حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران صبح امروز در ستاد ملی مدیریت مبارزه با کرونا گفت: تصمیماتی که در جلسه قبل برای فاصله گذاری هوشمند که یکی از برنامه های فاصله گذاری هوشمند شروع کسب و کارهایی که کم ریسک  برای استانها به جز تهران که این کار از دیروز شروع شده است. به گزارش پایگاه […]

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران صبح امروز در ستاد ملی مدیریت مبارزه با کرونا گفت: تصمیماتی که در جلسه قبل برای فاصله گذاری هوشمند که یکی از برنامه های فاصله گذاری هوشمند شروع کسب و کارهایی که کم ریسک  برای استانها به جز تهران که این کار از دیروز شروع شده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ،وی ادامه داد: در این راستا به وزارت بهداشت و درمان با اصناف هماهنگ کردند که هر صنفی که می خواهد شروع کند و فعال شود وارد آن سامانه شود و در آن ثبت نام کند و کد مربوطه دریافت کند و همیشه وزارت بهداشت و درمان از طریق این سامانه با آنها مرتبط باشد.

*آغاز کسب و کارهای کم‌ریسک از شنبه در تهران

روحانی با تاکید بر اینکه اکثریت افراد این کد را دریافت کردند و در ارتباط بودند اما ممکن است افرادی جا مانده باشند یا هنوز این ارتباط با این سامانه برقرار نشده باشد، اظهار داشت: تمام افرادی که کسب و کار خود را از دیروز آغاز کرده اند در همین هفته به سامانه مراجعه و به آن متصل شوند.

روحانی تصریح کرد: قرار شد در پایان این دوره افراد و بنگاه‌هایی که در این زمینه خوب فعالیت کردند دارای امتیاز باشند و امتیاز آنها هم به صورت خاصی مشخص شود و تابلویی به آنها ارائه شود که مردم بدانند که کدام یک از مغازه‌ها و بنگاه‌ها و کسب و کارها بیشتر برای سلامت مردم و جامعه تلاش کردند و این مسیر ادامه پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه قرار شد برای کسب و کارهای پر ریسک هم اقداماتی می شود، گفت: از شنبه سی‌ام فروردین کسب و کارهای کم ریسک طبق پروتکل کارهایشان آغاز می شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه وسائل نقلیه در حمل و نقل عمومی تنها به تعداد صندلی می تواند مسافر سوار کنند گفت: بنابراین مصوبه‌ای که در کمیته اجتماعی امنیتی تصویب شد و اینجا هم مورد تایید است و همه موارد برهمین مبنا اجرا خواهد شد.

* توصیه این است مردم در تهران بیشتر از وسائل شخصی و تاکسی استفاده کنند

روحانی تاکید کرد: در تهران و شهرهای بزرگ به خاطر کم بودن وسایل نقلیه، توصیه این است مردم در تهران بیشتر از اسنپ، وسائل شخصی و تاکسی استفاده کنند. استفاده از اتوبوس های بین شهری در داخل شهر و خرید اتوبوس برای حمل و نقل از برنامه های دولت در طرح فاصله‌‌گذاری اجتماعی است.

وی بیان کرد: در مرحله اول قرار شد وزارت راه اتوبوس‌های بین شهری را در اختیار تهران و کلان شهرها بگذارد. در مرحله دوم اگر اتوبوس‌هایی که مثلا در تهران ۵۰۰ مورد و استان‌ها دیگر هم مجموعا ۱۵۰۰ مورد نیاز است، اگر بتوانند اتوبوس داخلی و خارجی را تا پایان ماه اردیبهشت به خدمت بگیرند و تحویل داده شود، دولت حاضر است در این زمینه کمک کند. مخصوصا در قسط اول که با پرداخت آن، اتوبوس آماده می‌شود، دولت کمک می‌کند؛  قرار شد وزارت کشور این موارد را بررسی کند و بگوید تا اقدامات را انجام دهیم.

