگاوات در روز  به مدار متصل بود و به طور کلی در تابستان امسال ۱٫۲ میلیارد کیلووات ساعت تولید خالص تحویل شبکه برق سراسری کشور داد.

وی ادامه داد: به لحاظ نسبت،نیروگاه ری  ۲٫۵ ساعت از تأمین برق شهر تهران در یک شبانه روز را به عهده دارد یا می‌توان گفت حدود ۱۰ درصد مصرف برق تهران در این نیروگاه تولید می‌شود.

بادرستانی با بیان اینکه “طبق استانداردها عمر مفید یک نیروگاه ۳۰ سال است”، گفت: از نیروگاه ری بیش از توان آن بهره‌برداری می‌شود که این موضوع باعث شده هزینه‌ها افزایش یابد و نگهداری سخت‌تر شود.

وی در خصوص میزان راندمان این نیروگاه قدیمی تهران نیز اظهار کرد: با توجه به قدمت تکنولوژی به کار رفته در این نیروگاه، راندمان آن به طور نسبی حدود کمتر از ۱۵ درصد است اما با طرح های توسعه ای که برای تعریف شده قرار است به میزان ۱۰۷۰ مگاوات تولید نوع سیکل ترکیبی نیز به آن اضافه شود که با این وسعت بخشی این راندمان به ۶۰ درصد خواهد رسید.

مدیر عامل شرکت مدیریت تولید برق ری همچنین گفت:واحدهای گازی طرح توسعه نیروگاه ری تا یکسال و نیم دیگر به مدار خواهد آمد و چنانچه ۹ واحد از مجموعه ۲۳ واحدی همچنان در کار تولید باقی بماند ظرفیت نهایی نیروگاه ری ۱۴۵۰   مگاواتی خواهد شد.

بادرستانی در پاسخ به این پرسش که آیا انتقال بخش هایی از این نیروگاه قدیمی طی سال های گذشته کاری قابل توجیه بوده است گفت: باید توجه داشت که این انتقال در سال های اوج دفاع مقدس بود و از سویی پدافند غیر عامل و نیاز برقی برخی از شهرستان های کشور ایجاب می کرد که این انتقال صورت گیرد.

مدیرعامل نیروگاه برق ری در خاتمه با بیان اینکه اگر نیروگاه ری وجود نداشت این ۲٫۵ ساعت برق مصرفی تهران باید از جای دیگری تامین می‌شد، گفت: استاندارد طبیعی نیروگاه‌ها ۳۰ سال است، اما می‌بینیم این نیروگاه در حال حاضر بیش از توان خود اقدام به تولید برق می‌کند، هزینه نگهداری و بهره‌برداری آن بسیار سخت است، اما با توجه به سیاست‌های کلان صلاح دیده شده است که نیروگاه برق ری همچنان در مدار باشد و می‌بینیم در تابستان امسال چه نقش تعیین‌کننده‌ای در تامین برق داشته است.