شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد در ادامه تلاش‌ها برای صلح و آتش‌بس، امروز حدود ۹۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های دولتی این کشور آزاد خواهند شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، دولت افغانستان قرار است تا پایان امروز سه‌شنبه (۶ خرداد) حدود ۹۰۰ زندانی طالبان را آزاد کند. شورای […]

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد در ادامه تلاش‌ها برای صلح و آتش‌بس، امروز حدود ۹۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های دولتی این کشور آزاد خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، دولت افغانستان قرار است تا پایان امروز سه‌شنبه (۶ خرداد) حدود ۹۰۰ زندانی طالبان را آزاد کند.

شورای امنیت ملی افغانستان، اعلام کرد این زندانیان از زندان‌های این کشور آزاد خواهند شد. این در حالی است که تاکنون یک‌هزار و صد زندانی طالبان از زندان‌های دولتی افغانستان آزاد شده‌اند.

«جاوید فیصل» سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان با اعلام این تایید کرد که دولت جمهوری اسلامی افغانستان امروز در ادامه تلاش‌ها برای اطمینان از موفقیت در روند صلح، ادامه آتش بس و شروع سریع مذاکرات بین‌الافغانی، حدود ۹۰۰ زندانی طالبان را آزاد خواهد کرد.

تاکنون این زندانیان معمولا در گروه‌های کوچک صدنفری آزاد شده‌اند. گروهی که قرار است امروز آزاد شود بزرگترین گروه از زندانی طالبان است که در یک روز آزاد می‌شود.

روز گذشته نیز براساس دستور جدید اشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان یکصد زندانی طالبان از زندان بگرام در ولایت پروان آزاد شدند.

اشرف غنی دو روز پیش فرمان آزادی دوهزار زندانی طالبان را صادر کرد – فرمانی که ارگ ریاست‌جمهوری آن را حسن نیت حکومت افغانستان برای آتش‌بس از سوی گروه طالبان خواند.

گروه طالبان از این تصمیم حکومت استقبال کرد اما گفت که باید پنج هزار زندانی این گروه آزاد شود.

گروه طالبان شنبه شب اعلام کرد که در سه روز عید رمضان آتش‌بس می‌کنند. امروز آخرین روز این آتش‌بس است.

در پاسخ به آتش‌بس طالبان رییس‌جمهور افغانستان نیز به نیروهای امنیتی این دستور داد که آتش‌بس را رعایت کنند و از حملات تهاجمی دست بکشند.

براساس توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان که در دهم ماه حوت سال گذشته امضا شد قرار بود تا پنج هزار زندانی طالبان از زندانی‌های دولت آزاد شوند و طالبان نیز یک هزار زندانی دولتی را آزاد کنند.

طالبان تاکنون ۲۵۰زندانی را آزاد کرده‌اند اما دولت افغانستان هویت ۱۷۰تن آنان را تایید کرده‌است.

روند آزادی زندانیان طالبان دو هفته پیش از سوی حکومت متوقف شد. اما رییس‌جمهور افغانستان دو روز پیش فرمان جدید برای از سرگیری این روند صادر کرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس