سفیر سابق واشنگتن در عربستان گفت که توافق آمریکا و طالبان پیش از انتخابات ماه نوامبر از هم می‌پاشد زیرا در این توافق هیچ توجهی برای ایجاد صلح بین طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی نشده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) «چاس فریمن» سفیر سابق آمریکا در عربستان […]

سفیر سابق واشنگتن در عربستان گفت که توافق آمریکا و طالبان پیش از انتخابات ماه نوامبر از هم می‌پاشد زیرا در این توافق هیچ توجهی برای ایجاد صلح بین طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) «چاس فریمن» سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی درباره توافق آمریکا و طالبان گفت: بنظر می‌رسد که زمانبندی این توافق طوری صورت گرفته تا ترامپ بتواند مدعی شود که به وعده انتخاباتی‌اش برای خروج نیروها از افغانستان عمل کرده است.

وی ادامه داد: اما بطور قطع بنظر می‌رسد که توافق پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر از هم می‌پاشد.

فریمن تاکید کرد: مهم‌تر اینکه توافق هیچ کاری برای ایجاد صلح درون افغانستان و بین طرف‌های درگیر جنگ نمی‌کند و هیچ تعهدی را نیز درباره ادامه کمک‌های آمریکایی‌ها برای افغانستان در برنمی‌گیرد.

این دیپلمات سابق آمریکایی به «اسپوتنیک» گفت که این توافق ممکن است منجر به یک جنگ شدید داخلی در افغانستان شود و تصریح کرد: شک دارم که این توافق واقعاً امکان خروج آمریکا از افغانستان یا بهبود اوضاع این کشور را فراهم خواهد کرد.

با این حال، طالبان به تازگی تاکید کرده که دوره کاهش خشونت‌ها به پایان رسیده و براساس توافق این گروه به نیروهای خارجی حمله نخواهد کرد اما حملات طالبان علیه نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهد یافت.

  • منبع خبر : تسنیم