علاوه بر مبارزه با ویروس کرونا این دشمن نامرئی، ایران همچنین باید با از پشت چاقو زدن‌های ابرقدرت جهان نیز مقابله کند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ،به نقل از رادیو بین المللی چین، ایران یکی از کشورهایی است که با شدیدترین شیوع کرونا رو به روست، در عین حال تنها کشوری است […]

علاوه بر مبارزه با ویروس کرونا این دشمن نامرئی، ایران همچنین باید با از پشت چاقو زدن‌های ابرقدرت جهان نیز مقابله کند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ،به نقل از رادیو بین المللی چین، ایران یکی از کشورهایی است که با شدیدترین شیوع کرونا رو به روست، در عین حال تنها کشوری است که در وضعیتی بسیار سخت باید به مبارزه با کرونا بپردازد.

علاوه بر مبارزه با ویروس این دشمن نامرئی، ایران همچنین باید با از پشت چاقو زدن های ابرقدرت جهان نیز مقابله کند.

تحریم های غیر قانونی آمریکا به شدت در دسترسی مردم ایران به محموله های پزشکی برای نجات جان بیماران تاثیر گذاشته و به شدت مانع تلاش های ایران برای مقابله موثر با شیوع کرونا شده است.

ایران جامعه جهانی را به بایکوت تحریم های غیر قانونی آمریکا فراخواند، افکار عمومی نیز یکی پس از دیگری از آمریکا خواسته اند تحریم های یک جانبه علیه ایران را موقتا متوقف کند.

اما آمریکا در این باره نه تنها پاسخ مثبتی نداده، بلکه تحریم ها را شدت بخشیده است، برای نمونه آمریکا چندی پیش شش شرکت چینی که به ایران کمک رسانی کرده اند را در فهرست تحریم قلمداد کرد.

اما حیرت انگیزتر این است که در این زمان مهم که جان مردم در میان است، برخی سیاست‌بازان و رسانه های آمریکا در خصوص لغو تحریم ها علیه ایران جوسازی کرده اند.

وال استریت ژورنال روز پنجشنبه در سایت خبری مقاله ای با عنوان «اکنون زمان لغو تحریم های ایران نیست» را منتشر کرد، در این مقاله نوشته شد، رهبران ایران امیدوارند آمریکا به خاطر همدردی تحریم ها را متوقف کند، اما رئیس جمهور ترامپ باید چنین خواسته ای را رد کند.

وال استریت ژورنال یکی از روزنامه های تاثیرگذار و با پیشینه صد ساله است، اما این مقاله در کمال خونسردی و بسیار بی رحمانه نوشته شده است! وجدان و مسئولیت پذیری شایسته رسانه ها کجا رفته است؟

البته مدت هاست این روزنامه یادداشت های نامطلوبی چاپ می کند، ۱۲ مارس این روزنامه مقاله ای با عنوان «منشاء شیوع کروناویروس ایران، روابط راهبردی و مشارکتی همه جانبه با چین است» را منتشر کرد و قصد داشت با سوء استفاده از فرصت شیوع کرونا روابط چین و ایران را تخریب کند.

در ابتدای ماه فوریه، این روزنامه در مقاله ای، چینی ها را بیماران آسیای شرقی خواند که انزجار عمومی را به دنبال داشت، وزارت خارجه چین نیز کارت خبرنگاری سه خبرنگار این روزنامه در پکن را بی اعتبار کرد.

سایت صدای آمریکا روز ۲۵ مارس گزارش داد، محموله های پزشکی که ایران برای مقابله با کرونا به آن نیاز دارد، در لیست تحریم ها قلمداد نمی شود. اما حقیقت این است که به علت وجود تحریم های مالی، ایران راه پرداخت برای خرید محموله های پزشکی ندارد، همچنین هیچ بانکی جرات ندارد اعتباراتی در اختیار ایران قرار دهد.

حتی ایران با سختی، محموله های پزشکی را خرید می کند، ضمن این که انتقال آن ها به داخل کشور نیز دشوار است.

اخیرا ویدیویی در رسانه های اجتماعی منتشر شده که بسیار غم انگیز است، در این ویدیو که یک راننده ایرانی تهیه کرده نشان داده می شود، ۱۰ کامیون حامل دارو و تجهیزات پزشکی از اروپا به ایران حرکت می کند، اما در گمرک های بلغارستان و رومانی به مدت سه روز متوقف می شود. یکی از رانندگان ایرانی می گوید، به غیر از کامیون های ایران، همه کامیون های کشورهای دیگر ترخیص شده اند.

رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا بارها مدعی شده اند کمک های انساندوستانه در اختیار ایران قرار می دهند اما آنان نه تنها هیچ کمکی نکرده، بلکه به اشکال گوناگون از کمک رسانی کشورهای دیگر به ایران جلوگیری کرده اند.

واقعیات بارها ثابت کرده است که اصطلاح کمک رسانی و محبت سیاست‌بازان آمریکا تنها سود گفتاری است نه اجرایی، منظور واقعی آن ها همین است که با سوء استفاده از وضعیت شیوع کرونا، نارضایتی مردم را برانگیخته و حکومت را سرنگون کنند. پس منطقی است که آیت الله خامنه ای رهبر ایران بدون هیچ گونه تردیدی کمک های آمریکا را رد کند.

ایران با وضعیت جدی شیوع کرونا رو به روست، شیوع این ویروس در خود آمریکا نیز به اوج رسیده است، پس واشنگتن باید به خوبی با خطر این ویروس دشمن مشترک انسان آشنا باشد. اما برای مردم ایران که سرسختانه با ویروس مقابله می کنند، تحریم آمریکا از ویروس خطرناک تر است، چنین اقدامی، این تمثیل را به یاد می آورد که، بر سر کسی که به چاه افتاده است، سنگ می اندازند.

اگر آمریکا واقعا می خواهد به ایران کمک کند، باید بی درنگ تحریم ها را لغو کند. جامعه جهانی در این زمان حساس نیز باید قاطعانه مدیریت درازدستانه آمریکا را بایکوت کرده و در عین حال مصرا از آمریکا بخواهد تا تحریم های غیر قانونی علیه ایران را لغو کند.

  • منبع خبر : تسنیم