سخنگوی وزارت خارجه اقدامات وزارت خارجه برای به حداقل رساندن آثار منفی ناشی از انتشار ویروس کرونا در هماهنگی و همکاری نزدیک با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان را تشریح کرد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اقدامات […]

سخنگوی وزارت خارجه اقدامات وزارت خارجه برای به حداقل رساندن آثار منفی ناشی از انتشار ویروس کرونا در هماهنگی و همکاری نزدیک با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اقدامات انجام شده از سوی این وزارتخانه به منظور جلب همکاری و مشارکت دیگر کشورها و سازمانهای بین المللی در زمینه اقلام مورد نیاز برای مقابله با کرونا در کشورمان اظهار داشت: آقای دکتر ظریف پس از اعلام و تأیید ورود ویروس کرونا به کشورمان از سوی مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چارچوبی مبنی بر تلاش جهت به حداقل رسانیدن آثار سو اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ناشی از انتشار ویروس کرونا را تعیین کردند و بر همین اساس تمامی بخشهای ذیربط وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های کشورمان در این رابطه فعال شدند.

وی افزود: در این ارتباط تشکیل جلسه توجیهی و پرسش و پاسخ با کلیه سفرای خارجی مقیم ایران، نمایندگان نهادهای بین المللی در ایران از جمله سازمان بهداشت جهانی و نمایندگان وزارت بهداشت در محل وزارت خارجه در دستور کار قرار گرفت. در این جلسه نماینده سازمان جهانی بهداشت از توانایی و عملکرد ایران، به عنوان “نمونه‌ای مثال زدنی” یاد کرد. همچنین مقامات سازمان مذکور در ژنو نیز از توانایی اساسی ایران برای مدیریت بحران و سابقه اثبات شده کشورمان در مدیریت موفق بحران‌های قبلی تهدید کننده سلامت و بهداشت جهانی سخن گفتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که نقش وزارت امور خارجه در تأمین نیازهای وزارت بهداشت کشورمان از سایر کشورها و سازمانهای بین المللی به چه ترتیبی بوده است اظهار داشت:
از جمله اقدامات اولیه وزارت امور خارجه ارائه فهرست منسجم نیازهای پیشگیرانه و درمانی کشور برای مهار کرونا به سازمان ملل، نهادهای بین المللی مرتبط و سفرای مقیم و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور جهت حداکثری کردن پتانسیل کمک‌های بین المللی بوده است. در همین خصوص کمک‌های بسیار مؤثری از سوی سازمان بهداشت جهانی شامل محموله قابل توجهی روز گذشته دوشنبه ۹۸/۱۲/۱۲ با پرواز تخصیص داده شده توسط امارات به کشورمان انتقال یافت.

موسوی گفت: همچنین اقلام ارسالی از سوی یونیسف و همینطور برخی کشورها بویژه چین، ترکیه و اتریش در این خصوص قابل ذکر است. کمک‌های ارائه شده از سوی سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه نیز بامداد امروز وارد کشورمان شده است. در همین ارتباط تعداد قابل توجهی از کشورهای دیگر نیز در حال بررسی آخرین نیازهای اعلامی و ارسال کمک‌ها می‌باشند. همچنین کمک مالی جداگانه ای نیز از سوی سه کشور آلمان، فرانسه و انگلستان اختصاص یافته که از کانال سازمانهای ذیربط بین المللی ارائه می‌شود.

موسوی افزود: این کمک‌ها تلاش‌های بی وقفه واثر بخش دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را برای کنترل شرایط تکمیل خواهد کرد.

وی با اعلام مراتب قدردانی جمهوری اسلامی ایران از کمک‌های انساندوستانه اخیر، مقابله مؤثر با شیوع کرونا را موضوعی دانست که مشمول همکاری مؤثر بین المللی قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص محدودیت‌های ایجاد شده در مسیر تأمین نیازها با توجه به تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه رژیم ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، بیش از پیش آثار منفی تحریم‌های غیر قانونی آمریکا بر مردم ایران و بویژه اقشار آسیب پذیر را به جامعه جهانی و بویژه کشورهای اروپایی عیان ساخته است.
در پاسخ به این سوال که چه اقدامات دیگری از سوی وزارت امور خارجه در این زمینه در دست پیگیری هست، موسوی اظهار داشت: انجام فعالیت‌های سیاسی مختلف از جمله تماسهای وزیر امور خارجه، مدیران این وزارت و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور با همتایان و نهادهای ذیربط دو جانبه و بین المللی از دیگر اقداماتی هست که در جهت جلب کمک‌های درمانی و بهداشتی، مساعدتهای کنسولی و مرتبط با تردد اتباع ایرانی و خارجی، رفع محدودیت مرزی و تجاری با رعایت ملاحظات احتیاطی بهداشتی در دست پیگیری و اقدام است و در این رابطه، تعدادی از مرزها کشورمان با همسایگان فعالیت خود را از سر گرفته اند که با حصول اطمینان دیگر کشورها از رعایت استانداردهای بهداشتی و ایمنی بالا در سطح کشور، انشاالله، شرایط با سرعت بیشتری به سمت عادی شدن پیش خواهد رفت.

علاوه براین به منظور بررسی مشکلات تبادلات تجاری با کشورهای همسایه در پی شیوع ویروس کرونا در کشور، جلسه فوق العاده ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی نیز در وزارت امور خارجه برگزار شد که طی آن نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور و بخش خصوصی ضمن قدردانی از تلاش‌ها و اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مقابله با کرونا، آخرین اقدامات بعمل آمده در جهت رفع نگرانی طرف‌های تجارت خارجی کشورمان را مورد بررسی قرار داده و پیرامون تسهیل در ترددهای مرزی و مراودات تجاری با کشورهای همسایه تصمیماتی را اتخاذ کردند.

موسوی همچنین از رایزنی‌های آتی وزیر امور خارجه با برخی از همتایان اروپایی در این خصوص خبر داد و رایزنی با کمیسیون اروپا به منظور بهره برداری از امکانات آن در این حوزه را نیز مورد اشاره قرار داد.

  • منبع خبر : مهر