معاون دبیرکل حزب‌الله اعلام کرد که آمریکا با بی‌شرمی می‌خواهد نگرانی خود درباره حضور حزب‌الله در دولت را مطرح کند، در حالی که عامل اصلی همه نگرانی‌ها و مشکلات لبنان٬ ایالات متحده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از پایگاه خبری العهد، «شیخ نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌‌الله لبنان طی مراسم […]

معاون دبیرکل حزب‌الله اعلام کرد که آمریکا با بی‌شرمی می‌خواهد نگرانی خود درباره حضور حزب‌الله در دولت را مطرح کند، در حالی که عامل اصلی همه نگرانی‌ها و مشکلات لبنان٬ ایالات متحده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از پایگاه خبری العهد، «شیخ نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌‌الله لبنان طی مراسم یادبودی در بعلبک اعلام کرد که آمریکا از دوره معاصر، عامل اصلی بحران‌ها و گرفتاری‌ها و هرج‌ومرج و مشکلات ملت‌های منطقه و سراسر جهان بوده است. وی اضافه کرد که همه کشورهای جهان از روسیه تا چین و ونزوئلا تا کشورهای عربی و اسلامی با دولت آمریکا مشکل دارند و ایالات متحده ملت‌ها را غارت کرده و چیزی به آنها نمی‌دهد. شیخ قاسم خاطرنشان کرد که آمریکا هیچ قولی نداده که به آن عمل کرده باشد که نمونه بارز آن توافق هسته‌ای است.

معاون دبیرکل حزب‌الله اظهار داشت: خدارا شاکریم که با شهادت «سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» و همرزمان آنها بر ما عزت نهاد؛ چرا که این شهادت یک زندگی جدید با خود آورد و خون پاک این شهدا به ثمر نشست و تظاهرات میلیونی در خیابان‌های ایران و عراق و مناطق دیگر که یک‌صدا فریاد «نه به آمریکا» را در منطقه سر می‌دهند٬ ثمره آن بود.

شیخ نعیم قاسم در خصوص تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی عراقی‌ها در روز جمعه تصریح کرد: جمعه شاهد تظاهرات میلیونی در عراق بودیم که ملت عراق می‌گفتند اشغالگری آمریکا در کشورشان را رد می‌کنند و برای استقلال و مقاومت ضد اشغالگری آمریکا و سایر بیگانگان کنار ایران هستند و این یک قدرت واقعی است.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: آمریکا نقشه می‌کشد؛ اما این به‌معنای آن نیست که موفق می‌شود٬ ما صبور و مقاوم هستیم و خداوند نتایج بزرگ و مثبت صبر و استقامت ما را می‌دهد.

وی در ادامه سخنان خود این سؤال را مطرح کرد که “چه‌کسی گفته که آمریکا باید درباره لبنان اظهار نظر و ساختار دولت و چگونگی عملکرد آن را مشخص کند؟” و ادامه داد که تجربه ثابت کرده که دولت لبنان با اراده ملت این کشور و گزینه‌‌های آن تشکیل می‌شود؛ چه آمریکا آن را دوست داشته باشد چه نداشته باشد.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: باید هوشیار باشیم؛ چرا که رژیم صهیونیستی در تلاش برای سوءاستفاده از تحولات جهان در این جنگ خیالی ــ که آمریکا در کشورهای مختلف به‌راه انداخته ــ است تا فلسطین و زمین‌های آن را به‌سرقت برده و این کشور را برای حاکمیت خود مشروعیت ببخشد.

وی تصریح کرد: هرگز نباید از مقاومت در برابر رژیم اسرائیل دست بکشیم و همچنان کنار مبارزان عزتمندی که برای آزادسازی و محافظت از سرزمینشان تلاش می‌کنند می‌مانیم تا حقوق کامل خود و دیگر ملت‌های مقاومت را به‌دست آوریم.

شیخ نعیم قاسم در رابطه با موضوع دولت جدید لبنان اظهار داشت که این دولت٬ دولت لبنان است؛ چرا که از طریق پارلمان و نمایندگان ملت و طبق سازوکارهای قانون اساسی تشکیل شده و این که برخی می‌گویند دولت یک‌رنگ یا دولت حزبی و یا دولت یک گروه خاص٬ اینها یک‌سری تبلیغات بی‌ارزش بوده و تغییری در معادله اصلی به‌وجود نمی‌آورد.

وی اضافه کرد که برخی گروه‌های لبنانی به‌دنبال ایجاد هرج‌ومرج در کشور هستند؛ اینها جزء دولت نیستند و این مشکل آنهاست و مشکل دولت نیست.

شیخ نعیم قاسم تصریح کرد: دولت برنامه‌های خود را ارائه داده است و باید به آن فرصت بدهیم تا بر اساس اولویت خروج کشور از بحران اقتصادی، و مالی و نیز اجتماعی که در آن هستیم عمل کند.

وی خاطرنشان کرد که برخی آشوبگران و متجاوزان به اموال عمومی و شخصی نمی‌توانند سرنوشت کشور و نیز گزینه‌های مردم را تغییر دهند.

معاون دبیرکل حزب‌‌الله اضافه کرد که وزیر خارجه آمریکا با بی‌شرمی قصد دارد تا نگرانی خود درباره حضور حزب‌الله در دولت را مطرح کند؛ درحالی که همه نگرانی‌ها و مشکلات لبنان ناشی از مداخلات آمریکا در امور این کشور است.

وی در پایان ابراز کرد: برای منافع مردم عمل می‌کنیم و دولت با همه طرف‌های خود مسئول تحقق خواسته‌های مردم است و همچنین دولت نباید به کسانی که به‌دنبال ایجاد هرج‌ومرج در کشور هستند توجه زیادی داشته باشد.

سنگ‌اندازی عناصر ۱۴ مارس در برابر دولت جدید

منابع سیاسی وابسته به جریان «۱۴مارس» به روزنامه «شرق الاوسط» اعلام کردند که آنها با وجود وعده‌هایی که وزرای کابینه جدید لبنان در خصوص تغییر واقعیت کنونی کشور داده‌اند٬ نسبت به توانایی دولت «حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان خوشبین نیستند.

هفته گذشته پس از اعلان تشکیل دولت جدید لبنان٬ مخالفان این دولت با هدایت جریان ۱۴ مارس به خیابان‌های بیروت آمده اقدامات خشونت‌آمیزی در اعتراض به کابینه حسان دیاب انجام دادند.

این تحرکات دیشب هم ادامه داشت و نیروهای ضدشورش در دستگاه امنیت داخلی، تظاهرات کنندگانی را که تلاش می‌کردند به‌سمت السرایا الحکومی (ساختمان نخست وزیری) پیشروی کنند، وادار به عقب‌نشینی به‌سمت میدان الشهداء کردند و این افراد در خیابان‌های فرعی متفرق شدند.