یک تحلیلگر آمریکایی با اشاره به حمله موشکی تلافی جویانه ایران علیه پایگاه نظامی آمریکا، گفت: تصور می‌کنم کشوری که توانست ایده برتری فناوری و دفاع موشکی آمریکا را خرد کند، ایران است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) “جیمز کری” تحلیلگر سیاسی آمریکایی در مصاحبه با تسنیم، ضمن اشاره به حمله موشکی ۸ […]

یک تحلیلگر آمریکایی با اشاره به حمله موشکی تلافی جویانه ایران علیه پایگاه نظامی آمریکا، گفت: تصور می‌کنم کشوری که توانست ایده برتری فناوری و دفاع موشکی آمریکا را خرد کند، ایران است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) “جیمز کری” تحلیلگر سیاسی آمریکایی در مصاحبه با تسنیم، ضمن اشاره به حمله موشکی ۸ ژانویه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه یک پایگاه نظامی آمریکا در عراق به تلافی ترور سردار قاسم سلیمانی و همراهانش، گفت: سامانه دفاع موشکی آمریکا یک شوخی است. یک فریب کامل. ما مطالعاتی داریم که از نخستین جنگ خلیج فارس آغاز شده و این مطالعات نشان می‌دهد که اکثر سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت آمریکا در رهگیری موشک‌های اسکاد عراق ناکام بوده است. با این حال، آمریکا همچنان به فروش این سامانه‌ها به متحدانش ادامه می‌دهد، با این تضمین که این سامانه‌ها قادر به متوقف کردن اکثر تهدیدات وارده هستند.

متن کامل این مصاحبه را ملاحظه می‌فرمایید:

تسنیم: روز ۸ ژانویه، نیروهای مسلح ایران حملات موشکی را علیه یک پایگاه آمریکایی در غرب عراق به تلافی ترور سردار قاسم سلیمانی انجام دادند. نظر شما درباره این حمله چیست؟

کری: تصور می‌کنم این حمله مایه شرمساری برای آمریکا بود ولی به هیچ وجه این مساله قابل قبول نیست که بگوییم دولت ترامپ از اقدام تلافی جویانه ایران اطلاع نداشته است. فکر می‌کنم آمریکا خوش شانس بوده که این یک عملیات محدود نظامی بوده است زیرا این همان چیزی بود که آنها انتظار داشتند. هیچ راهی وجود نداشت که ایران به دنبال تلافی ترور سردار سلیمانی نباشد، آن هم در شرایطی که مشاوران نظامی ترامپ به وی گزینه حمله به کاروان سردار را در فرودگاه بغداد ارائه کردند. در حالی که ایالات متحده احتمالا فکر کرده است که این اقدام آنها را امن کرده است ولی من فکر نمی‌کنم که ترامپ نقش سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس و سایر نیروهای حشد شعبی عراق در شکست داعش را به حساب آورده باشد.

حتی کُردها که اساسا متحد آمریکا به شمار می‌روند، با حضور نظامی آمریکا در عراق مخالفت کردند و ادامه حضور آمریکا در این کشور را مایه شرمساری دانستند. اکنون شاهد واکنش آمریکا هستیم که سعی می‌کند بهانه‌ای برای ادامه حضور در عراق بتراشد و نیروهای نظامی بیشتری را به منطقه اعزام کند، آن هم از طریق ارائه ایده‌هایی مثل یک ملت متشکل اهل سنت به متحدان خود یعنی عربستان سعودی و امارات با این هدف که شعله‌های اختلافات فرقه‌ای را روشن کند. با این حال، من نسبت به احتمال وقوع یک اتفاق شدید بدون ایجاد یک جنگ بزرگتر در منطقه شک و تردید دارم، تصور می‌کنم آمریکا به دنبال دوری و جلوگیری از وقوع چنین چیزی است، و به همین دلیل سعی داشته تا بر خسارات وارد شده به این پایگاه نظامی در پی حمله موشکی ایران، سرپوش بگذارد.

تسنیم: ایران ۱۶ فروند موشک بالستیک شلیک کرد. نیروهای آمریکایی قادر به رهگیری آنها نشدند و احتمالا تنها نظاره گر بودند و منتظر تاثیر حملات شدند، این مطلب به نقل از تارنماها و گزارش‌های آمریکایی است. این حمله آسیب پذیری دفاع موشکی آمریکا را نشان داد. این مساله چطور می‌تواند معادلات آینده را تغییر دهد؟

کری: سامانه دفاع موشکی آمریکا یک شوخی است. یک فریب کامل. ما مطالعاتی داریم که از نخستین جنگ خلیج فارس آغاز شده و این مطالعات نشان می‌دهد که اکثر سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت آمریکا در رهگیری موشک‌های اسکاد عراق ناکام بوده است. با این حال، آمریکا همچنان به فروش این سامانه‌ها به متحدانش ادامه می‌دهد، با این تضمین که این سامانه‌ها قادر به متوقف کردن اکثر تهدیدات وارده هستند. عربستان سعودی پیش از این از سامانه‌های پاتریوت استفاده کرده ولی نتوانسته است عملکرد موفقی در رهگیری موشک‌های یمن داشته باشد. اسرائیل نیز سامانه‌های موشکی مشابهی دارد که تقریبا همیشه در رهگیری راکت‌ها و موشک‌های حماس ناکام بوده است. تصور می‌کنم این ایده که پاتریوت‌ها یا حتی گنبد آهنین می‌تواند از هر چیزی محافظت کند، تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر نقاط ضعف است و شما شاهد هستید که حتی متحدان آمریکا مثل ترکیه نیز به دنبال استفاده از سامانه‌های دفاع موشکی جدید اس ۴۰۰ روسیه است.

همان طور که گفته شد، تصور می‌کنم کشوری که توانست ایده برتری فناوری و دفاع موشکی آمریکا را خُرد کند، ایران است. تاکنون سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا بیشتر متکی به متحدان بوده و توسط خود آمریکا برای یک مدت زمان مشخص استفاده نشده بود. فناوری آمریکایی، خواه رادار، سامانه دفاع موشکی یا تسلیحات خودکار که بر روی کشتی‌ها نصب شده است، توانایی و کارایی لازم برای جنگ علیه ایران را ندارد. در حالی که شاید صدام تنها چند موشک اسکاد به سوی نظامیان آمریکایی شلیک کرد، پدافندهای منطقه‌ای و دریایی آمریکا برای مقابله با این حجم از موشک‌های پیشرفته آمادگی نداشته و ایران می‌تواند به طور همزمان تعداد زیادی از این موشک‌ها را شلیک کند. سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا برای یک جنگ زمینی ساخته شده است که برای مقابله با هرگونه جنگ احتمالی در اروپا است. این سامانه‌ها هنوز متکی به عقاید قدیمی مثل مهار جنگنده‌های شوروی سابق و جنگیدن برای دستیابی به برتری هوایی در جهانی است که آمریکا تصور می‌کند تنها نیروی واقعی است.

ما دیده‌ایم که دفاع موشکی آمریکا به سختی می‌تواند با ۱۲ موشک ایرانی یا حتی موشک‌های سطح پایین‌تر سایر کشورهایی که فناوری آمریکایی در آن مستقر شده، مقابله کند. حالا تصور کنید صدها سامانه مشابه در مناطق مختلف آمریکا و کشورهای متحدش از جمله عربستان سعودی و اسرائیل مستقر شده است. آمریکا حتی نتوانست از یک پایگاه نظامی خود در عراق محافظت کند، آن هم در شرایطی که شاید آنها می‌دانستند که یک هدف احتمالی برای ده‌ها موشک خواهد بود و مسلما آنها قادر به متوقف کردن صدها فروند موشک نخواهند بود. اگر یک جنگ تمام عیار با ایران آغاز شود، مردم به سرعت خواهند فهمید که غلبه بر دفاع موشکی آمریکا چقدر آسان است، آن هم تا زمانی که شما منابع کافی برای غلبه و پیروزی بر آنها داشته باشید، تنها با داشتن چند فروند موشک تهاجمی.

تسنیم: بعدا مقام‌های آمریکایی تایید کردند که بیش از ۵۰ نظامی آمریکایی در این حملات زخمی شده‌اند، برخلاف ادعاهای اولیه واشنگتن که هیچ کسی زخمی نشده است. ابعاد خسارات وارد شده بسیار جدی و زیاد است و اکنون روشن و آشکار شده است. چرا ترامپ سعی کرد تا اهمیت این حملات را کم جلوه دهد و بگوید همه چیز خوب است. چرا فکر می‌کنید آمریکا از واکنش نشان دادن عاجز شد؟

کری: تصور می‌کنم این مساله ساده است که ایده یک جنگ بزرگتر در خاورمیانه به شدت نامطلوب است تا جایی که خود ترامپ برای پایان دادن به دخالت آمریکا در منطقه تلاش کرده است. من قاطعانه فکر می‌کنم که ترامپ خواستار یک پیروزی تبلیغاتی بزرگ است چرا که با انتخاباتی روبرو است که ممکن است در مقابل یک نامزد چپگرای واقعی باشد، کسی که می‌تواند وعده‌های توخالی ضد جنگ و ضد جهانی سازی وی را به چالش بکشد. کسی به دنبال یک جنگ بزرگ مثل جنگ احتمالی با ایران نیست، این اقدامات تنها می‌تواند رای دهندگانی را که از ترامپ و جمهوریخواهان حمایت می‌کنند، با خود همراه کند، کسانی که ترامپ را می‌پرستیدند یا صهیونیست‌های تندرو یا مسیحیان را. اکثریت طبقه متوسط آمریکا مخالف جنگ با ایران هستند، آنها شاید در خیابان تظاهرات نکنند ولی حاضر به ثبت نام برای اعزام به خاورمیانه نیستند بنابر این تصور می‌کنم این ایده که به ما گفته شود “همه چیز خوب است”، با هدف جلوگیری از هرگونه جنگ طولانی تر است، با توجه به اینکه ترامپ درک کرده است که چه کاری انجام داده است و این اقدام تا چه حد موجب تشدید احساسات ضد آمریکایی در عراق شده است.

تسنیم: آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی فرمودند “روز حملات موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا، یوم الله بوده است. پاسخ سپاه یک پاسخ کوبنده و محکم به ابرقدرت پوشالی آمریکا بوده است.” نظر شما چیست؟ آیا تصور می‌کنید این یک نقطه عطف تاریخی است آن هم در شرایطی که برای نخستین بار حمله مستقیم نظامی به آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم صورت گرفته است؟

کری: تصور می‌کنم دلیل اینکه ما جنگ نمی‌خواهیم این است که قبلا ثابت کرده‌ایم که یک ابرقدرت نیستیم. اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ علیه ساختار دولت بعثی و متعاقب آن مبارزه با داعش، به آمریکایی‌ها ناتوانی رهبران و فرماندهان نظامی اطلاعاتی و رهبران غیرنظامی را به خوبی نشان داده است. حمله ایران فقط یکی دیگر از نشانه‌های مهم است که چرا هیچ گونه اعتراض گسترده‌ای علیه جنگ ۲۰۰۳ وجود نداشته است، ما به راحتی نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم. تغییر رژیم‌های سیاسی در کشورهایی مثل لیبی، تلاش‌ها در سوریه و حتی در آمریکای لاتین در ۹ سال اخیر در دوره زمامداری اوباما و ترامپ با شکست روبرو شده است. چیزی که فکر می‌کنم درباره حمله ایران یک مساله تاریخی است، این است که نشان داده است این کشور تا چه حد از سال ۲۰۰۳ تاکنون تغییر کرده است.

دولت ما هنوز خونخوار است ولی هر چه آمریکایی‌ها را بیشتر در معرض این مساله قرار می‌دهید که این کشور می‌خواهد یک امپراطور باشد، آنها بیشتر بیمار می‌شوند. جنگ با ایران این مساله را بهتر نمایان خواهد کرد و می‌تواند اجماع کلی بین دو حزب سیاسی را از بین ببرد، این اجماع که ما باید تنها ابرقدرت جهان باقی بمانیم، چیزی که تصور می‌کنم دولت می‌داند و به همین دلیل از واکنش بیشتر به حمله موشکی ایران خودداری کرد. اکثر مردم اینجا می‌دانند که تقریبا همه تلاش‌های امپریالیستی ما از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون ناکام بوده است و تصور می‌کنم واکنش ضد جنگ در برابر خرابکاری‌های ترامپ در قبال ایران، این مساله را کاملا روشن کرده است.

 

  • منبع خبر : تسنیم