به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) و به نقل از ستاد خبری ایران اکسپو کالای تولیدی ایرانی دارای کیفیت مناسب و قابل قبولی است اگر به صنایع بسته بندی محصولات توجه بیشتری شود قطعا کالاهای ایرانی می توانند جای پای خود را در بازار های صادارتی محکم تر نمایند. ایرج حسن پور رئیس سابق سازمان صنعت […]

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) و به نقل از ستاد خبری ایران اکسپو کالای تولیدی ایرانی دارای کیفیت مناسب و قابل قبولی است اگر به صنایع بسته بندی محصولات توجه بیشتری شود قطعا کالاهای ایرانی می توانند جای پای خود را در بازار های صادارتی محکم تر نمایند.
ایرج حسن پور رئیس سابق سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار ما اعلام داشت که با برنامه های راهبردی و نیزحمایت هایی که دولت در موضوع تولید داخل و صادارت دارد شرایطی فراهم شده تا تجار خارجی بهتر با محصولات ایرانی آشنا شوند که همین امر باعث رونق صادرات شده است. البته نقش مجموعه های خصوصی همچون ایران اکسپو را نباید در معرفی کالای ایرانی به بازار جهانی و منطقه نادیده گرفت.
ایرج حسن پور در ادامه افزود: برگزاری نمایشگاه های توانمندی های صادرات ایرانی به منظور به نمایش گذاشتن توانمندی ها و استقابل بی نظیر تجار خارجی از آن ، همه گویای این مسئله است که کالای ایرانی می تواند در بازارهای جهانی نقش آفرینی کند.
وی بیان داشت: در دروان قدیم داد و ستد به صورت سنتی بود و بازرگانان هیچ شناختی از هم نداشتند اما اکنون با برگزاری نمایشگاه های خارجی و سفر هیات های تجاری به کشورهای هدف باعث شد تا توان صادراتی ما افزایش پیدا کند و از حالت سنتی گذشته خارج شود و بتوانیم کالای خود را به بهترین شکل در معرض دید تجار خارجی قرار دهیم.
حسن پور تصریح کرد: در گذشته تجار ایرانی به وسیله واسطه ها سعی در مبادلات تجاری می کردند اما امروزه با فراهم شدن شرایط تجارت وبرگزاری نمایشگاه های توانمندی صادراتی،دست واسطه ها کوتاه شده و تجار به صورت مستقیم با هم در ارتباط هستند.
رئیس سابق سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان گفت:در بحث معرفی محصولات ایرانی قطعا برگزاری نمایشگاه ها بسیار مهم است چرا که در شرایط فعلی بحث تبلیغات یکی از ارکان اساسی برای فروش کالاها به حساب می آید. وی با ابراز تاسف از اینکه صادارت برخی از محصولات ایرانی علیرغم کیفیت بالا دارای بسته بندی مناسب نیستند گفت:در کشورهایی نظیر پاکستان و افعانستان صادرات کالا بر اساس فرهنگ کشورهای هدف صورت می گیرد و این امر باعث می شود تا ارزش افزوده بیشتری سهم آن ها شوند اما متاسفانه برخی ازکالاهای ما به صورت فله ای به کشورها صادر می شود.
وی بیان داشت:ما در کشور در تمامی زمینه ها ظرفیت خوبی را داریم و اگر به موضوع بسته بندی محصولات توجه شود قطعا کالاهای ایرانی می توانند جای پای خود را در بازار های صادارتی محکم تر نمایند و قطعا کشورهای دیگر برای عقد قرارداد خودشان پیش قدم خواهند شد.
وی تصریح کرد: ایران اکسپو که چند سالی است برگزار می شود و خوشبختانه با استقبال تجارکشورهای خارجی نیز مواجه شده نوید بسیار خوبی برای تولید کنندگان داخلی برای نشان دادن محصولاتشان در آذر ماه امسال است .
وی به حمایت های دولتی اشاره و بیان کرد: تولید کنندگان باید از طرف دولت با تخصیص یارانه تجارت حمایت شوند تا بتوانند دربازارهای صادراتی حرفی برای گفتن داشته باشند کما اینکه در بسیاری از کشورها به تولید کنندگان یارانه ویژه پرداخت می شود.
این کارشناس صنعتی ادامه داد:با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی باید این مهم توسط دولت انجام گیرد تا تولید کننده داخلی برای ایجاد بازارهای صادراتی تشویق شود.