رادیو دولتی کره شمالی امروز یکشنبه گزارش داد «کیم جونگ اون» در پیامی از کارگرانی که در حال ساخت شهر جدید این کشور هستند، تشکر کرده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، خبرگزاری دولتی کره جنوبی «یونهاپ» به نقل از رادیو دولتی کره شمالی «دی‌پی‌آرکی» روز یکشنبه گزارش داد «کیم جونگ اون» در […]

رادیو دولتی کره شمالی امروز یکشنبه گزارش داد «کیم جونگ اون» در پیامی از کارگرانی که در حال ساخت شهر جدید این کشور هستند، تشکر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، خبرگزاری دولتی کره جنوبی «یونهاپ» به نقل از رادیو دولتی کره شمالی «دی‌پی‌آرکی» روز یکشنبه گزارش داد «کیم جونگ اون» در پیامی از کارگرانی که در حال ساخت شهر Samjiyon هستند، تشکر کرد.

به گزارش «اسپوتنیک»، در گزارش رادیو دولتی کره شمالی اما توضیحی درباره وضعیت سلامت رهبر این کشور یا فعالیتهای عمومی وی داده نشد. روز پنجشنبه هم آژانس خبری مرکزی کره‌ گزارش داد کیم پیام تبریکی از رئیس حزب کمونیست روسیه در سالگرد حضور رهبر کره شمالی در مسکو دریافت کرده است.

۲۲ آوریل، چهار روز قبل، همین خبرگزاری گزارش داد کیم جونگ اون به پیام تبریک «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه در سالگرد تولد «کیم ایل سونگ»، بنیان‌گذار کره شمالی پاسخ داده است. در این گزارش هم درباره محل حضور کیم و وضع سلامتی او اطلاعاتی داده نشد.

به گزارش «یونهاپ»، رسانه‌های دولتی دیگر کره شمالی هم درباره فعالیتهای رهبر این کشور گزارش ندادند و تصاویر جدیدی هم از وی منتشر نشده است. آخرین تصاویر منتشر شده از کیم به تاریخ ۱۲ آوریل هنگام بازدید وی از نیروهای پدافند هوایی در غرب کره شمالی بازمی‌گردد.

گمانه‌زنی‌ها درباره وضع سلامتی وی به اوایل این ماه وقتی شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» مدعی شد او تحت جراحی قرار گرفته است و در وضع خطرناکی قرار دارد، آغاز شد.

کره شمالی ۱۲ آوریل از برگزاری جلسه مجمع عالی خلق این کشور بدون حضور کیم جونگ اون و دو روز دیرتر از زمان برنامه‌ریزی شده خبر داد. خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی (کِی‌سی‌اِن‌اِی) گزارش داد «چو ریونگ هائه» رئیس هیئت رئیسه مجمع خلق کره که دومین سیاستمدار قدرتمند این کشور به شمار می‌رود این جلسه را مدیریت کرد.

او در جشن سالانه تولد پدربزرگش، اولین رهبر کره شمالی در ۱۵ آوریل که رویدادی مهم در کره شمالی محسوب می‌شود نیز شرکت نکرد.

برخی رسانه‌های ژاپنی به نقل از منبع نزدیک به تیم معالجه کننده کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نوشتند که عمل جراحی نخست روی وی موفق نبوده است.

این منابع مدعی شدند رهبر کره شمالی کماکان زنده است اما مغز وی فعالیتی نشان نمی دهد. برخی اخبار نیز از اعزام یک تیم پزشکی چینی برای درمان رهبر کره شمالی حکایت داشت.

خبرگزاری «رویترز» این مطلب را به نقل از سه منبع مطلع که اشاره‌ای به نام آنها نشده نقل کرد و نوشت سفر این تیم در بحبوحه انتشار گزارش‌های ضد و نقیض درباره سلامت رهبر کره شمالی صورت گرفت. با این وجود این خبرگزاری نوشت نمی‌تواند مستقیماً مشخص کند سفر این گروه از کارشناسان حاوی چه دلالت‌هایی در خصوص سلامت رهبر کره شمالی بوده است.

دو نفر از منابع مورد استناد رویترز گفتند هیاتی به سرپرستی یکی از اعضای ارشد «اداره ارتباطات بین‌المللی حزب کمونیست چین» پنجشنبه پکن را به مقصد کره شمالی ترک کردند. این اداره اصلی‌ترین سازمانی است که وظیفه تعامل با کره شمالی را برعهده دارد.

امروز «الخاندرو کائو دو بنوس» رئیس اتحادیه دوستی کره‌ گفت که اطلاعات رسمی از سوی کره‌شمالی دریافت کرده که طی آن گزارش‌ها درباره وخیم بودن اوضاع جسمانی رهبر کره شمالی ناصحیح توصیف شده است. وی در پیامی در توییتر نوشت:‌ «اطلاعات درباره شرایط وخیم جسمانی مارشال ما، کیم‌جونگ اون غلط و ناصحیح است.»

  • منبع خبر : فارس