از طرح ملی گرد و غبار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در برترین‌های هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت تقدیر شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی)idva(و به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت صبح امروز با حضور دکتر برات قبادیان […]

از طرح ملی گرد و غبار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در برترین‌های هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت تقدیر شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی)idva(و به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت صبح امروز با حضور دکتر برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از نمایندگان، دبیران و مسئولان این بخش در سالن اجتماعات ساختمان شهید نادری وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.
بر اساس این گزارش، در مراسم هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت دکتر فریبرز قریب به نمایندگی از ریاست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور لوح تقدیر “طرح ملی گرد و غبار کشور” در بخش طرح فرادستگاهی برتر وزارت صنعت، معدن و تجارت را دریافت کرد.
همچنین از دکتر رضا شهبازی مجری طرح ملی گرد و غبار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناختی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز تجلیل به عمل آمد.
مسئول شورای پژوهش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: نتایج حاصله از “طرح ملی گرد و غبار کشور (منشایابی و اولویت‌بندی برای برنامه اجرایی مهار)” که در مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان به انجام رسیده بنا بر نظر ریاست وقت سازمان به عنوان کاندید طرح پژوهشی برتر به معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شد.
دکتر فریبرز قریب افزود: پس از انجام داوری‌های متعدد از سوی دبیرخانه ستاد هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت این طرح تایید و به عنوان طرح فرادستگاهی برتر وزارت صنعت، معدن و تجارت انتخاب و معرفی شد.
همچنین مجری طرح ملی گرد و غبار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این‌که این طرح با همکاری کمیته ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در این سازمان در حال انجام است، گفت: دستاوردهای این طرح شامل تهیه نقشه کانون‌های تولید گرد و غبار در کشور، نمونه‌برداری و آنالیز ویژگی فیزیکی و شیمیایی و آلایندگی ذرات در این کانون‌ها و کمک به اولویت‌بندی پهنه‌های وسیع بیابانی و غبارخیز به منظور اجرای برنامه مهار و کنترل بوده است.
دکتر رضا شهبازی با اشاره به این‌که دستاوردهای فاز اول این طرح به هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت ارائه شده، تصریح کرد: البته این نتایج در اختیار کمیته ملی مقابله با گردوغبار کشور نیز قرار گرفته و بدین ترتیب سایر دستگاه‌های مرتبط نیز از دستاوردهای این طرح بهره‌مند شده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: این پروژه با جزئیات بیشتر و گسترده‌تر به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشوردر سطح فراملی نیز در دست اجرا است که دستاوردهای حاصل از آن نیز در زمان متقضی پس از حصول نتایج بیشتر منتشر خواهد شد.