رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست امنیت هسته‌ای در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سیاست‌های نابخردانه دولت آمریکا انتقاد کرد و مسئولیت اروپا در برجام را یادآور شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، ‌علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در سومین سمینار امنیت هسته‌ای آژانس […]

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست امنیت هسته‌ای در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سیاست‌های نابخردانه دولت آمریکا انتقاد کرد و مسئولیت اروپا در برجام را یادآور شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، ‌علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در سومین سمینار امنیت هسته‌ای آژانس بین المللی انرژی اتمی شرکت و در جلسه افتتاحیه این سمینار سخنرانی کرد.

در این نشست دو سالانه که با حضور قابل توجه وزرای خارجه و روسای سازمان‌های انرژی اتمی و دیگر مقامات از کشورهای مختلف در وین برگزار شد، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشور ضمن یادآوری اهمیت برجام به عنوان یک دستاورد بین‌المللی و انتقاد از آمریکا و سیاست‌های نابخردانه دولت حاکم در این کشور مسئولیت اروپا را به عنوان یکی از طرف‌های اصلی این توافق در حفظ آن و رهایی از سیاست‌های زورگویانه و یکجانبه آمریکا به آنها یادآور شد.

وی حفظ برجام را در نهایت تامین کننده امنیت هسته‌ای و تلاش‌های بین‌المللی در این حوزه عنوان کرد.

صالحی دولت آمریکا را مقصر اصلی شرایط موجود معرفی و رفتار غیر مسئولانه و نامعقول رژیم حاکم در آمریکا و  اسرائیل را محکوم کرد.

معاون رئیس جمهور با یادآوری چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و رهایی از سلطه آمریکا رفتار آمریکا در عرصه بین‌المللی را تروریستی توصیف و از آن جمله به شهادت سردار قاسم سلیمانی اشاره و جدی بودن ایران در برخورد با هرگونه تجاوز از این قبیل و پاسخگویی متقابل را مورد تاکید قرار داد.
وی با ذکر اقدامات گسترده و در حال انجام در کشور در حوزه امنیت هسته‌ای خواهان برخورد جامعه جهانی با تهدیداتی همچون حملات سایبری مانند ویروس استاکس نت به تاسیسات هسته‌ای ایران و همچنین خواستار محکوم کردن و توقف این حملات و اقدامات تروریستی همانند به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ای در ایران شد.
به گزارش فارس، صالحی با یادآوری وظایف محوله به آژانس بر اساس منشور این سازمان، مسئولیت اولیه امنیت هسته‌ای را همچنان در حوزه دولت‌ها برشمرد و از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا نسبت به تضمین همکاری‌های بین‌المللی در حوزه امنیت هسته‌ای تمهیدات لازم را اندیشیده و از آسیب رسیدن به این همکاری‌ها به بهانه امنیت هسته‌ای پیشگیری کند.
وی با یادآوری و قدردانی از همکاری‌های آژانس با کشورمان در حوزه امنیت هسته‌ای به ذکر نمونه‌هایی از این همکاری‌ها پرداخت.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص نحوه تامین امنیت سایت‌های هسته‌ای و از جمله رعایت موازین آژانس در خصوص امنیت دو نیروگاه در حال ساخت بوشهر توضیحات لازم را ارائه داد.
صالحی به عنوان دومین سخنران در مراسم افتتاحیه این سمینار عالیرتبه شرکت و این سمینار قرار است در پایان بیانیه ای مشترک در سطح وزیران منتشر کند.

 

  • منبع خبر : فارس