مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از افزایش ۵۶ میلیون مترمکعبی برداشت گاز از میدان پارس‌جنوبی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: دستیابی به این ظرفیت، رکورد تازه‌ای در حوزه تولید و بهره‌برداری از مگاپروژه‌های گازی پارس جنوبی بر جای خواهد گذاشت. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از”ایران‌پترونت”، محمد مشکین‌فام […]

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از افزایش ۵۶ میلیون مترمکعبی برداشت گاز از میدان پارس‌جنوبی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: دستیابی به این ظرفیت، رکورد تازه‌ای در حوزه تولید و بهره‌برداری از مگاپروژه‌های گازی پارس جنوبی بر جای خواهد گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از”ایران‌پترونت”، محمد مشکین‌فام با اشاره به تمرکز بر بهره‌برداری حداکثری و صیانتی از میدان مشترک پارس جنوبی، فعالیت این شرکت در دو جبهه توسعه و تولید را نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و تلاش بر پایه همدلی در شرایط تحریم عنوان کرد.
وی با اشاره به افزایش تولید گاز به منظور پاسخگویی به نیازهای جاری و آتی کشور گفت: با نزدیک شدن به فصل زمستان و ضرورت تأمین پایدار و مستمر نیاز گازی کشور، بهره‌برداری از فازهای در حال توسعه پارس‌جنوبی شتاب بیشتری به خود گرفته است و از آنجا که شرکت نفت و گاز پارس راهبری عملیات تولید از بخش ایرانی بزرگترین میدان گازی جهان را نیز به عهده دارد، با تأمین ۷۰ درصد گاز کشور در بخشهای خانگی، تجاری، صنعتی، نیروگاهی و… مهیای ورود به فصل سرما می‌شود.
مشکین‌فام روند پیشرفت توسعه فازهای ۱۳ و ۲۴-۲۲ پارس‌جنوبی در بخش پالایشگاهی را مطلوب توصیف کرد و گفت: در حال حاضر سه ردیف شیرین‌سازی گاز ترش از هر یک از پالایشگاه‌های این فازها در مدار تولید قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود ردیف چهارم شیرین‌سازی فاز ۱۳ نیز تا پایان آذرماه به بهره‌برداری برسد.
وی با اشاره به تعهد بهره‌برداری از سه زنجیره ۱ میلیارد فوت مکعبی هر یک از فازهای در حال توسعه پارس جنوبی تا پایان سال جاری اظهار کرد: با بهره‌برداری از دو سکوی گازی فاز ۱۴ پارس جنوبی، نخستین زنجیره تولید از این فاز، با برداشت روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز ترش عملیاتی شده است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس دستیابی به دومین زنجیره ۱ میلیارد فوت مکعبی را نیازمند تکمیل عملیات راه‌اندازی دو سکوی دریایی فاز ۱۳ پارس جنوبی عنوان کرد و افزود: سکوی ۱۳B هفته گذشته در موقعیت مخزنی خود در خلیج فارس نصب شد و تا یک ماه آینده عملیات هوک‌آپ و راه‌اندازی آن به پایان خواهد رسید، همچنین در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی، دومین عرشه دریایی این فاز در هفته جاری نصب شده و بر اساس برنامه زمانبندی پیش‌بینی می‌شود همزمان با تکمیل عملیات اتصال خطوط لوله فرعی این سکوی اقماری به سکوی اصلی، عرشه دریایی ۱۳D نیز تا پایان دی‌ماه در مدار بهره‌برداری قرار گیرد، بدین ترتیب تولید روزانه ۱ میلیارد فوت مکعب گاز ترش از فاز ۱۳ پارس جنوبی تا پایان دی‌ماه محقق خواهد شد.
محمد مشکین‌فام به آخرین وضعیت توسعه بخش دریایی فاز ۲۲-۲۴ نیز اشاره کرد و گفت: عرشه دریایی ۲۲ این فاز پس از پایان عملیات حفاری چاههای موقعیت خود، نصب شده و در حال راه‌اندازی است و پیش‌بینی می‌شود درصورت فراهم بودن شرایط پایدار جوی تا اواسط دی‌ماه با برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز ترش و ارسال آن به پالایشگاه فاز ۲۲-۲۴ به بهره‌برداری برسد.

به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، سکوی ۲۴A، آخرین عرشه دریایی است که با هدف تکمیل زنجیره تولید ۱ میلیارد فوت‌مکعبی گاز در فاز ۲۲-۲۴ پارس جنوبی تا پایان سال جاری نصب شده و به بهره‌برداری خواهد رسید.
این عرشه دریایی هم‌اکنون آماده بارگیری است و پس از انتقال شناورهای نصاب و حمال از موقعیت سکوهای دریایی فاز ۱۳ به یارد صنعتی صدرا در بوشهر، عملیات انتقال و بارگیری آن آغاز خواهد شد.
لازم به ذکر است، مشکین‌فام با هدف بررسی میزان پیشرفت‌های صورت گرفته در مگاطرحهای توسعه‌ای پارس جنوبی، هفته گذشته در سفری دو روزه به پایتخت گازی کشور از بخش‌های پالایشگاهی فازهای در حال احداث این طرح‌ها در منطقه عسلویه بازدید کرد.
وی پس از بازدید میدانی از پالایشگاه فازهای ۲۴-۲۲ و فاز ۱۳ پارس جنوبی در جلسه‌ای که با حضور معاونان، مدیران ارشد، مجریان شرکت نفت و گاز پارس و پیمانکاران فازهای در حال توسعه عسلویه برگزار شد، پیگیری مسائل و حل مشکلات پیش‌روی طرح‌ها را نیازمند تعامل دوسویه و حاکمیت منطق و عقلانیت میان کارفرما و پیمانکار دانست و افزود: شرکت نفت و گاز پارس همواره در مسیر حمایت از پیمانکاران داخلی و رونق فضای کسب و کار برای حضور فراگیر و مشارکت بخش خصوصی گام برداشته است.
وی با تأکید بر توجه به مولفه‌های «زمان» و «کیفیت» خواستار تسریع در روند اجرا و بهره‌برداری هر چه سریعتر از مگاپروژه‌های پارس‌جنوبی شد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: در حال حاضر، ایران از میدان مشترک پارس جنوبی، روزانه ۵۸۰ میلیون مترمکعب گاز برداشت می‌کند که با تحقق برنامه‌های توسعه‌ای، این رقم تا پایان سال جاری با ثبت یک رکورد تازه، به بیش از ۶۳۰ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد.
با بهره‌برداری از هر یک از فازهای پارس جنوبی تولید ناخالص ملی به میزان یک درصد افزایش می‌یابد، این در حالی است که هیچ یک از حوزه‌های اقتصادی در سطح ملی چنین تاثیری را در بهبود شاخص اقتصادی کشور ندارند.