وی بیان داشت: هر وسیله نقلیه عمومی که می‌خواهد فعالیت کند، حالا اتوبوس مترو و یا هر چیز دیگری که باشد باید ضدعفونی شود. آغاز کار ضدعفونی شود و پایان کار هم ضدعفونی شود. رانندگان باید از ماسک و دستکش استفاده کنند و مسافران هم باید به تعداد صندلی سوار شوند.

*اگر شرایط کشور مانند امروز باشد اجتماعی حضوری مذهبی در ماه رمضان نداریم

رئیس جمهور اظهار داشت: موضوع دیگر مطرح شده در نشستمساله اجتماعات در ماه رمضان بود، تصمیم گیری در این خصوص برای جلسه آینده خواهد بود؛ مردم در مساجد و اماکنی مانند مسجد و حسینیه، مراسم تبلیغی، عبادی، دعا و قرآن‌خوانی داشتند.اگر شرایط کشور مانند امروز باشد قاعدتاً اجتماعی حضوری مذهبی در ماه مبارک رمضان نخواهیم داشت و این زحمت را باید صدا و سیما و شبکه‌های اجتماعی مجازی برعهده بگیرند و مردم از این‌ها استفاده کنند. اگر هم تحولی رخ بدهد در جلسه آینده تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کنیم.

روحانی خاطر نشان کرد: اصول وزارت بهداشت مهم و بر مبنای آن اصول است که کسب و کاری راه می‌افتد یا نمی‌افتد. یکی از اصول، ظرفیت خود وزارت بهداشت از حیث تخت بیمارستانی، نیروی انسانی، پزشک، پرستار، تنخواه ویژه و دستگاه تنفس مصنوعی است.

رئیس جمهوری اضافه کرد: این امکانات محدود است و این در همه تصمیم گیری‌ها این مبنای کار ما است. مبنای دیگر، توانمندی وزارت بهداشت از حیث آزمایشگاه‌ها و قدرت و توانایی انجام تست است. وزارت بهداشت باید بتواند  تست‌های مورد نیاز را انجام دهد و امکان تست باید در وزارت بهداشت وجود داشته باشد.

وی بیان داشت: اگر فردی به کرونا مبتلا بود باید نزدیکان وی شناسایی شود، آنهایی که در روزهای قبل با بیمار در تماس نزدیک بودند و احتمالا آنها نیز آلوده شده‌اند شناسایی شوند و باید این توانمندی وجود داشته باشد.

روحانی گفت: در استان زنجان ۱۸ درصد مبتلا بوده‌اند و با بررسی افراد در تماس با بیمار مشخص شده است که ۲۱ درصد افراد در تماس هم مبتلا شده‌اند که این توانمندی شناسایی برای ما مهم است. آمار وزارت بهداشت باید نشان دهد که روند بیماری نزولی است اگر روند در حال صعودی است جای نگرانی است و این نگرانی هم بحق است. این چهار اصل را وزرات بهداشت و درمان را مد نظر قرار می دهد و بر اساس همین مبانی اقدام می‌کند.

وی بیان داشت: اگر برای کسب و کار شرایط سخت در نظر گرفته شده است و تاکید داریم که این اصول باید رعایت شود همه این‌ها بر اساس آن است که با چهار اصل بهداشت و درمان در مسیر صحیح حرکت کنیم و به نقاط قابل تحمل و قابل قبول در نهایت به نقطه مطلوب برسیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: آمار وزارت راه و شهرسازی از اواخر اسفند تا هفته دوم فروردین ۹۹ نشان می‌دهد در زمانی که هیچ الزام و فشار و سخت‌گیری در ترددها نداشتیم با زمانی که سخت گیری‌ها بیشتر شد در عمل مردم فاصله چندانی مشاهده نمی‌شود.

روحانی گفت: وقتی حقایق و موارد با زبان ساده برای مردم بیان می شود و آنها متوجه می‌شوند برای سلامت و جامعه اموری لازم است عمل می‌کنند نیاز به سخت گیری ندارد و به بگیر و ببند ندارد. این  آمار نشان می‌دهد ما مردمی با  فرهنگ بالا داریم.

وی ضمن اشاره به اینکه از مردم تقاضا می‌کنم در این مرحله  هم که در شهرستان‌ها و استان‌ها به جز استان تهران اجرایی شده است و کسب و کارهای کم ریسک فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، اصول بهداشتی را رعایت کنند، گفت: رفت و آمد مردم در جامعه در شرایط جدید همچنان در حد ضرورت باشد و مراجعه آنها به فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و محل کسب.

وی با بیان این که همانطور که پرستار، پزشک و تمام کادردرمانی ما شبانه روز به مردم رسیدگی و  فداکاری کردند گفت: دیگران هم در حد خود فداکاری کردند البته آنجا بیمارستان است و خطر جانی است و آنها فداکاری بزرگ تری کردند.

رئیس جمهور اظهار داشت: اما افراد دیگری هم بودند که فداکاری زیادی کردند. رانندگان آنچه مورد نیاز از لحاظ مواد غذایی بوده است را از بندر یا بنادر به مقصد رساندند و این آمار جالبی بود که امسال نسبت به سال گذشته از لحاظ تناژ ۱۶ درصد این ایام بار بیشتر آمده است و تردد کامیون‌ها نسبت به سال گذشته ۹ درصد اضافه شده است. علیرغم همه این سختی‌ها بارها به مقصد رسیده و فعالیت در حمل و نقل، بانک‌ها، بیمه، نفت، گاز و آب و همه خدمات به خوبی انجام گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: این روزها برخی کشورها در صادرات مواد غذایی مثل گندم دارند خساست به خرج می‌دهند که آن هم می تواند به ۲ دلیل باشد؛ یا این که از سختی برای کشور خود می‌ترسد یا این که بخواهد گرانتر بفروشد.

*ذخایر کشور از همیشه بیشتر و بهتر است

رئیس جمهور بیان داشت: اما شرایط ما به گونه‌ای است که ذخایر کشور از همیشه بیشتر و بهتر است و کشاورزان هم کار بزرگی انجام دادند که دست همه آنها را می بوسیم که ان‌شاء الله تولید گندم امسال بیشتر از سال قبل است. تولید محصولات دیگر هم از سال قبل بهتر است و این به معنای تلاش و کوشش همگانی است.

وی ادامه داد: در بخش صنعت هم شرایط ما خوب است. آخرین آماری که بانک مرکزی اعلام کرده در سه ماهه آخر سال ۹۸ بخش صنعت بیش از ۶ درصد به سه ماهه آخر ۹۷ رشد داشته است که این رشد به معنای این است که کار و تلاش ادامه داشته است البته شاید این روزها به دلیل ویروس کرونا دچارمشکل شده است اما از این روزهای سخت عبور می‌کنیم و امیدواریم شرایط آینده شرایط بهتری باشد که مشکلات جبران شود.

* ۶ هزار نفر از طلاب و اساتید در مقابله با کرونا مشغول کمک هستند

روحانی تصریح کرد: ما با کمک و همراهی یکدیگر می‌توانیم به موفقیت برسیم و تا امروز هر چه موفقیت داشته باشیم به خاطر همراهی و از خودگذشتگی‌ها بوده است.در خانه ماندن و تعطیل بودن کسب و کار و ماندان دانش آموزان در منزل سخت است اما چاره‌ای نیست باید تحمل کرد تا بتوانیم با کمک یکدیگر از این ویروس خطرناک به خوبی عبور کنیم.

رئیس جمهور گفت: از بس این ویروس چموش و ناشناخته است کسی جرات نمی‌کند درباره آینده این ویروس حرف بزند، همه با دغدغه و لکنت زبان حرف می‌زنند.از همه نیکوکاران بزرگ کشور تشکر می‌کنم، امروز در کشور کار بزرگی انجام می‌شود.

وی بیان داشت:  کار بزرگی در کشور دارد انجام می‌گیرد. آقای اعرافی گزارشی از حوزه علمیه قم، طلاب دادند که ۶ هزار نفر از طلاب و اساتید در مسیر مقابله با کرونا و خدمات به مردم مشغول فعالیت و کمک هستند. نیکوکاران ما در همه جا فعال هستند و این کارشان بسیار ارزشمند است.

* تنها در ۲۳ مرکز نگهداری سالمندان و معلولین کرونا مشاهده شده

رئیس جمهور در مورد نگهداری سالمندان و معلولین  گفت: ۸۷۵ مرکز نگهداری سالمندان و معلولین داریم که از این تعداد ۲۳ مرکز کرونا مشاهده شده است و بقیه پاک هستند. از کل معلولین و سالمندان، ۳۵ نفر به دلیل کرونا از دنیا رفتند که اکثر آنها بالای ۸۰ سال سن دارند.

وی ادامه دارد: کل فوتی‌ها در بخش سالمندان و معلولین در اسفند سال ۹۸ با اسفند ۹۷ یکی است یعنی اضافه نشده است. در فروردین امسال از این جمعیت ۴۹ هزارنفری در این ماه که ماه سختی هم بود کل فوتی‌ها ۵۲ نفر بوده است و سال ۹۸ مشابه همین ایام ۱۶۵ نفر فوتی داشته است علیرغم مشکلات تعداد فوتی بسیار کاهش داشته است که معنای آن رسیدگی است.

*ما در مبارزه با کرونا بهتر از اروپا عمل کردیم

وی خطاب به اروپا و آمریکا گفت: فاصله بسیار زیادی در این گزارش‌ها نسبت به وضع ایران با اروپا وجود دارد. مثلا تعداد افراد فوتی‌مان بسیار کم و ۷ درصد بوده و در برخی کشورهای اروپایی این میزان، ۲۲ درصد بود. برخی از این مقایسه خوششان نمی‌آید که بگوییم وضع ما از اروپا بهتر است.  ما در مبارزه با کرونا بهتر از شما( اروپا) عمل کردیم، علت آن مردم، مجاهدت کادر پزشکی، صدا و سیما، نیروهای مسلح، فضای مجازی، هنرمندان است، دلیل این امر این است که همه در کنار هم هستیم و دست به دست هم دادیم  اما شما ندادید.

وی بیان داشت: ما ویروس کرونا داریم شما هم دارید، ما ویروس بدتر از کرونا داشتیم و داریم که شما ندارید و آن تحریم است. ما ویروس تحریم داشتیم و کرونا هم به آن اضافه شد. اما مردم ما همدیگر را کمک کردند و دست هم را گرفتند و این برای همه ما جای افتخار دارد. وضع ما در مقابله با این بیماری نسبتا خوب و در مقایسه با برخی کشورها بهتر است و اگر بخواهید ناراحت شوید بشوید چاره ای نیست. خودتان با مردم ایران تماس بگیرید و بفهمید در شرایط ما با شرایط شما چقدر فاصله وجود  دارد.

* موفق شدیم ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلون دلار را از لوکزامبورگ آزاد کنیم

وی ادامه داد: موفقیت خوب این روزها آنجایی است حقوق‌دانان، وزارت خارجه و بانک مرکزی توانستند پول بلوکه شده ما در لوکزامبورگ را پس بگیرند. آمریکایی‌ها ظلم عظیمی به ما می‌کنند وام می خواهیم بگیریم کارشکنی می‌کنند؛ با اینکه خودشان گرفتار این ویروس هستند و از مشکلات ما به خوبی خبر دارند اما هر روز بر فشارهای خود می‌افزایند و این کار غیرانسانی و ضد بشری در تاریخ آنان برای همیشه ثبت شده است و می‌ماند.

روحانی افزود: در همین سختی‌ها حقوق دانان، بانک مرکزی و وزارت خارجه در یک مبارزه حقوقی موفقیت خوبی به دست آوردند و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در لوکزامبورگ که آمریکایی‌ها آ ن را توقیف کرده بودند و روی آن دست گذاشته بودند را چند روز قبل آزاد کردند. این کار حقوق‌دانان ما در این شرایط سخت برای آزاد کردن پولی که حق ملت و مردم ایران و متعلق بانک مرکزی است،   انجام شد.

روحانی تاکید کرد: از امروز تردد بین شهرستان ها در استانها به طور کامل آزاد است و بین استان ها از روز اول اردیبهشت این ترددها آزاد می شود.

  • منبع خبر : فارس