منابع یمنی از حمله گسترده نیروهای دولت مستعفی یمن به ریاست «عبدربه منصور هادی» و حزب الإصلاح به شهر زنجبار مرکز استان أبین در جنوب یمن خبر دادند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از خبرگزاری جهان نیوز، یک منبع دولتی گزارش داد که نیروهای ارتش وابسته به دولت هادی در […]

منابع یمنی از حمله گسترده نیروهای دولت مستعفی یمن به ریاست «عبدربه منصور هادی» و حزب الإصلاح به شهر زنجبار مرکز استان أبین در جنوب یمن خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از خبرگزاری جهان نیوز، یک منبع دولتی گزارش داد که نیروهای ارتش وابسته به دولت هادی در مسیر حرکت به سمت عدن، بامداد امروز دوشنبه وارد زنجبار مرکز استان أبین در جنوب یمن شدند.

این منبع افزود که نیروهای هادی موفق شدند منطقه شیخ سالم در اطراف زنجبار را به کنترل خود درآورند و نیروهای گروه موسوم به «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) نیز عقب‌نشینی کردند.

طبق گزارش وبگاه «المشهد الیمنی»، نیروهای دو طرف از دیشب در مرکز شهر صف‌آرایی کرده‌اند و نوعی ترس و وحشت بین ساکنان شهر از احتمال وقوع درگیری به وجود آمده است به خصوص اینکه ائتلاف سعودی در مهار نزاع بین دو طرف در شهر عدن ناکام مانده است.

وبگاه «عناوین بوست» یمن نیز گزارش کرد که بامداد امروز دوشنبه درگیری‌های خشونت‌باری بین نیروهای شورای انتقالی جنوب و نیروهای هادی در منطقه ضیقه بخش المحفد واقع در استان أبین به وقوع پیوست.

یک منبع امنیتی گفت که نیروهای شورای انتقالی جنوب با نیروهای هادی که از مأرب وارد این منطقه شده‌اند، درگیر شده‌اند و دو طرف به سمت یکدیگر آر پی جی شلیک می‌کنند.

این منبع افزود که تجهیزات نظامی و نیروهای هادی همچنان در حال ورود به منطقه شقره هستند و قصد دارند وارد درگیری نظامی با شورای انتقالی شده تا عدن را از آن‌ها پس بگیرند.

درخواست فرمانده شبه‌نظامیان «الحزام الأمنی» برای خروج امن از زنجبار

وبگاه «عدن نیوز» نیز به نقل از منابع محلی از میانجی‌گری تعدادی از شیوخ در استان أبین برای خروج امن «عبداللطیف السید» فرمانده گروه موسوم به «الحزام الأمنی» (شاخه نظامی المجلس الانتقالی) از أبین برای انتقال به عدن، خبر دادند.

این منابع گفتند که «السید با ترک أبین موافقت کرده و خواستار میانجی‌گری برای خروج از زنجبار به همراه نیروهای خود و سلاح و تجهیزات آن‌ها شده است».

به گفته این منابع، شیوخ أبین به السید مهلت داده‌اند تا تنها با سلاح شخصی خود از أبین خارج شده و تمامی سلاح‌های سنگین و متوسط را در شهر باقی گذارد در غیر این صورت نیروهای هادی با کمک قبایل شهر وارد زنجبار خواهند شد.

جنوب یمن و استان‌های جنوبی یمن جولانگاه متحدان عربستان و امارات شده است. این دو بشدت با هم اختلاف دارند و شهرهای جنوبی را به میدان جنگ خود تبدیل کرده و در عین حال ائتلاف سعودی اماراتی ادعا می‌کند که برای بازگرداندن دولت هادی به قدرت، به یمن حمله کرده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس