تربیت سرمایه انسانی ماهر،لازمه راهبری مطلوب صنعت پتروشیمی ایران
تربیت سرمایه انسانی ماهر،لازمه راهبری مطلوب صنعت پتروشیمی ایران

فرزین سوادکوهی-صدای دیپلماسی ایران:ضرورت آشنایی با اسلوب های جدید مدیریتی در صنایع پتروشیمی ایران نیاز مبرمی است که سیاستگزاران گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس آن را به جد گرفته و در دستور کار خود قرار داده اند و بر همین اساس هم اکنون  برگزاری دوره های آموزش ارتقای مهارت های مدیریتی و دانش افزایی مدیران […]

فرزین سوادکوهی-صدای دیپلماسی ایران:ضرورت آشنایی با اسلوب های جدید مدیریتی در صنایع پتروشیمی ایران نیاز مبرمی است که سیاستگزاران گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس آن را به جد گرفته و در دستور کار خود قرار داده اند و بر همین اساس هم اکنون  برگزاری دوره های آموزش ارتقای مهارت های مدیریتی و دانش افزایی مدیران عامل و هیات مدیره شرکت های تابع در این مجموعه بزرگ صنعتی توسط  شرکت ره‌آوران فنون پتروشیمی صورت تحقق به خود گرفته است تا از این رهگذر شاهد پیشرفت روز افزون اصول راهبری در صنایع پتروشیمی ایران باشیم.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)،نوید نادرپور مدیرعامل شرکت ره‌آوران فنون پتروشیمی شب گذشته در مراسم افتتاحیه دوره های آموزش ارتقای مهارت های مدیریتی و دانش افزایی مدیران عامل و هیات مدیره شرکت های تابع گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس که با حضور عبدالعلی علی‌عسگری مدیر عامل این هولدینگ،علی آقا محمدی رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عزت الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران شرکت های زیر مجموعه گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس برگزار شد اظهار کرد: با تدبیر و دور اندیشی مدیر عامل هولدینگ پتروشیمی خلیج فارس و ابلاغ دستور وی قرار بر این شد تا دوره های آموزشی مذکور در اسرع وقت شکل بگیرد تا بدینوسیله مشکلات و چالش های مدیریتی در این گروه برطرف گردد.

وی افزود: برای برگزاری این دوره ها وقت زیادی صرف شد تا یک بازوی علمی انتخاب شود که در نهایت دانشگاه امام صادق(ع) برای این کار انتخاب شد  و سیاست گزاری های آن هم توسط  آقای آقا محمدی عضو محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام به انجام رسید.

نادرپور ادامه داد: این دوره های آموزشی بر پایه ۴ سرفصل به تدوین رسید که در وهله اول آموزش های مبنایی بر اساس شناسایی و مطرح کردن چالش ها و مشکلات و موانع و راه حل های برون رفت از آن توسط  مدیران و اساتید به اشتراک گذاشته شود و این کار به یک جریان فکری و در عین حال به زبانی مشترک تبدیل شود.

 مدیرعامل شرکت ره‌آوران فنون پتروشیمی اضافه کرد:دوره های کلاسیک  و کارگاهی و تدریسی در زمینه هایی مانند حاکمیت شرکتی و نظام راهبردی و مباحثی مانند کسب و کار،اصول و کنترل اجرا،اخلاق حرفه ای، ریسک واستراتژی، بازار یابی، ارزش ها، فروش و در نهایت کسب دانش روز و روش ها و آشنایی با تحول دیجیتال و هوش مصنوعی آیتم هایی است که در ستون دوم این دوره های آموزشی در نظر گرفته شده است.

نادرپور با بیان اینکه تشریک مساعی بین مدیران و فعالان ارشد صنعت پتروشیمی و در اختیار قرار دادن تجربیات مختلف از توفیقات و شکست های مختلف در طیف های همکار می تواند دستاوردهای آموزشی مطلوبی در اختیار شرکت کنندگان این دوره های آموزشی قرار دهد گفت: این بخش به عنوان ستون سوم تئوریک مطرح شده، تا بدین طریق تولید کنندگانی که محصولاتی یکجور و یا نزدیک به هم دارند راه حل های خود را به اشتراک بگذارند تا این روش اصلاحات لازم را برای افق های مدیریتی مجموعه های پتروشیمی ترسیم کند.

 مدیرعامل شرکت ره‌آوران فنون پتروشیمی با تاکید بر اینکه همواره در تمام مدل های رشد و توسعه اقتصادی در دهه های گذشته سه سرفصل “سرمایه”، “تکنولوژی” و “توان و سرمایه انسانی” لحاظ شده گفت: اینک تعریف جدیدی به بخش سوم این سه گانه مدیریتی اضافه شده که ما از آن به عنوان “سرمایه انسانی ماهر” یاد می کنیم  و بر این اساس ستون چهارم برگزاری این دوره های آموزشی را بر این شیوه قرار داده ایم که مدیران،هم خود به مهارت های لازم دست یابند و هم نیروهای متخصص و ماهر تربیت کنند و آن را در مجموعه های خود بکار گیرند.

وی همچنین گفت: در شرکت ره آوران فنون پتروشیمی برای  دوره اول که دو روز در ماه است  ۴ گروه ۳۰ نفری تشکیل شده که این ۱۲۰ نفر با علوم روز مدیریتی آشنایی های لازم را پیدا کنند و هم افزایی های مورد نیاز در صنعت پتروشیمی شکل بگیرد و تحت این جلسات هم اندیشی، تجربیات مختلف ارائه شود.

مدیرعامل شرکت ره‌آوران فنون پتروشیمی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با برگزاری این دوره های آموزشی ،تحول قابل اعتنا و اثر بخش حوزه راهبری واحدهای زیر مجموعه گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس به تدریج به الگویی برای دیگر صنایع کشور تبدیل شود تا رشد و توسعه اقتصادی سرعت بیشتری به خود بگیرد.

جانشین پروری باید به یک عادت مدیریتی تبدیل شود

بنا به این گزارش همچنین علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این مراسم اظهار کرد:بر کسی پوشیده نیست که مقوله آموزش،همیشه برای رفع ناآگاهی ضروری بوده است و طبعا برگزاری چنین دوره هایی در صنایع پتروشیمی می تواند یادگیری و آموزش را به یک اصل اساسی مدیریتی بدل کند تا همه انسان ها بدانند از مهد تا دوران کهنسالی و وفات، یاد گیری و آموختن ضرورت انکار ناپذیر زیست بشری است.

وی افزود:پرسش اینجاست که چرا ما دیر متوجه این نکته می شویم که مسائل مختلف با گذشت ده ها سال همچنان غامض و حل نشده باقی مانده و مشخص است که در این راستا کسی پا به میدان نگذاشته چون علم حل اینگونه مسائل باقی مانده، هرگز اخذ نشده و مشکلات همچنان خود را به ما تحمیل می کنند.

آقا محمدی برگزاری این دوره های آموزشی را حرکتی موثر و مبارک عنوان کرد و گفت:امید داریم که این رویکرد همواره تداوم داشته باشد و به صورت مقطعی نباشد و موجب گردد جانشین پروری به یک عادت مدیریتی تبدیل شده تا در صورت کنار رفتن یک مدیر،مدیران جایگزین با همان اسلوب،موفقیت های گذشته را ادامه دهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین افزود: پیشنهاد ما این است که محتوای کلاس های آموزشی به فراخور نیاز ها با تغییرات رویکردی روبرو شود تا از این طریق مدیر مقطوع النسل بوجود نیاید، چون چنین مدیرانی می توانند  صنعت و اقتصاد را با مخاطرات جدی مواجه کنند.

اعتماد متقابل موجب کشف هنر مدیریتی است

این گزارش حاکیست همچنین عبدالعلی علی‌عسگری مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز در این مراسم  گفت:دنیای امروز سرشار از تحولات لحظه ای و در حال تغییر است و شرکت های بزرگ همواره عامل توفیقات اقتصادی کشورها بوده اند  و چنین موفقیت هایی بیانگر این نکته است که مدیران و رهبران ارزشمند شرکت ها،عامل این دستاوردهای عظیم بوده اند و بی شک تربیت چنین مدیرانی در کشور حرکتی بسیار تاثیر گذار و مطلوب خواهد بود.

 وی افزود:این مدیران بزرگ و قیمیتی بوده اند که شرکت های خود و در نهایت کشور خود را رو به ارتقا برده اند تا در رقابت های جهانی رتبه های برتر را از آن خود کنند و چنین مدیرانی باید همواره قدر ببینند وبه آنها اعتماد شود.

علی‌عسگری با بیان اینکه اگر به چنین مدیرانی اعتماد شود آنها هم با اعتماد به نفس بیشتری گام های تحول سازمانی خود را برخواهند داشت، گفت:با چنین رویکردی این روحیه به مجموعه سازمان و یا شرکت القا شده و آن شرکت اثرگذاری بیشتری در میدان رقابت از خود نشان خواهد داد و با تکیه بر همین تفکر است که مقوله آموزش مدیریتی در مجموعه هلدینگ خلیج فارس در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام مسئول از گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان یک  برند معتبر جهانی یاد کرد و گفت: کسب رتبه های برتر گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس در رده بندی های جهانی نشانگر این است که روش های برتر مدیریتی را کشف نموده و از آنها نهایت استفاده را به عمل آورده است و بر این اساس مقوله آموزش جایگاه معتبر تر خود را به همگان بروز می دهد که اینک باعث شده هلدینگ خلیج فارس به یک آبروی جهانی تبدیل شود.

وی گفت: ما باید آخرین متدهای علمی و مدیریتی روز جهان را کشف کنیم و در مجموعه های خود بکار ببندیم تا شاهد رشد روزافزون اقتصادی برای کشور باشیم.

علی‌عسگری در خاتمه سخنان خود تصریح کرد:هنر مدیریت امری فوق العاده تلقی می شود و تنها با دانش صرف نمی توان هنر مدیریتی را به منصه ظهور رساند چرا که هنر مدیریت پدیده ای ترکیبی است  واینک می توان اذعان داشت تربیت مدیران توانا،با مقوله آموزش، در حقیقت کشف گوهرهایی است که اقتصاد کشور را مزین میکند.

عکس:سید ابراهیم حسینی