نخستین نشست کمیته امور بانوان مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران با حضور نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی ، دولت و شهرداری های کلانشهرها به میزبانی اداره کل امور بانوان شهرداری تهران برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)؛ در این نشست که روز گذشته در ساختمان مرکزی شهرداری تهران برگزار شد، مشاوران امور بانوان […]

نخستین نشست کمیته امور بانوان مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران با حضور نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی ، دولت و شهرداری های کلانشهرها به میزبانی اداره کل امور بانوان شهرداری تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)؛ در این نشست که روز گذشته در ساختمان مرکزی شهرداری تهران برگزار شد، مشاوران امور بانوان ۱۸ کلانشهر ایران، زهرا بهروزآذر مدیرکل بانوان شهرداری تهران، زهرا جواهریان معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ، فریده اولادقباد رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی و پروانه مافی رییس فراکسیون خانواده و کمیسیون درآمدهای پایدار شهرداری ها در مجلس شورای اسلامی، کمال مرادی دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران و شیوا صادقی پور رییس کمیته امور بانوان مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران حضور داشتند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری خبر داد  : تشکیل کمیپن “زنان نسل تحریم ”

جواهریان معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در این نشست از اقدامات صورت گرفته در حوزه  معاونت امور زنان به موضوع  “عدالت جنسیتی “اشاره کرد و گفت : بر اساس بررسی های صورت گرفته متاسفانه در کشور ما تعداد بازماندگان از تحصیل در دختران ۳ تا ۴ برابر پسران ،  مشارکت سیاسی حضور زنان در مجلس رتبه های آخر را دارد  و از ۱۴۹ کشور بررسی شده ایران رتبه ۱۴۳ را دارا است و از نظر اقتصادی رتبه ۱۴۴ را در جهان دارد .

جواهریان در ادامه از تصویب سند وضعیت ارتقاء زنان مصوب شده است خبر داد و افزود : در این سند ۱۷۹ شاخص برای ارتقای وضعیت زنان تعریف و برای هریک  شناسنامه تصویب شده است .

جواهریان افزود : در حالیکه تعداد مرگ و میر در مردان بیشتر است که البته این موضوع هم به یک نوع اسیب برای زنان تبدیل شده و منجر به بی سرپرست شدن آنها می شود .

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار  زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد  که بیش از ۷۰ درصد آن مربوط به فوت همسر  است افزود:  جامعه باید به سمتی سوق یابد که زنان مورد حمایت همه جانبه قرار گیرند .

وی تقویت مشاغل خانگی را از جمله راهکارهای مطلوب برای اشتغال زنان عنوان کرد و افزود : این امر باعث صرفه جویی اقتصادی و رسیدگی همزمان زنان به امور خانواده ی خود می شود .

جواهریان از تشکیل کمپین “زنان نسل تحریم ” خبر داد و جهت همکاری با شهرداری های کلانشهرها در این کمپین اعلام آمادگی کرد و افزود : در این کمپین تلاش شده است از کمک زنان کمک در بخش  اقتصادی کشور و فاصله گرفتن  از صادرات نفت  از طریق معرفی آنها به بازار کار و شناساندن تولیدات آنها و برپایی نمایشگاه های ویژه زنان خانوار استفاده شود.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی : سهم زنان در مدیریت شهری تنها ۵ درصد است

پروانه مافی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست  شهرداری ها ، شوراها و دهیاریها را  از نهادهای مهم برای تقویت جایگاه زنان در عرصه های اجتماعی و سیاسی عنوان کرد.

مافی با بیان اینکه یکی از مهم ترین مسائل مهم مدیریت شهری مشارکت عمومی مردم است و از آنجایی که بخش عمده از جمعیت شهر زنان هستند هر چه این مشارکت بالاتر باشد میزان موفقیت بیشتر است  افزود : در حال حاضر سهم زنان در مدیریت شهری ۵ درصد است و هنوز زنان نتوانسته اند در این حوزه به جایگاه مطلوبی برسند در حالی که زنان در شهر از عوامل سازنده هستند .

رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به آمار حضور زنان از شورای شهر اول تا پنجم شهر تهران اشاره کرد و افزود: متاسفانه حضور زنان در شوراها رشد مطلوبی نداشته است .

رئیس فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی خبر داد:  توجه به صیانت و امنیت زنان در لایحه برنامه ششم توسعه 

اولاد قباد نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با بیان اینکه  متاسفانه  تاکنون در قانون گذاری و تخصیص اعتبار و بودجه  نیز به  زنان اجحاف شده است از  تصویب لوایحی در جهت از حمایت زنان اشاره کرد افزود: با تلاش هایی که از سوی نمایندگان زن در مجلس صورت گرفت  در لایحه برنامه ششم توسعه موادی از قانون به توانمند سازی زنان سرپرست خانواده به ویژه موضوع بیمه آنان ،توسعه ورزش همگانی بانوان شهری ، روستایی و عشایر  و موضوع صیانت و امنیت از بانوان و عدالت جنسیتی اختصاص داده شده است.

اولاد قباد در بخش دیگری به اهمیت موضوع مدیریت و محیط زیست و نقش زنان در این زمینه اشاره کرد و افزود: اگر بانوان در عرصه های مدیریتی و قانو نگذاری باشند کمک بیشتری به محیط زیست خواهند کرد چرا که همیشه در زمان بروز مشکلات بانوان و کودکان با بیشترین آسیب مواجه هستند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت نقش شهرداری ها در همکاری بین بخشی برای بستر سازی و آموزش در حوزه ی دختران ، بانوان و سالمندان ابراز امیدواری کرد با تصویب لایحه درآمد پایدار و ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی سهم شهر داریها از بودجه ی دولتی افزایش پیدا کند و خدمات رسانی به شهروندان نیز تسهیل شود.

بهروز آذر مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران نیز در این نشست گزارشی از وضعیت ساختار مصوب این اداره کل، شرح وظایف، سیاست ها، برنامه ها و  فعالیت های جاری مجموعه خود ارائه کرد و موضوعات متعددی از جمله توجه به اهمیت حضور زنان در شهر، راهکارهای توانمندسازی این گروه از جامعه، استفاده از ظرفیت زنان در جلوگیری از آسیب های اجتماعی و رفع موانع و مشکلات آنان در این جلسه مطرح شد.

وی افزود :رویکرد اداره کل امور بانوان با محورهای عدالت جنسیتی ،مشارکت اجتماعی در سطح محله ، توانمند سازی ،شهر امن برای زن و کودک ، کارآفرینی اجتماعی ،بهبود و ارتقای جایگاه شغلی است .

دبیر کل مجمع شهرداران  : اختصاص  ۶۰ درصداز پست های مدیریتی به بانوان در  مجمع کلانشهرها

کمال مرادی دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران با اشاره اهمیت بهره مندی از توانمندی بانوان در عرصه های مدیریت شهری و اینکه توسعه پایدار در هیچ کجای دنیا جز با مشارکت و دخالت زنان اتفاق نیافتاد هاست تصریح کرد : در حالیکه میزان ایده آل بهره مندی از بانوان در عرصه های مدیریتی ۳۰ درصد است خوشبختانه مجمع کلانشهرها توانسته است به میزان  ۶۰ درصد از حضور بانوان در عرصه ی مدیریتی در سمت دبیران کمیسیون های تخصصی و مدیران سایر ادارات بهره ببرد و آنها نیز در برقراری ارتباط با کلانشهرها در پیگیری امور فنی ،تخصصی و کارشناسی عملکرد مطلوبی داشته اند.

وی در ادامه با بیان اینکه  مشاركت زنان در عرصه هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي و غيره يكي از شاخص هاي توسعه كشور محسوب ميشود تصریح کرد: یکی از موضوعات اصلی در توسعه، حتی محور توسعه پایدار  میزان بهره گیری صحیح از توانمندیها و استعدادهای نیروی انسانی جامعه است . بر این اساس باید فرصتهایی برای ایجاد مشارکت عادلانه همه اقشار جامعه به ویژه زنان را فراهم کرد تا  همه از مزایای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی بهره مند شوند.

دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرها در ادامه  اظهار داشت : نظر به اینکه پرورش نسل و تربیت فرزندان به عهده زنان است و کودکان را از آغاز تولد زنان با شیوه زیستن فرهنگ و راه و رسم ارتباط با محیط  آشنا می کنند، در برنامه ریزی ها نقش زنان در مقابله با آلودگی های زیست محیطی وغیره بسیار حائز اهمیت است و می توان زنان را عامل اصلی انتقال فرهنگ، سلامت نسل های آینده و مسئولیت پذیری و زیست پذیر بودن در شهر دانست لذا شهرداری ها می توانند برنامه جامع آموزشی، توانمند سازی و سازماندهی زنان برای مشارکت در حفظ، ارتقاء و مدیریت شهری را در نظر بگیرند.

رییس کمیته بانوان مجمع کلانشهرها : تشکیل ۳ کارگروه تخصصی در حوزه ی بانوان

شیوا صادقی پور رییس کمیته بانوان نیز در این نشست با اشاره به اهداف این کمیته در خصوص هماهنگی ، اشتراک تجربه های موفق و ایجاد زمینه لازم برای پیگیری مطالبات و خواسته های مشترک امور زنان شهرداری های کلانشهرها تصریح کرد: به منظور اجرا و همفکری دقیق تر در کمیته بانوان ۳ کارگروه تخصصی با عنوان توانمند سازی و کارآفرینی ،نشاط و تعالی احتماعی و فرهنگی و آسیب های اجتماعی تشکیل شد.

در ادامه این نشست مسئولین و مشاورین امور بانوان در شهرداری های کلانشهرها به ارائه دیدگاهها و نظرات خود پرداختند که حضور مدیران بالادستی در حوزه مرتبط با زنان ، نداشتن بیمه برای زنان سرپرست خانوار ، نبود چارت تشکیلاتی  امور زنان در شهرداریها و بدنبال آن عدم تخصیص بودجه برای این امر از دیگر مشکلات این حوزه بر شمردند . ضمن آنکه مهم ترین و جدی ترین مطالبه حاضران این جلسه تخصصی نیز تغییر چارت مصوب شهرداری ها و قرار گرفتن پست سازمانی مدیر کل و مشاور امور بانوان در این چارچوب اداری بود که دبیر کل مجمع شهرداران و نمایندگان حاضر در این نشست نیز در خصوص همکار ی و پیگیری در این زمینه قول مساعددادند.

شایان ذکر است که در حال حاضر تنها کلان شهری که جایگاه سازمانی با عنوان امور بانوان در چارت سازمانی خود تعریف کرده، شهرداری تهران است.

در پایان  نشست کمیته امور بانوان مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران، شرکت کنندگان از ۳ مجموعه مهارت آموزی کوثر واقع در منطقه ۱۴ که از زیرساخت های ایجاد شده توسط اداره کل امور بانوان شهرداری تهران در راستای مهارت آموزی و کارآفرینی زنان است بازدید کردند.

  • منبع خبر : روابط عمومی و امور بین الملل مجمع شهرداران کلانشهرها