تا وقتی مردم و دولت عراق بخواهند، در این کشور خواهیم ماند
تا وقتی مردم و دولت عراق بخواهند، در این کشور خواهیم ماند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با یک شبکه عربی مدعی شد، نیروهای آمریکا تا زمانی که مردم و دولت عراق خواهان باقی ماندن آنها هستند، در خاک عراق خواهند ماند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه قطری «الجزیره»، […]

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با یک شبکه عربی مدعی شد، نیروهای آمریکا تا زمانی که مردم و دولت عراق خواهان باقی ماندن آنها هستند، در خاک عراق خواهند ماند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه قطری «الجزیره»، در ارتباط با گفت‌و‌گوی راهبردی میان عراق و آمریکا توضیحاتی ارائه کرد.

گفت‌وگوهای راهبردی بین بغداد و واشنگتن از روز پنجشنبه به صورت ویدیو کنفرانس آغاز شد. طبق اخبار منتشره قرار است در این گفت‌و‌گوها روابط دو جانبه عراق و آمریکا باز ترسیم شود.

سخنگوی وزارت خارجه آرمریکا با «دلگرم‌کننده» خواندن این گفت‌و‌گوها مدعی شد:‌ «به هیچ عنوان به دنبال حضور نظامی دائم در عراق نبودیم. ما می‌خواهیم روابط خود را با عراق بهبود ببخشیم. ما مهمان عراق هستیم».

مورگان اورتاگوس در ادامه ادعا کرد:‌ «وظیفه ما ریشه‌کن کردن کامل داعش است. ما یک دست‌آورد فوق‌العاده داشتیم؛ این دست آورد از بین بردن خلافت سازمان داعش طی چند سال گذشته بود».

اورتاگوراس در ادامه با اشاره به اینکه تهدید داعش کماکان وجود دارد؛ مدعی شد که آمریکا پایبند به از بین بردن کامل این سازمان است.

وی همچنین گفت که روابط آمریکا با عراق بایستی وارد «مرحله جدیدی» شود. او مدعی شد که عراق وارد مرحله‌ پیچیده‌ای شده و دموکراسی در این کشور نیز در حال پیچیده‌تر شدن است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه ادعا کرد که آمریکا در روابط خود با عراق تنها به ارتباطات امنیتی و نظامی فکر نمی‌کند بلکه به دنبال به ثبات رساندن دموکراسی در این کشور و همچنین ایجاد فضایی مثبت برای سرمایه‌گذاری در آن است.

اورتاگوراس در پایان ادعا کرد: «تا وقتی که مردم و دولت عراق از ما می‌خواهند در این کشور باشیم، در آنجا خواهیم ماند».

این اظهارات در حالی است که پارلمان عراق، دو روز پس از ترور شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و شهید «ابومهدی المهندس» نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق و تنی چند از همراهانشان در اقدام تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد در تاریخ پانزدهم دی ماه سال ۱۳۹۸، طرح اخراج نیروهای خارجی از عراق را تصویب کرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس