فعالیت های پژوهشی باید ایجاد درآمد کنندو توجیه اقتصادی داشته باشند و ما معتقدیم ازتفکر رایج همکاری با بخش های دولتی در حیطه تحقیق برای اکتشاف هیچ آبی گرم نخواهد شد و نهادهای دولتی ، هنر تجاری سازی تحقیقات را ندارند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(IDVA)سیدصالح هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران عصرامروز […]

فعالیت های پژوهشی باید ایجاد درآمد کنندو توجیه اقتصادی داشته باشند و ما معتقدیم ازتفکر رایج همکاری با بخش های دولتی در حیطه تحقیق برای اکتشاف هیچ آبی گرم نخواهد شد و نهادهای دولتی ، هنر تجاری سازی تحقیقات را ندارند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(IDVA)سیدصالح هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران عصرامروز دریک نشست خبری که به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد ضمن اشاره به رویکردهای تازه مدیریت اکتشاف گفت:با تغییرات شگرفی که در حیطه تحقیقات و پژوهش های اکتشافی نفت و مواد هیدروکربوری در جهان ایجاد شده است، صنعت نفت ایران راهی به جز پرداختن به روش هایی که ایجاد ارزش افزوده داشته باشد ندارد و باید پذیرفت که تنها نهادهای دانشگاهی وتحقیقاتی آزاد و خصوصی می توانند این هدف را برای یک صنعت محقق سازند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که ایا با رویکردهای جدید مدیریت اکتشاف، باید شاهد رویکردی تازه در بخش همکاری با نهادهای دولتی مانند سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور باشیم یا خیر گفت:این پرسش بسیار خوبی است.ما باید رسم اعلام کنیم که حالا دیگر ما چشم به همکاری های پژوهشی دولتی نداریم و معتقدیم از این جور همکاری ها آبی گرم نمی شود.ما هم اکنون به شکلی جدی به این اعتقاد رسیده ایم که اگر بخش پژوهش به تجارت وصل نشود و به اصطلاح نتوان از این فعالیت کسب درآمد و ارزش کرد بهتر است این کار را برای همیشه به کناتر بگذاریم.

الزام بر نتیجه بخشی اقتصادی در پژوهش

وی افزود:اگر انگیزه های اقتصادی در پشت فعالیت های تحقیقی و پژوهشی نباشد چنین زحماتی هیچ سودی به دست نخواهد داد.اما گذار از این تفکر سنتی زمان بر است و سوییچ کردن کار پژوهش از سمت نهاد های دولتی به سوی بخش حقیقی خصوصی و تحقیقاتی  نیاز به صبر دارد و من گمانم بر این است حالا که نهادهای دانشگاهی را مجبور کرده ایم که در حوزه تحقیقات خود برای نتیجه گیری به سوی شرکت های دانش بنیان بروند و آن ها را وادار کنیم که با قراردادهای چارچوب دار ونظام مند و نه تفاهمنامه های رایج و مرسوم کار را پیش ببرند قطعا نتایج پرباری را بدست خواهیم آورد.

هندی ادامه داد: بر این مبنا محققان و پژوهش گران نه تنها نیازهای ما را پوشش می دهند بلکه خود نیز به کسب وکار مشغول می شوند و از این رهگذر ارزش افزوده خلق می کنند.

تجاری سازی تحقیقات هنری است که دولتی ها ندارند

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در تکمیل پاسخ پرسش خبرنگارما اضافه کرد: این چیزی است که بخش دولتی هرگز هنر آن را ندارد.چون بخش های دولتی تنها در خصوص تبادل اطلاعات می توانند یاریگر حوزه اکتشاف باشند.

وی ادامه داد: در حوزه های تحقیقاتی کشور ما، بیش از این که مشکلات مالی داشته باشد درگیر فقدان دانش های لازم و مدیریت های جدید است و این در حالی است که باید بپذیریم چنین فعالیت هایی معمولا بازدهی دیر هنگام دارند و طبعا برنامه ریزی ها باید برای اینده ای طولانی مدت تر درنظر گرفته شود.

هندی به همکاری تنگاتنگ مدیریت اکتشاف با نهادهای عالی آموزشی اشاره کرد و گفت: تقویت ارتباط این مدیریت با دانشگاه‎ها و مراکز تحقیقاتی در سال‌های اخیر و اقدام‌های انجام شده در مسیر شکل‌گیری شبکه نوآوری و فناوری منجر به امضای قراردادهایی با ۵ دانشگاه معتبر کشور شده است که در فاز اول پیشرفت های مطلوبی را رقم زده است.

هندی با اشاره به ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور، یادآور شد: به ما ثابت شده است که بخش دولتی کمک چندانی به پژوهش نمی‌کند و واقعیت دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که اگر پژوهش‌ها کاربردی نباشند و اتصال بین پژوهش و تجارت برقرار نشود، چشم‌انداز روشنی را نمی‌توان پیش روی بخش پژوهش کشور متصور شد.

فقدان چشم اندازبلند مدت در پژوهش

این مقام مسئول با ذکر این نکته که در تمام دنیا شرکت ها و مجموعه های فعال در حوزه اکتشاف چشم اندازی ۵۰ ساله را برای خود ترسیم می کنند گفت:طراحی این گونه اسناد چشم انداز یکی از رویکردهای مهم چنین شرکت هایی است و این درحالی است که جای چنین سندی در حوزه های اکتشافی کشور ما خالی است ولی ما تلاش می کنیم این موضوع را به شکلی جدی دنبال کنیم و در این زمینه اقداماتی را هم به انجام رسانده ایم.

وی افزود: در همین راستا یک پروژه تدوین نقشه راه فناوری برای مدیریت اکتشاف تعریف کردیم که خوشبختانه این پروژه با موفقیت به اتمام رسید و عناوین نیازهای فناورانه ما به دست آمد.

مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران در ادامه گفت: در برخی گرایش ها مانند ژئوفیزیک که نقش عمده ای در اکتشافات دارد در آن ها با جزئیات بیشتر انجام شد که وضعیت دنیا به لحاظ فناوری در حوزه ژئوفیزیک و زمین شناسی چیست و ما در کجا قرار داریم و این خوشبختانه به یک نسخه برای فعالیت های آتی از جنس پژوهش و فناوری در مقوله اکتشاف شرکت ملی نفت تبدیل شد.

گفتنی است،قرارداد فاز دوم طرح پژوهشی هیدرات گازی میان مدیریت اكتشاف شركت ملی نفت ایران و پژوهشگاه صنعت نفت عصر روز گذشته (٢٦ آذر ۹۷) با حضور سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری و مدیر اكتشاف شركت ملی نفت و رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در محل ساختمان مدیریت اكتشاف امضا شد.