الکاظمی می‌گوید دولت وی ستاد بحران برای گفت‌وگو با آمریکا جهت تجدید نظر در توافقنامه راهبردی واشنگتن-بغداد به منظور حفظ وحدت و حاکمیت عراق تشکیل می‌دهد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از خبرگزاری فارس، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق گفت که تصمیم گرفته است یک ستاد بحران برای انجام گفت‌وگو […]

الکاظمی می‌گوید دولت وی ستاد بحران برای گفت‌وگو با آمریکا جهت تجدید نظر در توافقنامه راهبردی واشنگتن-بغداد به منظور حفظ وحدت و حاکمیت عراق تشکیل می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از خبرگزاری فارس،

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق گفت که تصمیم گرفته است یک ستاد بحران برای انجام گفت‌وگو با طرف آمریکایی تشکیل دهد.

الکاظمی شامگاه شنبه پس از نخستین نشست هیئت دولت و دیدار جداگانه با سفیران آمریکا و ایران گفت: «تصمیم گرفتیم که یک هسته [ستاد] بحران برای انجام گفت‌وگو با طرف آمریکایی تشکیل دهیم».

وی افزود:« این ستاد با آمریکایی‌ها درباره تجدید نظر در توافق ر اهبردی میان واشنگتن-بغداد در راستای حفاظت از وحدت و حاکمیت کشور عراق گفت‌وگو خواهد کرد».

از سال ۲۰۰۳ که آمریکا به عراق حمله کرد و رژیم صدام حسین را سرنگون کرد تا سال ۲۰۰۹ عراق تحت اشغال آمریکا و نیروهای همپیمان آن قرار داشت. ارتش آمریکا به موجب قطعنامه ۱۷۹۰ که در سازمان ملل به تصویب رسید سال ۲۰۰۸ میلادی، آخرین سال حضورش در عراق بود لذا درصدد تداوم حضور خود به نوعی دیگر در عراق برآمد. با امضای قرارداد امنیتی بین‌ بغداد – واشنگتن در چهارم دسامبر ۲۰۰۸ این وضعیت پایان یافت و مناسبات آنها بر اساس وجود دو دولت بنیان نهاده شد و آمریکا اشغالگری و جنایات خود در عراق را به نوعی دیگر تداوم داد.

پارلمان عراق دی ماه گذشته مصوبه‌ای را در حمایت از دولت عراق به تصویب رسانده و خواستار پایان حضور و ماموریت نیروهای خارجی در این کشور شده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس