یک قانون‌گذار آمریکایی با انتقاد از تاثیری که رژیم‌های سعودی و صهیونیستی بر سیاست ایالات متحده دارند، آن را دلیل مهر تایید کاخ سفید بر اقدامات مخرب آنها دانست. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس،«ایلهان عمر» عضو مجلس نمایندگان آمریکا با افشای نفوذ گسترده‌ای که ریاض و تل‌آویو بر […]

یک قانون‌گذار آمریکایی با انتقاد از تاثیری که رژیم‌های سعودی و صهیونیستی بر سیاست ایالات متحده دارند، آن را دلیل مهر تایید کاخ سفید بر اقدامات مخرب آنها دانست.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس،«ایلهان عمر» عضو مجلس نمایندگان آمریکا با افشای نفوذ گسترده‌ای که ریاض و تل‌آویو بر سیاست‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور دارند، گفت هر دو آنها از پول برای رسیدن به نتایج دلخواه خود استفاده می‌کنند.

عمر در مصاحبه با روزنامه «ساندی‌تایمز» به مناسبت انتشار کتاب خود با عنوان «آمریکا واقعا چه ظاهری دارد: سفر من از پناهندگی تا نمایندگی»، توضیح داد: «می‌دانیم میزان پول و نفوذی و ارتباطی که سعودی‌ها با این دولت (ترامپ) دارند، دلیل واقعی بی‌اثر شدن هر کار مخربی است که انجام می‌دهند».

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، وی با تشبیه نفوذ ریاض بر واشنگتن به نفوذ تل‌آویو بر دولت ترامپ، اظهار داشت: «ارتباط هشداردهنده‌ای بین سیاست‌های واقعا مخربی که اسرائیل پیشنهاد می‌دهد و تعدادی از آنها که توسط این دولت (ترامپ) تایید می‌شوند، وجود دارد».

این نماینده آمریکایی با انتقاد از کسانی که صحبت‌های او علیه صهیونیست‌ها را به «اظهارات ضد یهودی» تعبیر می‌کنند، گفت: «اما وقتی که درباره پول خون‌آلود سعودی‌ها و خون‌آشام بودن آنها حرف می‌زنم، کسی نمی‌گوید این اسلام‌هراسی است!»

وی سال قبل به دلیل توئیتی که علیه لابی‌های صهیونیستی و فشار آنها بر کنگره جهت تغییر مسیر سیاست‌گذاری در قبال رژیم صهیونیستی کرده بود، در پی فشارهای شدید از سوی دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، مجبور به عذرخواهی شده بود.

عمر پیشتر رژیم سعودی را «بزرگترین صادرکننده تروریسم» توصیف کرده و پرسیده بود: «چرا نمی‌توانیم بزرگترین صادرکننده تروریسم در دنیا را پاسخگو کنیم؟»

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس