واحد سوم سومین و آخرین واحد بخش بخاری نیروگاه سیکل ترکیبی پرند مپنا، به دستور رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور وزیر نیرو، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، مدیرعامل گروه مپنا و نیز جمعی از مدیران ارشد صنعت برق کشور در سایت […]

واحد سوم سومین و آخرین واحد بخش بخاری نیروگاه سیکل ترکیبی پرند مپنا، به دستور رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور وزیر نیرو، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، مدیرعامل گروه مپنا و نیز جمعی از مدیران ارشد صنعت برق کشور در سایت نیروگاه، صبح روز پنجشنبه ۲۸ فروردین ماه ۹۹ افتتاح شد.
به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) وبه نقل از مپنا،در این مراسم همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی و عباس علی آبادی مدیرعامل گروه مپنا، از طریق ویدئو کنفرانس خطاب به رییس جمهور به تشریح ویژگی‌های نیروگاه پرند مپنا پرداختند.حائری گفت: امروز از واحدهای بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند به ظرفیت هر یک ۱۶۰ مگاوات بهره‌برداری شد و ظرفیت تولید این نیروگاه به ۱۵۰۳ مگاوات رسید. در این حال ظرفیت کلی شبکه برق کشور نیز به ۸۳ هزار مگاوات رسید.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد: کلیه تجهیزات اصلی نیروگاه پرند توسط شرکت مپنا داخلی‌سازی شده و نیاز به قطعات و تجهیزات خارجی ندارد.
وی افزود:  با بهره‌برداری از واحد‌های بخار نیروگاه پرند، سالانه ۸۵۵ میلیون مترمکعب گاز صرفه‌جویی شده و مزایای محیط زیستی فراوانی نیز به همراه خواهد داشت.
حائری تصریح کرد: همکاران پروژه نیروگاه پرند و گروه مپنا با وجود شرایط بیماری کرونا به صورت شبانه‌روزی کار و فعالیت کردند تا این پروژه به بهره‌برداری برسد و مردم عزیز کشورمان هیچ گونه خاموشی برق نداشته باشند که جای قدردانی دارد.

در این مراسم مدیرعامل گروه مپنا نیز با آرزوی صحت و سلامتی برای آحاد ملت ایران و ملتهای جهان، اظهار کرد: طرح تبدیل نیروگاه های گازی به چرخه ترکیبی از ایده هایی است که توسط وزارت نیرو و گروه مپنا، با انگیزه ملی و در راستای توسعه زیرساخت های کشور همزمان با افزایش سطح بهره وری در حوزه انرژی و اقتصاد، از دیرهنگام پیگیری شده است.

عباس علی آبادی گفت: با تصویب قوانین مربوطه، مدل قراردادهای بیع متقابل با مساعدت ریاست جمهوری، وزارت خانه های نیرو و نفت مبتنی بر  بند ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۲ به عنوان مدل مطلوب مورد توجه قرار گرفت و با اجرای این طرح  و با گسترش و  تکمیل آن در سطح کشور شاهد  تحقق اهداف مهم از جمله
افزایش راندمان از ۳۳ درصد به بیش از  ۵۰ درصد، کاهش قابل توجه آلاینده های محیط زیستی و گازهای گلخانه ای، افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت نیروگاهی بدون نیاز به بسیاری از احداثات جدید، حفظ و توسعه اشتغال در صنایع عظیم نیروگاهی کشور، استفاده از سوخت صرفه جویی شده در مصارف گوناگون و فرصت صادرات برای عملیاتی شدن این طرح گسترده و ملی، خواهیم بود، بر این اساس گروه مپنا با مساعدت وزارت نیرو بعنوان یک سازمان پیشگام با تبدیل سه نیروگاه گازی پرند، عسلویه و فردوسی متعلق به خود، افزایش ظرفیت نامی ۳۰۰۰ مگاوات این نیروگاه ها به ۴۵۰۰ مگاوات را در دستور کار خود قرار داد.
وی خاطرنشان کرد: در هریک از نیروگاه های سه گانه فوق بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان و جمعا بیش از ۲۱۰۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و نیروگاه پرند با موفقیت به اتمام رسیده و دو نیروگاه دیگر  آخرین مراحل احداث خود را سپری می کنند.
علی آبادی تاکید کرد: برای تامین مالی این پروژه ها، گروه مپنا  از هیچ  تسهیلات دولتی بهره نبرده و علیرغم وجود تنگناهای شدید مالی تمامی اهداف فوق الذکر را  نیز محقق نموده است. به این آمار میتوان نیروگاه، غرب کارون، گل گهر سیرجان و همچنین مجموعه ای از مزارع بادی و آب شیرین کنها جمعا به ارزش بیش از دو میلیارد دلار را اضافه کرد.
وی در عین حال گفت: برخی پروژه های افزایش ظرفیت تولید برق کشور ضمن استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، تجهیزات خود را از خارج از کشور تامین نموده اند و این در حالی است که ظرفیت های گروه مپنا با کیفیت برتر و هزینه کمتر می توانست برای آن پروژه ها به کار گرفته شود.
مدبرعامل گروه مپنا خطاب به رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بیع متقابل بر پایه تحویل سوخت صرفه جویی شده به میزان سرمایه گذاری انجام شده مدلسازی شده است که متاسفانه پاسخ به تعهدات قراردادی حوزه کارفرمائی هنوز به نحو مقرر میسر نشده و صرفا در سال گذشته مبلغی معادل ۳۱۵ میلیارد تومان در قبال ۷۰۰۰ میلیارد تومان، یعنی معادل  ۴٫۵% به این نیروگاه پرداخت شده است و در سال جدید مالی نیز نشانی از انجام تعهدات قراردادی در این پروژه ها در ردیفهای بودجه ای مشهود نیست. اگر مسیر اجرای تعهدات روشن و بر پایه قراردادهای موجود عمل شده بود، ما امروز شاهد اجرای تعداد بیشتری از پروژه های مشابه از محل بازگشت سرمایه بودیم.
وی از ریاست جمهور تقاضا کرد تا با دستور موکد خود در جهت حل این معضل، سرمایه گذاران را در این زمینه امیدوار کند تا روند اجرای طرح ها با سرعتی مناسب تر دنبال شود.
دکتر علی آبادی با تشریح ویژگی های نیروگاه پرند گفت: نیروگاه چرخه ترکیبی پرند با ظرفیت نامی و نهایی  ۱۵۰۳ مگاوات شامل شش واحد گاز از نوع V94.2 که سه واحد آن به آخرین محصول کلاس  E  در مقیاس جهانی ساخت گروه مپنا ارتقاء داده شده است، شش دستگاه بویلر بازیاب، سه واحد توربین بخار، سه مجموعه سیستم خنک کن اصلی از نوع ACC، تجهیزات جانبی سامانه کنترلی بومی MAPCS که برای اولین بار در نیروگاه های سیکل ترکیبی اجرا شد و کشور را از سامانه های پر خطر و معمولا وارداتی از خارج از کشور بی نیاز کرد. همچنین سیستم تحریک بومی MAPEX  و پست های بلافصل برق ۲۳۰و۴۰۰ کیلو ولت است که عمده تجهیزات این نیروگاه با تکیه بر دانش و تخصص داخلی در گروه مپنا ساخته شده است.
وی افزود: با توجه به اهمیت تامین برق پایدار در استان تهران و نقش بی بدیل نیروگاه پرند در پایتخت و همچنین مسائل محیط زیستی، عملیات توسعه بخش بخار و تبدیل نیروگاه گازی به چرخه ترکیبی در قالب قرارداد بیع متقابل با وزارت نیرو و شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق  از سال ۹۳ آغاز شده و درسالهای ۱۳۹۶ و ۹۷ به ترتیب اولین و دومین واحد بخار راه اندازی و در آغاز سال ۹۹ نیز سومین واحد آن به مدار تولید وارد شده است. با تکمیل بخش بخار، راندمان کل نیروگاه از محدوده ۳۳ درصد به بیش از ۵۰ درصد که با احتساب ارتقاء راندمان توربینهای گازی با فناوری جدید گروه مپنا، راندمان به بیش از ۵۳ درصد افزایش یافته است و با افتتاح این طرح ظرفیت ۴۸۰ مگاوات برق، بدون مصرف سوخت اضافی به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده است. در این راستا با کاهش مصرف سوختهای فسیلی برای تولید این میزان برق، تولید گازهای گلخانه‌ای نیز کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت، بگونه ای که با اجرای این طرح در نیروگاه پرند سالیانه از هدر رفت معادل ۸۵۵ میلیون لیتر سوخت مایع (گازوییل) و نیز از تولید ۴/۲ میلیون تن CO2  جلوگیری می شود. همچنین با اجرای سیستم خنک کاری جدید و نیز استفاده از پساب شهر پرند مصرف آب نیروگاه از ۴۶ لیتر بر ثانیه آب شرب به ۵/۴ لیتر بر ثانیه پس آب کاهش یافته است که گامی بزرگ در راستای  ایفای مسئولیتهای اجتماعی  شرکت گروه مپنا و وزارت نیرو در حفظ محیط زیست کشور است.
مدیرعامل گروه مپنا یاداور شد: پروژه توسعه بخش بخار نیروگاه پرند، اولین پروژه به روش قرارداد بیع متقابل در تبدیل نیروگاههای گازی به چرخه ترکیبی در کشور است و گروه مپنا، در ایفای رسالت توسعه ای خود و در راستای اهداف اقتصاد ملی، در حوزه اقتصادی و مالی نیز با پرهیز از الگوی مسلط بانک-محور، و ممانعت از تحمیل فشار مضاعف بر نظام بانکی مبتلا به تنگناهای مالی، در فرایندی متفاوت و بدیع تجهیز منابع مالی برای پروژه های توسعه ای خود را با اتکا به بازار سرمایه و از طریق مشارکت یکایک شهروندان و بخش خصوصی در توسعه ملی به پیش برده است. این اقدام با روشهای متداول انجام این پروژه ها که نوعا با تکیه بر منابع صندوق توسعه ملی انجام می شود، با فاصله زیادی در راستای اهداف استراتژیک کشور و اقتصاد مقاومتی است، در این راستا، گروه مپنا نه تنها نخستین منتشر کننده اوراق صکوک پروژه بلکه پیشتاز توسعه پروژه های زیربنایی با اتکا به صندوق های سرمایه گذاری پروژه (ETF) بوده است. این رویکرد ضمن پرهیز از ایجاد تعهد ناقض استقلال برای کشور در مقابل موسسات خارجی تحت عناوین مختلف، و با آزاد ساختن منابع محدود دولت، صندوق توسعه ملی، و نظام بانکی برای اشتغال در دیگر فرصتهای سرمایه گذاری در کشور (خاصه برای بنگاه های کوچک و متوسط)، صرفا مبتنی بر منابع داخلی و با جمع آوری مبالغ معتنابهی از نقدینگی بخش خصوصی که منجر به کاهش فشارهای تورمی تبعی میشود، توسعه ظرفیتهای داخلی، انتفاع بالقوه کلیه شهروندان از منافع توسعه، تقویت بازار سرمایه، معرفی روشهای جدید تامین مالی، و .. دموکراتیک ترین، شفاف ترین و کارآمد ترین روش تامین مالی پروژه را برای پیشبرد طرحهای زیربنایی بکار گرفته است.
وی در ادامه گفت: این روش را باید به عنوان انقلابی نوین در مدیریت ترکیبی صنعت-اقتصاد دانست و به نحو مقتضی همه طرح های مشابه چه در حوزه نیروگاه سازی و چه در سایر حوزه ها را تشویق نمود تا از این روشها که منافع ملی آن فراگیر است استفاده نمایند.انرژی تولید شده واحدهای بخار در انتهای سال ۱۳۹۸ معادل۲٫۸۳۵٫۳۴۴٫۶۵۰ کیلووات ساعت ( با نرخ منطقه حدود ۲۸۰ میلیون دلار) و سوخت مایع صرفه‌جویی شده تا انتهای سال ۱۳۹۸ برابر با ۸۹۱٫۵۲۶٫۴۶۹ لیتر (با نرخ منطقه حدود ۴۵۰ میلیون دلار) بوده است.
دکتر علی ابادی تصریح کرد: گروه مپنا با ارائه راه حلهای بدیع تلاش مینماید به عنوان دستگاه حل مساله با تمامی توان  در خدمت اهداف والای کشور در توسعه  زیرساخت ها و اعتلای نام ایران عاشقانه و صادقانه به خدمت خود ادامه دهد.
رئیس جمهور نیز در مراسم افتتاح همزمان چندین طرح بزرگ صنعت آب و برق استان تهران از جمله نیروگاه سیکل ترکیبی پرند مپنا گفت: دولت، شرکتهای خصوصی، لحظه ای از تلاش و فعالیت در مسیر سازندگی کشور باز نخواهند ماند
حسن روحانی روز پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹ و پس از افتتاح نیروگاه پرند گفت: افتتاح این طرح و همچنین افتتاح طرح هایی دیگر به ارزش ۵۰ هزار میلیارد تومان صرفا در حوزه وزارت نیرو تا پایان امسال، حاوی این پیام است که همه برای ساختن ایران در حال تلاش و کار هستند.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: وزارت نیرو امسال پروژه‌های بسیار مهمی را تا پایان سال در دست افتتاح دارد که امیدواریم سال افتتاح‌های بزرگ تا پایان سال باشد.
خوشحالم امروز در سال ۹۹ به صورت ویدئو کنفرانسی، اولین افتتاح بزرگ را انجام دادیم که ارزش این پروژه‌هایی که امروز افتتاح شد، ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده و کار بزرگی است و امیدوارم به همین صورت تا پایان سال ادامه پیدا کند می‌دانیم الان کارکردن آسان نیست؛ باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و از ماسک و ضدعفونی‌ها استفاده کرد؛ اما در عین حال این مسیر تولید ان‌شاء الله به خوبی ادامه پیدا می‌کند و این اولین قدم مهمی است که در ماه فروردین به ملت ایران عرضه می‌کنیم و ان‌شاء الله امیدوارم هر هفته شاهد افتتاح‌های مهم چه در بخش وزارت نیرو و چه در بخش وزارتخانه‌های دیگر باشیم.
وی تصریح کرد: مردم ما کاملاً بدانند گرچه امسال، سال سختی است و همانطوری که بارها گفتم با ۲ ویروس در حال جنگ هستیم؛ با ویروس تحریم و با ویروس کرونا؛ اما در عین حال همه تلاش‌مان را بکار می‌گیریم که سختی مردم را بکاهیم و مردم ما علی‌رغم اینکه سال سختی است، بتوانند به طور نسبتاً مطلوب زندگی را بگذرانند؛ امسال برای همه دنیا سال سختی است و برای ما سختی مضاعف دارد.
خوشحالم که امروز اولین قدم را در بخش افتتاح و تولید پروژه‌ها برداشتیم و این روند تا پایان سال ادامه خواهد یافت و مردم عزیز مطمئن باشند که همه اعضای دولت، شرکت‌ها، نهادها و همه بخش‌ها اعم از خصوصی، دولتی و عمومی لحظه ای نیست که فعالیت خودشان را متوقف کرده باشند یا متوقف کنند؛ با همه پروتکل‌های بهداشتی، فعالیت خودشان را ادامه می‌دهند.
شایان ذکر است، مدیرعامل گروه مپنا به سوالات رییس جمهور در زمینه ویژگی های نیروگاه سیکل ترکیبی پرند مپنا و نیز مزایای نیروگاه های سیکل ترکیبی نسبت به گازی پرداخت که مورد استقبال و توجه رییس جمهور قرار گرفت.

  • منبع خبر : مپنا