تأکید سفیر ایران بر تقویت همکاری‌ها با برزیل برای جبران خسارات اقتصادی ناشی از کرونا
تأکید سفیر ایران بر تقویت همکاری‌ها با برزیل برای جبران خسارات اقتصادی ناشی از کرونا

سفیر ایران در برازیلیا در شصتمین سالگرد گشایش ساختمان سفارت ایران در این شهر، بر تقویت همکاری‌های ایران و برزیل برای جبران خسارات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا تأکید کرد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم گرامیداشت شصتمین سالگرد گشایش ساختمان سفارت ایران در برازیلیا به عنوان اولین […]

سفیر ایران در برازیلیا در شصتمین سالگرد گشایش ساختمان سفارت ایران در این شهر، بر تقویت همکاری‌های ایران و برزیل برای جبران خسارات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم گرامیداشت شصتمین سالگرد گشایش ساختمان سفارت ایران در برازیلیا به عنوان اولین کشوری که سفارت خود را از ریودوژانیرو در ۱۷ خرداد سال ۱۳۳۹ برابر با ۷ ژوئن ۱۹۶۰ به پایتخت جدید منتقل کرد، با ابتکار سفارت جمهوری ایران در برازیلیا، مقامات منطقه فدرال پایتخت و با ارتباط تصویری مستقیم با سفارت برزیل در تهران و مشارکت اتاق مشترک بازرگانی ایران و  برزیل در پایتخت‌های ۲ کشور برگزار شد.
در این مراسم که به جهت محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و رعایت ملاحظات بهداشتی تنها با حضور عده معدودی از مهمانان برزیلی و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، خانم «آنا کریستینا کوبیتچک»، تنها نوه «ژوسلینو کوبیتچک» رئیس جمهور فقید و صاحب نام برزیل که مراسم گشایش سفارت در شصت سال پیش با حضور وی انجام شده بود، بر دوستی و همبستگی ۲ ملت ایران و برزیل تاکید کرد.

وی همچنین خواستار آن شد که بنیاد ملی کوبیتچک به صورت جداگانه این رویداد را در برنامه‌های آتی مورد توجه و تجلیل قرار دهد.

رودریگو آزردو سفیر برزیل در تهران و هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل از تهران و در ارتباط تصویری به این رویداد پیوستند.
حسین قریبی سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل نیز طی سخنانی با مهم خواندن فرصت زنده نگهداشتن این رویداد بین ۲ ملت و کشور ایران و برزیل و تاکید بر اینکه گشایش سفارت ایران به عنوان اولین سفارت در پایتخت جدید برزیل در سال ۱۹۶۰ میلادی رویدادی مهمی برای این شهر بوده است، استفاده از این فرصت‌ها برای تقویت گفت‌وگو، همکاری و همبستگی بین ۲ ملت و کشور را مسئله‌ای حائز اهمیت توصیف کرد.

سفیر ایران همچنین گفت که ۲ کشور و ملت در مناطق خود تحت تاثیر صدمات انسانی و اقتصادی ناشی از کرونا قرار گرفته‌اند و در این شرایط افزایش همکاری بین ۲ کشور برای جبران خسارات اقتصادی به طرفین ضروری است.

قریبی با اشاره به روابط دیپلماتیک ۱۱۷ ساله ایران و برزیل، روابط ۲ کشور را همواره دوستانه و مبتنی بر احترام متقابل توصیف کرد که بایستی در همین مسیر پیش برود.
«رودریگو دی آزردو سانتوس» سفیر برزیل در تهران نیز ضمن ارزشمند خواندن ابتکار سفارت جمهوری اسلامی ایران در برازیلیا در برگزاری جشن شصتمین سالگرد گشایش ساختمان سفارت ایران در پایتخت این کشور گفت: روابط دوستانه ۲ کشور همواره در مسیر تقویت و تامین منافع ملی بر اساس احترام متقابل پیش رفته است و ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد که باید مورد بهره برداری قرار گیرد.

آزردو همچنین از برگزاری جشن شصتمین سالگرد ارتقای سطح روابط سیاسی برزیل با ایران به سطح سفارت در مهر ماه سال آینده خبر داد و ابراز امیدواری کرد پس از بهبود شرایط کرونایی، تبادل هیأت‌های بازرگانی و اقتصادی بین طرفین مورد توجه قرار گیرد.
در این مراسم همچنین «آلوسیو» کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال برزیل و بازیکن صاحب نام باشگاه‌های مطرح جهان به نمایندگی از جامعه ورزشی برزیل حضور داشت.
لازم به ذکر است که با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و عدم امکان تجمع با تعداد بالا، شخصیت‌های مطرح برزیلی با ارسال پیام های ویدئویی شصتمین سالگرد گشایش سفارت ایران را تبریک گفتند.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس