پش پرده سند ۲۰۳۰
پش پرده سند ۲۰۳۰

جلد شماره یک ماهنامه سیاسی اجتماعی دیپلماسی سرمقاله:     نوش دارویی قبل از مرگ اخیراً ریاست محترم جمهور در یک نشست در قبال تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا به جهت رساندن صادرات نفت ایران به صفر اظهار داشت ((آمریکایی ها مدعی شده‌اند که می خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آن […]

جلد شماره یک ماهنامه سیاسی اجتماعی دیپلماسی

سرمقاله:

 

 

نوش دارویی قبل از مرگ

اخیراً ریاست محترم جمهور در یک نشست در قبال تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا به جهت رساندن صادرات نفت ایران به صفر اظهار داشت ((آمریکایی ها مدعی شده‌اند که می خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آن ها معنی آن حرف را نمی فهمند چون اصلاً معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود آن وقت نفت کشورهای منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.)) پیامی که شاید خیلی دیر اما از جانب دولتمردان ایران به طرف غربی صادر گردید.

ارسال پیامی که شاید می‌بایست زودتر از شرایط فعلی صورت می گرفت همان طور که تجربه کره شمالی از اقدام آمریکا در برجام باعث گردید شیوه مذاکرات و مدل اقدامات کره را تغییر بدهد. شاید اگر  آن  روز دیپلمات های ایرانی  به جای اعتماد  به امضاء  جان کری و خنده‌های پر صدا و پیش قدم شدن در تحریم خودخواسته، قدری نحوه مذاکرات ایران را با اقتدارتر دنبال می کردند امروز شاهد این اتفاق نبودیم. به هرحال در حوزه دیپلماسی طلب می‌کند که گاهی حتی به صورت غیر واقع ایستادگی را در مقابل زیاده خواهی طرف دیگر مذاکره دنبال نمود و نمایشی را اجرا کرد که طرف مقابل مذاکره را همچنان در شرایط احتیاط نگه دارد تا بشود سهم بیشتری را از مذاکره تصاحب نمود اما به هر صورت باز این اقدام  رئیس جمهور قابل تقدیر و در اصل بازگشت و باور اعتماد به مردم  است، مردمی که در تمامی این سال‌ها وقتی ایران اسلامی تهدید شد با تمام قوا و   هر آنچه داشته‌اند از جان و مال پای کشورشان ایستاده‌اند و حتی از دولتمردان پیشی گرفته‌اند. این بازگشت به مردم همان نشانه اقتدار است که گام دولتمردان را محکم‌تر می کند. زهی به هوشمندی مالک اشتر ایران که در ردای فرمانده نظامی  طی نامه‌ای این بازگشت ریاست جمهوری را تحسین و حمایت نمود نامه‌ای که پیش از آنکه رویکرد تحسین ریاست جمهوری باشد  نشان از یک هوش دیپلماتیک است. نامه‌ای که در عمل جامعه مخاطب را به باور آنکه این پیام فقط یک پلو تیک و مانور دیپلماسی است مشکوک می کند و به باور آنکه حوزه نظامی کشور نیز آماده به اقدام، به دنبال تفکر ایستادگی و اقتدار ایران به بیان ریاست جمهور است را در اذهان بین الملل باورپذیرتر می کند.

و همچنین ویژگی نویسنده این نامه یعنی سردار سلیمانی که نام او در دنیا به عنوان ژنرال نترس و مقتدر شناخته می شود تا جایی که عکس او در صفحه اول نشریات آمریکا جایی می گیرد می تواند میزان تأثیرگذاری آن را چندین برابر کند.

حال به نظر می رسد نوش دارویی که شاید می بایست زودتر در دکترین سیاست خارجی ایران قرار می گرفت در حال حاضر می تواند مؤثر واقع شود یا خیر؟

نیاز به اقداماتی دارد که امید است توسط دولت پیگیری شود. اقداماتی مانند عدم عقب نشینی ریاست محترم جمهور از مسیر اعلام شده و به تبعه آن هم صدایی بدنه مدیریت عالی دولت دوازدهم که به نظر میرسد اجرایی شود مگر به ایستادگی شخص رئیس جمهور در مقابل کارشکنان، دوم حمایت قوای دیگر در کشور از شیوه جدید و منطقی دولت. سوم عدم مصاحبه و یا بیان سخنی که این فضای تولید اقتدار ملی را متزلزل کند از هریک از جریانات و یا چهره سیاسی کشور و دست آخر باور این ملت شریف و کنترل فضاهای ایجاد شده توسط خائنین به ملت در کشور که به دنبال نا امیدی و پذیرش شکست در افکار عمومی هستند که به سادگی می توان تحرک گروهی را مشاهده نمود که سعی در بحران سازی در کشور دارند و تا فضای کشور را ملتهب و باور شکست را القا کند باید یادآوری نمود که باور فقر و شکست از خود این دو اتفاق مهم تر و موثرتر است و جامعه ای که به این باور برسد از داخل بدون نیاز به دشمن بیرونی خرد و در هم می شکند.باشد که این تغییر رویه دولت با هوشمندی و مشورت از صاحب نظران حوزه دیپلماسی کشور ادامه پیدا کند که خداوند در قرآن کریم می فرماید که وعده پیروزی با مؤمنین است.

(أنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ)

(سردبیر:دکتر علیرضا امینی)

با کمال افتخار و خرسندی شما را به خواندن جلد ۱ ماهنامه بین المللی دیپلماسی در تاریخ تیر ۱۳۹۷ دعوت میکنیم.

هدف ما جلب رضایت و اعتماد شماست
با ما همراه باشید

مشاهده شماره یک ماهنامه