به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) و به نقل از فارس، شاپور ریپورتر در اسفند ۱۳۸۳ شمسی در آرژانتین بر اثر سرطان پروستات درگذشت. این پایان زندگی مردی بود که بیش از آنکه منافع ایران را تامین کند در خدمت منافع انگلستان بود. شاپور ریپورتر در ۲۶ فوریه ۱۹۲۱/ ۸ اسفند ۱۲۹۹ در […]

 

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) و به نقل از فارس، شاپور ریپورتر در اسفند ۱۳۸۳ شمسی در آرژانتین بر اثر سرطان پروستات درگذشت. این پایان زندگی مردی بود که بیش از آنکه منافع ایران را تامین کند در خدمت منافع انگلستان بود.

شاپور ریپورتر در ۲۶ فوریه ۱۹۲۱/ ۸ اسفند ۱۲۹۹ در تهران به دنیا آمد. پدر وی اردشیر جی ریپورتر بود که رضاخان را شناسایی و به آیرونساید فرمانده اصلی کودتای ۱۲۹۹ معرفی نمود.

در سال ۱۹۳۹ در رشته‌های علوم سیاسی، تاریخ، زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه وست مینیستر فارغ‌التحصیل شد. وی بعد از پایان آموزش دانشگاهی و اطلاعاتی به استخدام وزارت امور خارجه بریتانیا در آمد و ماموریت‌های مهمی را در فرانسه، خاورمیانه، برمه، هند و چین به عهده گرفت.

در سال ۱۹۴۷به عنوان سفیر آکرودیته هند به ایران آمد. وى در زمان ملی شدن نفت مامور به وزارت امور خارجه آمریکا شده بود و در سفارت آمریکا به کار اشتغال داشت چنانکه در یکى از سندها مى‏‌خوانیم: «در جریان بحران نفتى و به مدت یک دوره سه ساله وى به عنوان مأمور موقت وزارت خارجه ایالات متحده، مشاور سیاسى سفیر هندرسن بود. در خلال دوره‏‌اى که منجر به براندازى مصدق شد وى مسئولیت عملیات در صحنه را برعهده داشت

شاپور ریپورتر که پس از کودتای ۳۲ ذیل عکس دکتر مصدق به انگلیسی نوشته بود «مأموریت انجام شد» به عنوان خبرنگار در سخنرانی ریچارد نیکسون؛ معاون ریاست جمهوری آمریکا حضور دارد.

 

منبع:فارس