مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: حجم مخازن سدهای استان تهران در مقایسه با سال گذشته ۲۰ میلیون متر مکعب افزایش را نشان می دهد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، ” سید حسن رضوی” با حضور در برنامه روی خط خبر […]

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: حجم مخازن سدهای استان تهران در مقایسه با سال گذشته ۲۰ میلیون متر مکعب افزایش را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، ” سید حسن رضوی” با حضور در برنامه روی خط خبر شبکه خبر در خصوص بررسی وضعیت منابع آب  استان تهران با بیان این مطلب اظهار کرد: امسال به دلیل تجربه سال۹۷  و همچنین در بهارسال جاری که با سیلاب های سنگینی مواجه بودیم، خوشبختانه در زمستان شرایط خوبی را پشت سر گذاشتیم و ذخیره برفی نسبتا خوبی در بسیاری از ارتفاعات  کشور  و ارتفاعات البرز در تهران  مشاهده می شود و بر این اساس سدهای پنجگانه را  به نحوی مدیریت کرده ایم که  هم در بحث سیلاب و هم  تامین آب بتوانیم مدیریت مخازن  را اعمال کنیم.

وی با بیان اینکه حجم کل مخزن سدهای  استان تهران در حدود ۲ میلیارد متر مکعب گنجایش دارد، تصریح کرد:  در شرایط فعلی حدود ۶۰۰  میلیون متر مکعب حجم مفید سدهای استان تهران است که نسبت به سال قبل از نظر حجم مخزن  شاهد افزایش حدود ۲۰ میلیون متر مکعب آب  می باشیم که با این شرایط،  در صورت بروز سیلاب های احتمالی امکان کنترل و مدیریت  آن را خواهیم داشت.

رضوی افزود: شرایط استان تهران به نحوی است که امید است بتوانیم نیاز مردم را در اسفندماه با صرفه جویی خود شهروندان تامین کنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران همچین یادآور شد: از هفته قبل  مصرف آب در تهران افزایش پیدا کرده است  و به عبارتی از مرز ۳ میلیون متر مکعب در روز فراتر رفته ایم  و با نزدیک شدن به نوروز این مصرف افزایش بیشتری خواهد داشت و در سالی که  پشت سر گذاشته ایم شهروندان تهرانی حدود ۱ میلیارد متر مکعب آب شرب استفاده کرده اند که بر این اساس در اسفند ماه نیز پیش بینی می شود حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب باید تامین  گردد.

وی با تاکید بر اینکه تا امروز (۲۹ بهمن ماه)  حدود ۵٫۲ درصد  نسبت به سال قبل  افزایش  مصرف آب داشته ایم ، اظهار کرد: این افزایش را در محاسباتمان حدود ۳ تا ۳٫۵ درصد  در نظر گرفته بودیم، که خوشبختانه با توجه به اینکه بارندگی های خوبی داشته ایم، مشکل خاصی  اتفاق نیفتاد و  اگر  مردم  در این روزهای  پایانی سال با رعایت الگوی مصرف با ما همراهی داشته باشند  و مصارف خود را در شروع سال جدید کنترل کنند، می توانیم بگوییم  سال جدید می تواند سالی بدون مشکل برای تامین آب شهروندان باشد.

رضوی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه سیاست وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای تهران به عنوان تامین کننده آب کلان شهر تهران  این است که از میزان اتکاء به آب های زیرزمینی کاسته شود، ادامه داد: با افتتاح تصفیه خانه هفتم تهران به دست  رئیس جمهوری  و تامین آب  از سد ماملو  برای بخش های جنوب تهران و شرق تهران ، استفاده از آب زیرزمینی  حذف و آب سطحی که نسبت به آب زیرزمینی کیفیت بهتری دارد، جایگزین گردید.

وی ادامه داد: در سال جدید نیز این سیاست ادامه خواهد داشت  و در تهران با افتتاح تصفیه خانه ششم مناطق ۲۰، ۲۱ و ۲۲ شهری تهران  که در حدود ۲ و نیم میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است،  شهروندان از آب سطحی و از  سد امیرکبیر  به صورت مستقیم استفاده خواهند کرد و  امیدواریم  با این امر علاوه بر آب با کیفیت و با برداشت کمتر  از آب های زیرزمینی  بحث پدیده فرونشست که در جنوب غربی  و شمال غربی  تهران در دشت شهریار  و مناطق ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰  شهری شاهد آن هستیم،  مهار خواهد شد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران در پایان خاطر نشان کرد: امسال به نحوی  مخازن سدها را مدیریت می کنیم که ضمن تامین نیاز مردم در بخش های شرب، صنعت و کشاورزی مدیریت سیلاب را در بهار  اعمال کرده و همه تلاش ما در آب تهران و وزارت نیرو این است که هم از  نعمات  الهی بهره ببریم و هم جلوی خسارات احتمالی گرفته شود که شرط آن صرفه جویی در مصرف آب توسط شهروندان عزیز تهرانی است.