امیر کربلایی-پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva):رویداد های جهان امروز با همه فراز و فرودهایش همیشه توسط ابزاری به نام رسانه به سمع و نظر همگان رسیده است.وظیفه ذاتی رسانه همواره انتقال بی طرفانه اخبار از منبع است. تغییرات اساسی در ساختار خبر از شروع ارسال تا  زمان دریافت آن نوعی سخره گرفتن هوش شنونده و بیننده […]

امیر کربلایی-پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva):رویداد های جهان امروز با همه فراز و فرودهایش همیشه توسط ابزاری به نام رسانه به سمع و نظر همگان رسیده است.وظیفه ذاتی رسانه همواره انتقال بی طرفانه اخبار از منبع است.

تغییرات اساسی در ساختار خبر از شروع ارسال تا  زمان دریافت آن نوعی سخره گرفتن هوش شنونده و بیننده را تداعی می کند که این کار با ذات وجودی این ابزار در تناقض خواهد بود.

غول های رسانه ای  همیشه در تمام کشورها دارای نمایندگی بوده و در ارسال خبرهای لحظه ای پیشگام هستند اما در برخی موارد مشاهده می شود که برخی از رسانه ها و یا خبرنگاران برخلاف ذات حرفه ای خود اقدام به ساخت و جعل خبر و وارونه نشان دادن واقعیت کرده و نوعی فضای تخریبی را دنبال می کنند.این شبه رسانه ها  حتی در کشورهایی که تسلیم خواسته های منفعت طلبانه ابرقدرتها نمی شوند براندازی ها و انقلاب ها را سازماندهی می کنند.

وجود فضای مجازی همسو با این رسانه ها نیز می تواند بر قدرت و تاثیرگذاری آنها بیفزاید.در این میان بازیچه شدن عده ای خود فروخته که برای رسیدن به پول یا قدرت منافع کشورشان را نادیده می گیرند و آن را به قیمتی ناچیز در اختیار دشمنان قرار می دهند نیز قابل تامل  والبته تاسف بار است.

اخبار ایران شناخته ترین و شاید مهم ترین خبری باشد که  رسانه های بزرگ دنیا همیشه در سرتیتر خود به آن می پردازند. وجود شبکه هایی همچون صدای آمریکا، بی بی سی فارسی و ایران اینترنشنال اهمیت این موضوع را دوچندان می کند.

رسانه های معاند می دانند تنها راه نفوذ به کشوری مانند ایران که با انقلاب مردمی دست زیاده خواهان را از منابعش کوتاه کرد و ساختاری مذهبی و سکولار ستیز دارد و هر روز بر قدرتش چه از بعد نظامی  و چه از بعد سیاسی افزوده می شود از دریچه رسانه و تاثیر گذاری بر افکار عمومی است.

سوءاستفاده از اثرات تحریم بر اقتصاد یا بروز حوادث طبیعی یا بولد کردن صحبتهای عده ای از مسئولین ساده لوح و عملا تحریک مردم نسبت به مشکلات موجود شاید بتواند تاثیر کوچکی بر روی عده ای از مردم داشته باشد اما با هوشیاری و اطلاع رسانی به موقع و شفاف سازی رسانه ای برای مردم می توان براحتی این شبکه های مخالف را ناکام گذاشت.در این میان بحث فیلترینگ فضای مجازی و دادن میدان به دشمنان  نقطه ابهامی است که مسئولین باید در مورد آن پاسخگو باشند.