حسنی مبارک رئیس جمهور مخلوع مصر امروز سه شنبه در سن ۹۱ سالگی درگذشت. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) حسنی مبارک رئیس جمهور مخلوع مصر در سن ۹۱ سالگی درگذشت. پایگاه خبری الیوم  السابع گزارش داد حسنی مبارک امروز سه شنبه درگذشت و دوستان علاء مبارک فرزند وی شروع به انتشار پیام‌های تسلیت […]

حسنی مبارک رئیس جمهور مخلوع مصر امروز سه شنبه در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) حسنی مبارک رئیس جمهور مخلوع مصر در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

پایگاه خبری الیوم  السابع گزارش داد حسنی مبارک امروز سه شنبه درگذشت و دوستان علاء مبارک فرزند وی شروع به انتشار پیام‌های تسلیت در شبکه‌های ارتباط اجتماعی کرده‌‌اند.

این سایت افزود خانواده مبارک همچنان سکوت در پیش گرفته و هیچ بیانیه رسمی درباره درگذشت وی صادر نکرده‌اند.

پیش از این خبرها مبنی بر مرگ حسنی مبارک به ویژه با توجه به وخامت مجدد حال وی و بستری شدن وی در اتاق مراقبت‌های ویژه منتشر شده بود.

زندگینامه

«محمد حسنی سید مبارک» در سال ۱۹۲۸ در روستای «کفر المصیلح» از توابع استان «المنوفیه» مصر به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی خود را در همان روستای خود به پایان رساند تا پس از آن راهی دانشکده نظامی و در سال ۱۹۴۹ با درجه ستوان دوم از آن فارغ ‌التحصیل شود.

مبارک در سال ۱۹۵۰ به دانشکده نیروی هوایی ملحق شد و تحصیلات تکمیلی خو را در آکادمی نظامی شوروی سابق سپری کرد و پس از پیشرفت در نیروی هوایی مصر تا مقام معاونت ریاست جمهوری این کشور رسید.

حسنی مبارک چهارمین رئیس‌ جمهوری مصر شمرده می‌شود که از تاریخ ۱۴ اکتبر ۱۹۸۱ تا ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ (تقریبا سه دهه) قدرت را در این کشور در دست داشت تا اینکه در این سال پس از قیام مردم مصر از سمت خود برکنار شد.

مدت زمامداری حسنی مبارک یکی از طولانی‌ترین حکومت‌های منطقه‌ای به شمار می‌آید و پس از حکومت سرهنگ «معمر قذافی»، ‌دیکتاتور مقتول لیبی؛ «سلطان قابوس بن سعید سلطان»، پادشاه فقید عمان؛ «علی عبد الله صالح»، دیکتاتور مخلوع یمن و «محمد علی پاشا» در مصر دارای پنجمین حکومت طولانی در جهان عرب بود.

انقلاب سال ۲۰۱۱ مصر تنها به حکومت سی ساله حسنی مبارک در این کشور پایان نداد، بلکه پرونده‌های بسیاری را در این کشور گشود که برای سال‌ها بسته بودند و کسی جرات و اجازه نزدیک شدن به آنها را نداشت.

مبارک سرانجام روز سه شنبه بیست و پنجم فوریه۲۰۲۰ (ششم اسفند ۹۸) بر اثر وخامت شدید وضعیت جسمانی درگذشت.

  • منبع خبر : تسنیم