متاسفانه دستگاه های مسئول به پیشنهاداتی که فعالان بخش خصوصی صادرکننده فرآورده های نفت، گازو پتروشیمی طی سه سال گذشته ارائه داده اند اهمیتی نداده اندو همین موضوع باعث شده واحدهای تولید قیر رو به تعطیلی و رکود بروند و بازار صادراتی این محصولات به رقیب واگذار شود. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) […]

متاسفانه دستگاه های مسئول به پیشنهاداتی که فعالان بخش خصوصی صادرکننده فرآورده های نفت، گازو پتروشیمی طی سه سال گذشته ارائه داده اند اهمیتی نداده اندو همین موضوع باعث شده واحدهای تولید قیر رو به تعطیلی و رکود بروند و بازار صادراتی این محصولات به رقیب واگذار شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) احمدصرامی عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران دریک نشست خبری با بیان مطلب فوق گفت:رویکرد وساختار نگاه دولت به سرمایه گذاری خارجی در حوزه بازرگانی و صنایع  باید متحول شودتا اهمیت حضور بخش خصوصی ، بهبود محیط کسب وکار،مبارزه جدی با فساد و رقابتی کردن بخش های اقتصادی جنبه حقیق و عملیاتی به خود بگیرد.

وی که در این نشست خبری محورهایی همچون وضعیت ارز، موضوع بورس وتامین خوراک واحدهای تولیدی را اصلی ترین سرفصل های قابل توجه ارزیابی می کرد گفت:با موازی کاری ها و تکرار مجدد اقدامات دستگاه های متولی نمی توان ثبات اقتصادی ایجاد کرد وباید دانست که این ثبات در حال حاضر باید به یک دغدغه اساسی مبدل شود.

صرامی ادامه داد:کاهش فقر و بیکاری و افزایش نرخ مشارکت در تولید در کنار دغدغه های زیست محیطی برای فعالان عرصه تولید می تواند آینده ثمر بخشی را برای اقتصاد کشور رقم بزند و چنانچه از توان حقیق بخش خصوصی در فضای کسب و کار درست استفاده شود ارتقای اقتصادی مطلوبی محقق خواهد شد.

 بنا به این گزارش همچنین احسان باقریان سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در  این نشست خبری با اشاره به اینکه در هم اینک مهم ترین چالش فعالان صادرکننده فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، مسئله ارز است، گفت: در سال ۹۶ آورده ارزی این اتحادیه برای کشور ۶.۵ میلیارد دلار بود که از این میزان، ۴.۵ میلیارد دلار آن مربوط به پتروشیمی‌ها است.

وی ادامه داد: در صورتی که مجموعه‌های این اتحادیه، خوراک را با نرخ ارز نیمایی (ارزانتر از ارز آزاد) دراختیار بگیرند، می‌توان انتظار داشت که ارز حاصل از درآمد خود را در سامانه نیما عرضه کنند.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی درباره رقابتی شدن فرآورده‌های عرضه شده در بورس نیز گفت: این مقوله به خودی خود مورد تحسین و استقبال است اما برای برخی از صنایع که محصولات خود را به صورت خام عرضه می‌کنند، این روش توجیه‌پذیر است درحالی‌که اگر مجموعه‌ای خوراک مورد نیاز خود را با نرخ آزاد ارز از بورس به منظور تأمین خوراک خود تهیه کند، بی‌شک متضرر می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که گفته می شودموضوع رگولاتوری مبحثی است که فعالان بخش پتروشیمی چندان به آن خوش بین نیستند گفت:ما معتقدیم در این حیطه باید همه بخش ها شامل بخش بالادستی تا پایین دستی مستقیما مشارکت داشته باشند تا این زنجیره شکل درستی به خود گیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه تجربه نشان داده در دوسال گذشته بخشی هایی  مانند بورس کالا به صورت جداگانه برای خود تصمیم می گیرند و این یک طرفه بودن ،درشکل نگرفتن رگولاتوری بسیار تاثیر می گذارد.

 سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی همچنین با بیان اینکه به پتروشیمی‌ها و سایر واحدهای عرضه‌کننده ارز در سامانه نیما اعلام شده است که نباید نرخ خود را بالغ بر ۸۵۰۰ تومان عرضه کنند، گفت: بطور طبیعی صادرکنندگان قادر نخواهند بود ارزی را که به صورت آزاد هزینه می‌کنند، با نرخ نیمایی در سامانه نیما عرضه کنند چرا که تمامی هزینه‌ها از جمله هزینه‌های لجستیکی و هزینه نقل و انتقالات مالی افزایش داشته است؛ بنابراین حاشیه سودی که بتواند محصول را در بازارهای بین‌المللی رقابت‌پذیر کند، شدیداً مورد تأثیر منفی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین در خصوص رویکردهای جدید ضد تحریمی نیز تصریح کرد: در موج جدید تحریم ها روش های سابق دور زدن تحریم ها مانند خاموش کردن رادار کشتی ها و اقداماتی از این دست به نتیجه دلخواه رسید وحالا دیگر با هزینه کردن سه تا چهار درصد درانتقال فرآورده مبادلات اقتصادی نیز شکل نخواهد گرفت و در این میان دستگاه های متولی باید در نطر داشته باشند که با نگاه حمایتی در تامین خوراک واحدهای تولیدی می توان بخش اشتغال را بیش از پیش فعال واقتصاد کشور را ارتقا داد.

این گزارش حاکی است وحید شیخی عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در این نشست گفت: بخش خصوصی امروز به دنبال ایجاد ثبات در نرخ ارز است و این عدم ثبات، صدمات زیادی به فعالیت بخش خصوصی زده است.

وی افزود: در ماه گذشته ۱۵۵۰۰ تن عرضه عمومی وکیوم باتوم صورت گرفت در حالی‌که ۵۰ هزار تن درخواست وجود داشت، اما در هفته گذشته ۴۵ هزار تن عرضه عمومی این ماده صورت گرفت اما درخواست برای آن فقط ۱۰ درصد این میزان بود.

شیخی با بیان اینکه نرخ فرآورده های موجود بالاست و خریداران خارجی تمایلی به خرید آن  ندارند، گفت: به دلیل افزایش قیمت تمام شده، بازارهای سنتی و مشریان وفادارمان را در بخش صادرات قیر از دست دادیم به طور مثال قطر که یکی از مشتریان وفادار قیر ایرانی بود، اخیراً یک کشتی ۳۷ هزار تنی قیر از یونان و یک کشتی ۳۶ هزار تنی قیر از امریکا دریافت کرده است و شاهد پهلوگیری کشتی ۱۷ هزار تنی قیر از یونان از بنادر امارات هستیم.

این فعال بخش خصوصی تاکید کرد:صادرکنندگان قیر در بلاتکلیفی مطلق قراردارند و این موضوع روی صادرات این محصول بشدت تاثیر گذاشته است وهم اکنون بسیاری از واحدهای تولیدی درحوزه قیر یا تعطیل شده اند و یا رو به رکود کامل می روند.

شیخی با بیان این که وزارت نفت در آذر ماه سال جاری طی یک مصوبه تاکید کرده است که نرخ تسعیر ارز وکیوم باتوم با نرخ تسعیر ارز نیما مورد محاسبه قرار بگیرد عملا شراطی را ایجاد کرده است که مابه التفاوتمربوطه که با نرخ ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت پرداخت می شد دیگر ادامه پیدا نکند . بر همین پایه صنایع پالایشی نیز برای تولید کنندگان قیر کشورفاکتور مابه التفاوت صادر می کنندو این درحالی است که چنین مصوبه ای نمی بایست عطف به ماسبق برای ماه آبان می شد.

وی همچنین گفت:ایجاد سقف رقابت برای فرآورده ای مانند وکیوم باتوم اقدام درستی نیست چون این ماده اولیه که برای تهیه قیر مورد استفاده قرار می گیرد برای تولید کنند و عرضه آن در بورس مشکل سازی خواهد کرد.

شیخی در پایان گفت: متاسفانه کشور ما بازار سنتی قیر را به راحتی از دست داده  است و هم اکنون پالایشگاه های کشور مملو از وکیوم باتوم هستند و مشتری مطلوبی برای خود ندارند و پالایشگاهی مانند پالایشگاه تهران که روزگاری ۵هزار تن در روز فروش داشت هم اکنون در روز ۲۵ تن وکیوم باتوم می فروشد.

وی ادامه داد: محصولی که سهم ۱۰ درصدی در بازارهای جهانی داشت امروز بازارهای سنتی خود را از دست داده و شاهد هستیم که وکیوم باتوم در مخازن پالایشگاه‌ها پر شده و به فروش نمی رسد؛ برای مثال خروجی روزانه وکیوم باتوم از پالایشگاه تهران ۵۰۰۰ تن بود که این رقم در دو روز گذشته به روزی ۲۵ تن رسیده است.