سفیر ایران در روسیه با اشاره به پرتاب ماهواره نور تصریح کرد عزم ایران برای دست یافتن به قله‌های دانش و فناوری روز جهان، جدی است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) «کاظم جلالی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در توئیتی به زبان روسی با اشاره به پرتاب ماهواره نور توسط سپاه […]

سفیر ایران در روسیه با اشاره به پرتاب ماهواره نور تصریح کرد عزم ایران برای دست یافتن به قله‌های دانش و فناوری روز جهان، جدی است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) «کاظم جلالی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در توئیتی به زبان روسی با اشاره به پرتاب ماهواره نور توسط سپاه پاسداران نوشت: «پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور علاوه بر نشان دادن بعد دیگری از  توانمندی و خودباوری جوانان ایران این پیام را دارد که عزم ایران برای دست یافتن به قله های دانش و فناوری روز جهانی جدی است و در این راه منتظر هیچ کشوری نمی ماند.»

وی عنوان کرد: «ماهواره  نور در خدمت توسعه علم و فناوری در بخشهای غیرنظامی، رصد اطلاعاتی و بازدارندگی دفاعی خواهد بود.».

به گزارش فارس، ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه از ماهواره بر قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای و ترکیبی از سوخت جامد و مایع است.

لازم به ذکر است، «کنستانتین کوساچوف» رئیس کمیته امور بین‌الملل در مجلس دومای روسیه روز چهارشنبه در واکنش به پرتاب ماهواره نور اعلام کرد که اقدام ایران در پرتاب ماهواره نظامی به فضا نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نبوده است.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب در واکنش به مواضع اخیر ایالات متحده آمریکا در خصوص پرتاب موفق و غرور انگیز ماهواره نور به فضا، ضمن رد و تقبیح دخالت آن رژیم در امور داخلی ایران، پیشرفت‌های علمی و فناوری به ویژه در حوزه هوا – فضا را حق ملت ایران خواند و خاطرنشان کرد: قطعا اینگونه دخالت‌ها در عزم ملت ایران برای پیشرفت خللی ایجاد نخواهد کرد.

موسوی همچنین تاکید کرد: هیچ قطعنامه‌ای ایران را از پرتاب ماهواره به فضا منع نمی‌کند و استناد آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ قطعا بی جا و خلاف واقعیات است.

  • منبع خبر : فارس