طی ۱۱ ماه سال جاری در مجموع ۶۰ میلیارد متر مکعب گاز از میدانهای شرکتهای بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ، غرب و شرق از شرکتهای تابعه نفت مناطق مرکزی ایران تولید شده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva)و به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران رامین حاتمی در جلسه […]

طی ۱۱ ماه سال جاری در مجموع ۶۰ میلیارد متر مکعب گاز از میدانهای شرکتهای بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ، غرب و شرق از شرکتهای تابعه نفت مناطق مرکزی ایران تولید شده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva)و به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران رامین حاتمی در جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیمه اول سال ۱۳۹۸ که با حضورمدیران ، روسا و کارشناسان ستادی ، مدیران عامل ، مدیران و روسای شرکت تابعه بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ، شرق و غرب برگزار شد، در رابطه با فعالیت های صورت گرفته در این شرکت اظهار داشت: با وجودی که شرکت نفت مناطق مرکزی ایران دومین شرکت تولید کننده گاز در کشور و اولین تولید کننده گاز در خشکی محسوب می شود ، با توجه به اهمیت توسعه میدانهای مشترک نفتی و نیز تغذیه شبکه گازی غرب کشور ، سرمایه گذاری و ۵فعالیتهای اجرایی آن در سال آینده عمدتا در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب متمرکز می شود.

وی درباره فعالیت ها و پروژه های در دست اقدام شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب افزود : در منطقه عملیاتی تنگ بیجار لرزه نگاری سه بعدی به ارزش پنج هزار میلیارد ریال و توسعه فاز دوم این میدان با حفاری پنج حلقه چاه و توسعه تاسیسات سطح الارضی حدود ۱۱۰ میلیون دلار در دست اقدام است. همچنین از دیگر پروژه های این شرکت می توان به قراردادهای EPCF دانان (شامل لرزه نگاری و لایه شکافی هیدرولیکی دو حلقه چاه ) و نفت شهر به ارزش تقریبی حدود ۱۳ هزار تا ۱۴ هزار میلیارد ریال اشاره کرد.

 حاتمی همچنین به پروژه انتقال نمکزدایی سرکان ماله کوه به چشمه خوش و پروژه برقرسانی آبان و پایدارغرب به ارزش ۴۰۰ میلیارد ریال در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب اشاره کرد و اظهار داشت : از مجموع ۱۳ دکلی که در رابطه با بحث نگهداشت تولید و قراردادهای EPCF در سال آینده فعالیت دارند ، تعداد ۱۰ دکل آن در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب حضور دارند که بیش از ۸۰ درصد فعالیت های حفاری را شامل می شود. همچنین تکمیل باقیمانده طرح ۱۶ میدان نفتی در مناطق عملیاتی چشمه خوش ، دهلران و پایدارغرب از دیگر برنامه های این شرکت محسوب می شود. همچنین بسته های جدید EPCF و EPDF در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب شامل توسعه میدانهای دهلران ، چشمه خوش ، دالپری ، سامان ، سومار و دلاوران با سرمایه تقریبی حدود ۶۰۰ میلیون دلار و تولید حدود ۳۰ هزار بشکه در روز منتظر نهایی شدن توسط شرکت ملی نفت ایران است.

بنا به این گزارش ، انتقال بهره برداری توسعه میدانهای آبان و پایدارغرب به شرکت زاروبژنفت روسیه از مهمترین کارهای در دست اقدام این شرکت در غرب کشور به حساب می آید . در سال ۹۸ حفاری چهار حلقه چاه جدید و سه حلقه چاه تعمیری در برنامه شرکت نفت و گاز غرب قرار دارد که پیش بینی افزایش ۱۱ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز را شاهد خواهیم بود.

بر اساس این گزارش ، مهندس حاتمی درباره میزان تولیدات شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی خاطرنشان کرد: طی ۱۱ ماه اخیر در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در مجموع ۴۷ میلیارد متر مکعب گاز ، ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت و یک میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی تولید شده است. همچنین میانگین تولید گاز در ۱۱ ماه امسال برابر ۱۳۹ میلیون متر مکعب در روز بوده است. در این مدت میانگین روزانه تولید نفت از میدانهای سروستان و سعادت آباد برابر پنج هزار و ۵۵۵ بشکه است. میانگین تولید گاز از ۹ میدان این شرکت در هشت ماه اول سال آینده معادل ۱۵۵ میلیون متر مکعب در روز و در چهار ماه پایانی سال برابر ۱۷۲ میلیون متر مکعب در روز خواهد بود.

این گزارش می افزاید : حاتمی درباره مجموع گاز در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق تصریح کرد : میزان تولید گاز در این شرکت تا تاریخ ۲۷ بهمن امسال معادل ۱۳ میلیارد متر مکعب بوده است.میانگین تولید روزانه گاز این شرکت حدود ۳۹ میلیون متر مکعب است.

تولید گاز در این شرکت از میدان خانگیران شامل مخازن مزدوران، شوریجه دی و شوریجه بی و همچنین میدان گنبدلی انجام می‎شود و در مجموع، ظرفیت تولید روزانه در این میدان‌ها بیش از ۶۲ میلیون مترمکعب است.شرکت بهره‎برداری نفت و گاز شرق به عنوان یکی از سه شرکت تابعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، افزون بر تامین نیاز نیروگاه نکا و پتروشیمی بجنورد، گاز مورد نیاز استان‎های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان و بخشی از سمنان را تامین می‎کند. عمده گاز این شرکت از میدان خانگیران و کمتر از یک میلیون مترمکعب در روز نیز از میدان مشترک گنبدلی برداشت می‎شود.

منبع: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران