امیر کربلایی-صدای دیپلماسی(idva):از پایان انتخابات آمریکا تا به امروز سیاست این کشور، چه داخلی و چه خارجی با حواشی عجیبی روبرو و دستخوش اتفاقات جنجالی فراوانی شده است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری که سیاست را به تجارت گره زد و تصمیماتش شاید سرعت رشد اقتصاد را در این کشور ثروتمند بیشتر کرد اما عملکردش عدم […]

امیر کربلایی-صدای دیپلماسی(idva):از پایان انتخابات آمریکا تا به امروز سیاست این کشور، چه داخلی و چه خارجی با حواشی عجیبی روبرو و دستخوش اتفاقات جنجالی فراوانی شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری که سیاست را به تجارت گره زد و تصمیماتش شاید سرعت رشد اقتصاد را در این کشور ثروتمند بیشتر کرد اما عملکردش عدم توازن در ساختار اقتصاد جهانی را در پی داشت. در مباحث سیاسی نیز عدم پایبندی وی به قواعد و قرارداد های بین المللی باعث بروز ناهنجاری های فراوان در سیاست سایر کشورها شد  به طوری که وجهه جهانی آمریکا رو به اضمحلال سوق پیدا کرد و مقابله فکری و عملی همپیمانان آمریکا در مقابله با این سیاست ها را در پی داشته است. سیاست های مالی این شخص و کسب درآمد از پول های نفتی در قبال حمایت های بی پایه و پوچ از کشورهای مرتجع عربی نیز باعث شده تا دیگر نتوان آمریکا را به عنوان کشوری  که حامی حقوق بشر است به حساب آورد.اخراج پناهجویان و یا چشم پوشی در قبال قتل جمال خاشقچی و یا جنگ یمن نمونه بارز این سیاست هاست.

خروج از برجام شاید پرهزینه ترین تصمیم وی در ساختار سیاست بین الملل باشد. تصمیمی که نتیجه دو سال مذاکرات ۱+۵ با ایران را بر باد داد و هزینه های زیادی را به این کشورها تحمیل کرد.

تحریم که وسیله ای هدفمند در دست کشورهای ثروتمند و قدرتمند برای اعمال فشار به دیگر کشور ها برای همسو کردن سیاست های آنها با ساختار جهانی به حساب می آمد اکنون به عنوان اسبابی جهت پاسخگویی به  تمایلات و توهمات حاکمیت آمریکا به حساب آمده و این شخص را به پرهزینه ترین رئیس جمهور و تاثیرگذارترین شخص بر فروپاشی وجهه بین المللی آمریکا تبدیل کرده  است.

فی الحال نیز تماس و مکالمات خارج از عرف ترامپ با رئیس جمهور اوکراین در موضوع جو بایدن رقیب انتخاباتی دموکرات و پسرش دوباره بحث جنجالی دخالت در انتخابات و کاهش امنیت ملی آمریکا را پیش کشیده است.

حال باید دید هیاهویی که ادامه دهنده حواشی ماه های گذشته با موضوع دخالت های روسیه در انتخابات است و هنوز هم آتش آن فروکش نکرده آیا می تواند سبب استیضاح دونالد ترامپ و چهار ساله شدن دوره وی  شود یا خیر؟

با نگاهی گذرا به این اتفاقات کاملا این موضوع شفاف میگردد که تصمیمات حاکمیت یا آرای عمومی در انتخاب یک شخص به عنوان رئیس جمهور در صورت عدول از منطق و گره خوردن به احساسات نتیجه ای هزینه بر و تاثیر گذار بر سرنوشت مردم خواهد داشت که نتیجه ای مشابه را در گذشته ای نه چندان دور در ساختار سیاسی خود نیز شاهد بودیم.