طی روزهای گذشته ۸ تن از سرکردگان داعش توسط آمریکا از کردهای شمال سوریه “قسد” تحویل گرفته و به “عین‌الاسد” عراق منتقل شدند. شبکه خبری العالم به نقل از اسنادی که در اختیار این شبکه قرار داده شده است از انتقال ۸ تن از سرکردگان داعش از سوریه به پایگاه «عین‌الاسد» عراق خبر داد. به […]

طی روزهای گذشته ۸ تن از سرکردگان داعش توسط آمریکا از کردهای شمال سوریه “قسد” تحویل گرفته و به “عین‌الاسد” عراق منتقل شدند.

شبکه خبری العالم به نقل از اسنادی که در اختیار این شبکه قرار داده شده است از انتقال ۸ تن از سرکردگان داعش از سوریه به پایگاه «عین‌الاسد» عراق خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) بر اساس این گزارش در روزهای اخیر نیروهای آمریکایی ۸ سرکرده داعشی را از کردهای سوریه تحویل گرفته و با این توضیح که آنان را تحویل دولت عراق خواهند داد به انتقال آنان از سوریه به پایگاه عین‌الاسد در عراق مبادرت کرده‌اند.

العالم با طرح این سؤالات اساسی که «چرا پیش از این آمریکا این اقدام را صورت نداده است؟ و چرا از میان جمع انبوه داعشی‌های در بند کردها که در یک تخمین حوالی ۵۰۰۰ نفر اعلام می‌شوند فقط به انتخاب تعداد ۸ نفر و آن هم چهره‌هایی خاص مبادرت کرده است؟» سعی کرده به چرای انتقال سرکردگان داعشی از سوریه به عراق بپردازد.

بر اساس این تحلیل در یک نگاه ساده اگرچه جداسازی این جماعت ۸نفره از یک‌سو با مسئله شورش‌های اخیر در زندان‌های داعش در شمال سوریه بی‌ارتباط نیست اما به‌نظر می‌رسد افراد انتخاب‌شده، در روزهای آینده عهده‌دار مأموریت‌هایی ویژه از سوی آمریکایی‌ها در عراق خواهند شد.

این شبکه خبری این نقل و انتقال را بی‌ارتباط با نقشه راه جدید آمریکا در عراق ندانست و گزارش داد: به‌نظر می‌رسد این جماعت حداقل خواهند توانست بخشی از مشکلات اطلاعاتی آمریکا در عراق و در شرایط جدید تجمیع نیرو و امکانات نظامی آمریکا در چند پایگاه محدود در این کشور را مرتفع کنند.

در این میان این که این نقل و انتقال ارتباطی با درخواست آمریکا از عراق برای آغاز گفتگوهای استراتژیک که امروز رسانه‌ای شد داشته است یا نه را باید به انتظار نشست.

العالم در پایان گزارش داد که به‌نظر می‌رسد پروژه احیای داعش و انتشار مجدد آن در عراق از دیدگاه مقامات کاخ سفید می‌تواند در عمل دل‌مشغولی جدیدی برای گروه‌های مقاومتی باشد که این روزها به‌صراحت بر اشغالگری آمریکا در عراق و لزوم اخراج نظامیان آمریکایی از کشورشان پافشاری می‌کنند.

  • منبع خبر : العالم