وزیر خارجه آمریکا بعد از انتقادهای مطرح‌شده درباره کاهش بازدارندگی این کشور علیه ایران ابراز امیدواری کرد این «بازدارندگی» به سطح رضایت‌بخش برسد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)؛وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با پایگاه صهیونیستی «جی.ان‌.اس» در پاسخ به این سوال که آیا به نظر او تحریم ایران برای تغییر رفتار این کشور […]

وزیر خارجه آمریکا بعد از انتقادهای مطرح‌شده درباره کاهش بازدارندگی این کشور علیه ایران ابراز امیدواری کرد این «بازدارندگی» به سطح رضایت‌بخش برسد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)؛وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با پایگاه صهیونیستی «جی.ان‌.اس» در پاسخ به این سوال که آیا به نظر او تحریم ایران برای تغییر رفتار این کشور کافی است گفت: «ما کارهای باقی‌مانده زیادی در پیش داریم و تحریم، یکی از مولفه‌های تلاش راهبردی رئیس‌جمهور ترامپ برای وادار کردن ایران به تغییر روش است.»

پامپئو در ادامه گفت: «اما این فقط یکی از مولفه‌ها است و ما تصور می‌کنیم که مولفه موثری هم بوده. فکر می‌کنم آنها مجبور هستند تصمیم‌های خیلی سختی بگیرند درباره اینکه می‌خواهند به مردمشان غذا بدهند، برای آنها دارو تهیه کنند یا اینکه می‌خواهند از فعالیت‌های جهاد اسلامی در غزه یا حزب‌الله در لبنان حمایت کنند.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: «امیدوارم آنها تصمیم درست را بگیرند. امیدواریم مردم عراق آنها را مجبور به اتخاذ تصمیم صحیح کنند و این تنها مولفه کارزار ما نیست. کارزار ما سیاسی و دیپلماتیک هم بوده و ما در تلاش هستیم تا کشورهای دنیا را مجاب کنیم ایران را به عنوان بزرگترین حامی تروریسم به رسمیت بشناسند.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اضافه کرد: «در تلاش هستیم دنیا، از جمله کشورهای اروپایی را که مواضع متفاوتی در خصوص برجام گرفته‌اند با خودمان [علیه ایران] متحد کنیم. رئیس‌جمهور ترامپ در تلاش است اطمینان حاصل کند جمهوری اسلامی ایران بفهمد که فعالیت‌هایش بدون هزینه نخواهد بود.»

چند روز پیش وزیر دفاع فرانسه از آمریکا به دلیل از دست دادن توان بازدارندگی خود در برابر ایران انتقاد کرد. او همچنین هشدار داد که از دست رفتن بازدارندگی چند دهه‌ای آمریکا در این منطقه نفت‌خیز نشان‌دهنده کاهش قدرت این کشور است.

شاره مستقیم «فلورانس بارلی»، وزیر دفاع فرانسه به حملاتی بود که به برخی کشتی‌ها و تاسیسات امارت و عربستان سعودی انجام شده بود و این دو کشور ایران را مسئول این حملات معرفی کردند.

پامپئو در مصاحبه جمعه مدعی شد که بازدارندگی آمریکا در نتیجه اقدامات این کشور افزایش پیدا کرده است.

او گفت: «همان‌طور که مشاهده می‌کنید قابلیت‌های بازدانده ما در نتیجه فعالیت‌هایمان در تنگه هرمز و ایجاد ابتکار امنیت دریایی افزایش پیدا کرده است.»

پامپئو در ادامه تلویحاً اعتراف کرد که بازدارندگی آمریکا علیه ایران از دست رفته و واشنگتن امیدوار به بازگرداندن آن است.»

او گفت: «ضمن آنکه آمریکا سه هفته پیش اعلام کرد شمار نیروها و تجهیزات اضافی خودش در عربستان سعودی را افزایش داده است. من برای کمک به سعودی‌ها و اماراتی‌ها به منطقه سلاح فروخته‌ام. ما امیدوار هستیم مجموعه این اقدامات، بازدارندگی ما را به سطحی که رضایت‌بخش است بازگرداند و سران ایران درک کنند که رفتارهای مخرب آنها در هر جا اتفاق بیفتد، هزینه خواهد داشت.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه طبق روال معمول درباره مسائل داخلی ایران هم اظهارنظر کرد و از اغتشاشات اخیر دفاع کرد.

او گفت که دولت آمریکا «این اعتراضات» را در ایران و همچنین عراق و لبنان زیر نظر داشته است.

پامپئو درباره لبنان گفت آمریکا گروه حزب‌الله را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار داده و کشورهای دیگر را هم به انجام همین کار ترغیب می‌کند.

  • منبع خبر : فارس